Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://www.memurlar.net/haber/837260/
Yazdırılma Tarihi : 24 Ağustos 2019 Cumartesi 13:05

Kurslarda kalfalık belgesi olanlar görev alabilir mi?

Hayat boyu öğrenme kurumlarında açılan kurslarda, kalfalık belgesine sahip kişilerin kadrosuz usta öğretici olarak görev alıp alamayacağı konusunda MEB görüş yazısı.

Haber Tarihi : 29 Haziran 2019 00:05
Kurslarda kalfalık belgesi olanlar görev alabilir mi?

Yaygın eğitim kurs programları, Talim ve Terbiye Kurulunun 20.04.2016 tarihli ve 19 sayılı kararı ile uygulamaya konulan, Yaygın Eğitim Kurumlan Çerçeve Kurs Programı kapsamında güncellenmektedir.

Eğitici nitelikleri ise Talim ve Terbiye Kurulunca yayınlanan Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları doğrultusunda alan uzmanları tarafından belirlenmektedir. Ancak 20 Haziran 2016 tarihinden önce yayınlanan ve henüz güncellenmeyen programlar sistemde yer almaktadır.

Bu nedenle, 20 Haziran 2016 tarihinden önce uygulamaya konulan ve güncellenmesi tamamlanamayan kurs programlarının eğitimcilerin niteliğinde yer alan "Programın uygulanmasında gerektiğinde alanında usta öğretici, teknisyen ve meslek elemanlarından yararlanılabilir." maddesi kapsamında kalfalık belgesi değerlendirilerek, kalfalık belgesine sahip kişilere kadrosuz usta öğretici olarak görev verilebileceği. Ücretli Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formunda ise sahip olduğu diğer yeterliliklere göre puanlama yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR