Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://www.memurlar.net/haber/837064/
Yazdırılma Tarihi : 21 Eylül 2019 Cumartesi 02:24

2008 öncesi 1 aylık görev, polis memurunun emekliliğine katkı sağlar mı?

2008 yılı Nisan ayındaki 1 aylık sigortalılık hizmeti, 2011 yılında polis memuru olan kişinin emekliliğine katkı sağlar mı?

Haber Tarihi : 15 Temmuz 2019 00:05
2008 öncesi 1 aylık görev, polis memurunun emekliliğine katkı sağlar mı?

SORU: Merhabalar. 20 Ekim 1989 doğumluyum. 24.04.2008-25.05.2008 tarihleri arasında 30 günlük sigortalı bir işte çalıştım. 17.11.2011 tarihinde ise Polis memuru olarak Devlet memurluğuna atandım. burada sormak istediğim 2008 yılında yapılan kanun değişikliğinden önce yapmış olduğum 30 günlük sigortalı hizmetimin emeklilik yaşına veya emeklilik ikramiyeme herhangi bir katkısı olur mu? Ayrıca hangi kanuna tabi oluyorum. Cevaplarsanız sevinirim (yaş haddim 20.10.2044 tarihi, emeklilik (Maaşsız) tarihi ise 20.11.2031 tarihi gözüküyor kurum içi sistemimizde.)

CEVAP: Durumunuzu değerlendirmemiz;

2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmet süresi olmayanlar hakkında 5510 sayılı Kanun hükümleri uygulanır.

Bu tarihten önceki sigortalı süreler memurun emeklilik yaş grubuna katkı verir ancak bu katkının olabilmesi için memurun 23/05/2002 tarihine kadar olan süre içerisindeki sigortalı hizmet sürelerinin en az 3 yıl olması gerekir, yoksa bir katkısı olmaz.

Emniyet hizmetleri sınıfına dahil olanların azami görev yapabilecekleri yaş hadleri bulunur ve bu yaş hadleri hem 5434 hem de 5510 a tabi olanlar için 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 40 hükmünde gösterilmiştir.

Polis memurları azami 55 yaşına kadar görev yapabilmektedirler.

2008 yılı ekim ayı sonrası memurların fiili hizmet süresi zamlarının azami 3 yılı geçmemek üzere yarısı emeklilik yaş gruplarından indirilmektedir.

Emekli ikramiyelerinin hesaplanması sistemi hem 5434 hemde 5510 a tabi memurlar için aynıdır. Her iki durumda olan memurun emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır. Yani derece, kademe, gösterge, ek gösterge, taban aylığı, kıdem aylığı, emekli tazminatı, memur maaş katsayısı emekli ikramiyesi tutarını belirler.

Ancak, emekli aylık hesabında 5434 uygulanmaz, 5510 uygulanır.

Bu açıklamalarımız bağlamında durumunuzu değerlendirmemiz şöyle olmaktadır;

Genel olarak emeklilik yaş grubunuz 60 yaş grubu olur, ancak polislik mesleğinizde 55 yaş olur.

Fiili hizmet süreniz toplamı ile birlikte 25 yıl hizmet süreniz olması gerekir.

20/10/1989+ 55 yaş = 20/10/2044 polislik mesleğinizdeki emeklilik yaş tarihiniz olur.

Göreve girmeniz 17/11/2011 + 20 yıl çalıştığınızda her çalışmanız yılı için 3 ay fiili hizmet zammı aldığınızda 17/11/2031 tarihinde 25 yıl hizmet süreniz olacaktır.

Kurumunuzun yapmış olduğu hesaplamanın doğru olduğunu değerlendirmekteyiz. Ancak, 1 aylık sigortalı sürenizin olduğunu Kurumunuza bildirmenizin sizin durumunuzun en azından hizmetinizin 15-20 gün daha önce tamamlamasına katkı sağlayacağını değerlendirmekteyiz.

Emekli yaş hesaplaması için https://www.memurlar.net/hesaplama/emekli-yas/ adresimiz ziyaret edilebilir.