1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memur, aylıksız izin alıp, ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

Devlet memurları, aylıksız izin alıp, bu izin döneminde ücretli öğretmenlik yapabilir mi?
24 Haziran 2019 10:03
Yazdır
Memur, aylıksız izin alıp, ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

SORU: Matematik öğretmenliği mezunuyum. Öğretmenliğe atanamadım. Şu an bir kamu kurumunda şef olarak görev yapıyorum ama hiç mutlu değilim maalesef. Mesleğimi ifa etmek istiyorum. Sorum şu. Ücretli öğretmenliğe başvuru yapsam ve çıkması durumunda ücretsiz izin kullanıp ücretli öğretmenliğe gidebilir miyim?

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Aylıksız izin" başlıklı 108.maddesinin (E) Fıkrası aşağıdaki şekildedir.

"E) Memura, yıllık izinde esas alınan süreler itibarıyla beş hizmet yılını tamamlamış olması ve isteği halinde memuriyeti boyunca ve en fazla iki defada kullanılmak üzere, toplam bir yıla kadar aylıksız izin verilebilir. Ancak, olağanüstü hal veya genel hayata müessir afet hali ilan edilen bölgelere 72 nci madde gereğince belli bir süre görev yapmak üzere zorunlu olarak sürekli görevle atananlar hakkında bu bölgelerdeki görev süreleri içinde bu fıkra hükmü uygulanmaz."

Aylıksız izin alan memurun memuriyet sıfatı sona ermemektedir. Memurun aylığı dışındaki hak ve yükümlülükleri devam etmektedir.

Devlet memurlarının aylıksız izin süreleri boyunca Genel Sağlık Sigortası primleri yatmaktadır. Devlet memurları aylıksız izin süresi boyunca sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.

Ücretli öğretmenlik yapabilmek için SGK ile ilişiğinin olmaması şartı aranmaktadır. Devlet memurunun tabi olduğu yasaklar memuriyet sıfatı devam ettiği için aylıksız izindeki memur içinde geçerlidir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı" başlıklı 28. maddesine göre özel bir kanun ile izin verilmediği müddetçe kazanç getirici faaliyet yasaklanmıştır. Ancak özel bir kanun ile izin verildiği durumlarda devlet memurları kazanç getirici faaliyetlerde bulunabilir, örneğin 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 8. Maddesinin 5. fıkrasına göre "Uzman öğretici, usta öğretici ve öğretmenlik yapma nitelik ve şartlarını taşıyan diğer Devlet memurlarına, ilgili birimlerin izniyle haftada on saati geçmemek üzere ücretli ders görevi verilebilir."

Bu durumda çalıştığınız kurumun izin vermesi halinde haftada on saati geçmemek üzere özel öğretim kurumlarında ders verebilirsiniz.

Devlet Personel Başkanlığı 05/01/2012 tarihli ve 24471 sayılı görüşü ile kamu kurum ve kuruluşlarında memur statüsünde görev yapan personelin, özel öğretim kurumlarında görev alabilecekleri yönünde görüş bildirmiştir. Tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
21 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam