Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://www.memurlar.net/haber/824626/
Yazdırılma Tarihi : 19 Haziran 2019 Çarşamba 22:51

Ellerinde su bidonlarıyla maç yaptılar

Empati kurmak için ellerinde su bidonlarıyla kadınlara karşı maç yaptılar

Haber Tarihi : 19 Nisan 2019 19:32
Ellerinde su bidonlarıyla maç yaptılar

ANTALYA'nın Alanya ilçesinde, kadınların toplumda yaşamış olduğu baskıları ön plana çıkarmak için erkek ve kadınlardan oluşturulan takımlar futbol maçı düzenledi. Maçta erkekler ellerinde 5 litrelik su şişeleriyle oynadı.

Kadınların toplumda yaşamış olduğu baskıya ve kadın erkek eşitsizliğine dikkat etmek için Alanya İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından futbol maçı düzenlendi. Maç, müdürlüğün kadın- erkek eşitliğine dikkati çekmek amacıyla düzenlediği 'Bu işte bir erkek, bir kadın var' projesi kapsamında yapıldı. Kadınlarla eşit şartta futbol oynamak amacıyla erkekler ellerinde dolu 5 litrelik su bidonlarıyla sahaya çıkı. İlçe merkezindeki bir halı sahada oynanan maçta, kadın takımı kısa sürede erkekler karşısında baskı kurdu. Ortaya renkli görüntülerin çıktığı karşılaşmayı kadın takımı, 8-2 kazandı.

AMAÇ EMPATİ KURMAK

Alanya Sosyal Hizmetler Merkez Müdürü Ahmet Çelik, projenin kadın hakları eşitsizliğine, kadının toplumdaki statüsüne dikkati çekmek olduğunu söyledi. Erkeklerin futbola yoğun ilgi gösterdiğini, bu nedenle de futbol maçı yapmayı özellikle seçtiklerini belirten Çelik, "Bizden hizmet alan kadınlarımıza yönelik seminerlerimiz oldu. Onun arkasında empati kurmaları için bir çalışmamız oldu. Stajyer öğrencilerimizle birlikte personellerimiz top oynadı. Kadının toplumda yaşamış olduğu baskıları ön plana çıkarmak için bugün kadınlarımız ve erkeklerimiz eşit statüde yarışsın diye futbol oynadı. Maç esnasında erkeklerin eline 5'er litrelik su bidonları verdik. Böylece dengeyi sağlamak istedik. Burada erkekler de kadınların ne yaşadığını görsünler, onu yaşasınlar istedik. Maçı 8-2'lik skorla kadın takımı kazandı" dedi.

HEDEF TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE DEĞİNMEK

Selçuk Üniversitesi'nde Sosyal Hizmet Bölümü öğrencisi olan ve Alanya Sosyal Hizmetler Merkezinde staj yapan Pelin Türkmen ise "Stajyer arkadaşlarımızla proje yapmaya karar verdik. Etkinliğin adı 'Bu işte bir erkek, bir kadın var.' Projede amacımız, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine değinmekti. Ayrıca kadınların toplumda yaşadığı baskı konusunda da farkındalık yaratmak için çalıştık. Sadece kadınların değil, erkeklerin üzerindeki baskıya da değindik. Bu etkinliği toplumsal yaşamda erkeklerin, kadınları anlamalarını sağlamak için oluşturduk. Skor olarak kadınlar kazandı ama biz hem kadınların hem de erkeklerin kazandığını düşünüyoruz" diye konuştu.