1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

3+1 hakkı neden sözleşmeli sağlık personeline verilmiyor?

Ak Parti'nin dün TBMM'ye sunduğu Kanun teklifinin öğretmen ve Diyanet personelini kapsarken sağlık personelini kapsamaması tepki topladı.
18 Haziran 2019 00:03
Yazdır
3+1 hakkı neden sözleşmeli sağlık personeline verilmiyor?

Sözleşmeli personele 4+2 yıl süresiyle tayin hakkı verilmesi 3 kamu kurumu için getirilmiştir. Bunlar MEB, Diyanet ve Sağlık Bakanlığıdır.

Ak Parti'nin dün TBMM'ye sunduğu Kanun teklifi, Milli Eğitim Bakanlığındaki öğretmenleri ve Diyanet İşleri Başkanlığındaki personeli kapsarken, Sağlık Bakanlığı'ndaki sözleşmeli personeli kapsam dışında tutmuştur.

Oysaki 663 sayılı KHK'nın 45/A maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir.

(4) Sözleşmeli sağlık personelinden dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (A) bendi kapsamındaki kadrolara atanır. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz."

DEĞERLENDİRME

663 sayılı KHK'da yer alan hüküm, MEB ve Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan ayrı olarak, Sağlık Bakanlığında çalışan sözleşmeli personele kısmi de olsa bir aile birliği mazeretinden tayin hakkı tanımaktadır. Ancak bu ayrıksı düzenlemeye rağmen, MEB ve Diyanet'teki personelin eğer eş durumu tayini yoksa 3 yıl sonra kadroya geçme hakkı varken, Sağlık Bakanlığındaki sözleşmeli personelin 4 yıl sonra bu hakka kavuşacak olması eşitlik ilkesine aykırı olacaktır.

Bu nedenle, sağlık personelini kapsam dışında bırakan bu düzenlemenin yeniden ele alınması ve TBMM Komisyonların da sözleşmeli sağlık personelinin de düzenlemeye dahil edilmesi uygun olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
144 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:40 - Trump'ın mektubuna yanıt Barış Pınarı Harekatı ile verildi06:10 - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hukuk Müşavirliği ve Avukatlık Sınav ve Atama Yönetmeliği06:10 - Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede04:32 - Türkiye İhracat Kredi Bankası Genel Müdürlüğüne 'Ali GÜNEY' Getirildi04:28 - 17 Ekim 2019 Tarihli Dışişleri Bakanlığına ait atama kararı yayımlandı04:22 - Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazete'de00:58 - Akar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien'ı kabul etti00:04 - Adalet Bakanlığı çalışanları, yazı işleri müdürlüğü için, görevde yükselme ilanı bekliyor00:02 - 17 Ekim 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - Hastanedeki kavga 'Kürtçe konuşma' yüzünden çıkmadı
23:59 - Trump'tan, Türkiye'deki nükleer silahlar itirafı23:53 - Metin Feyzioğlu'nu devirmek için kritik sayıya ulaştılar23:49 - Liseli Cüneyt, kendini asarak yaşamına son verdi23:43 - Trump'a belgeli yalanlama23:37 - Başkent'te alternatif güzergahlar çoğalıyor23:31 - HDP'nin Adana'daki mitingine izin çıkmadı23:26 - Polis başmüfettişi polisevinde ölü bulundu23:21 - 'Barış Pınarı' bahanesiyle 32 bin lirası dolandırıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam