1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Diğer sözleşmelilerin neden 3+1'e dahil edilmediğini açıkladı

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu başkanı Emrullah İşler; MEB, Sağlık ve Diyanet'te çalışan sözleşmelilerle, diğer kurumlarda çalışan sözleşmelilerin aynı konumda olmadığını belirtti.
22 Haziran 2019 10:54
Yazdır
Diğer sözleşmelilerin neden 3+1'e dahil edilmediğini açıkladı

Bilindiği üzere, Ak Parti tarafından geçen hafta TBMM'ye sunulan kanun teklifiyle, 3 kamu kurumunda, sözleşmelilerin kadroya geçmesi için öngörülen 4 yıllık sürenin 3 yıla, kadroya geçtikten sonra nakil isteme süresinin de 2 yıldan 1 yıla indirilmesi öngörülmüştür.

Kanun teklifinin ilk halinde düzenleme sadece Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan sözleşmeli personeli kapsamaktaydı. Daha sonra, TBMM Komisyonundaki görüşmelerde, bu düzenlemeye Sağlık Bakanlığı da eklendi.

Düzenleme sırasında Tarım, Gençlik, Adalet gibi Bakanlıklarda çalışan sözleşmeliler de kendilerinin bu düzenleme kapsamına alınmasını istedi.

Bu konu TBMM Komisyonunda da gündeme geldi. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu başkanı Emrullah İşler yaptığı açıklamada diğer sözleşmelilerin durumlarının aynı kapsamda olmadığını, kapsamdaki 3 kamu kurumunun teşkilat kanunlarında özel düzenlemeler yer aldığını belirtti.

Emrullah İşler, diğer kurumlarda çalışan sözleşmeli personel için kanunlarında belirli bir süre sonra kadroya geçmelerini öngören bir hüküm bulunmadığını, bu nedenle de konumlarının farklı olduğuna vurgu yapmıştır.

İŞTE KOMİSYON ZABITLARININ BİR KISMI

İŞTE TEŞKİLAT KANUNLARINDA 3 KURUM İÇİN ÖZEL OLARAK YER ALAN DÜZENLEME:

SAĞLIK BAKANLIĞI TEŞKİLAT KANUNUNDA YER ALAN DÜZENLEME

Madde 45-A- (3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir.

(4) Sözleşmeli sağlık personelinden dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (A) bendi kapsamındaki kadrolara atanır. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

ÖĞRETMENLERE YÖNELİK OLARAK 652 SAYILI KHK'DA YER ALAN DÜZENLEME

Ek Madde 4- (3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

DİYANET TEŞKİLAT KANUNUNDA YER ALAN MADDE

Madde 10-A- Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli personel dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilenlerin eşi bu personele tabidir. Sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde din hizmetleri sınıfına ait kadrolarına atanır. Bu şekilde atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
400 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:18 - FETÖ'den gözaltına alınan 35 jandarma itirafçı oldu18:12 - 2019 YKS robotu yayında18:09 - Motorine indirim... Pompaya 13 kuruş yansıyacak17:57 - Memur-Sen: Hükümet bahane üretmeden masaya otursun17:51 - Diyarbakır'da 1 terörist ve 2 işbirlikçi yakalandı17:48 - Hazinenin en çok alacağı belediyelerden17:38 - 'Akıllı ev yerine sağlıklı ev tercih edin'17:35 - MEB, 'Bursluluk Sınavı' sonuçlarını açıkladı17:29 - Çeyrek altın günü 425,00 TL'den tamamladı17:27 - 'Akkuyu NGS iş planına uygun şekilde ilerliyor'
17:18 - Türk Yıldızları'nın ve Solo Türk'ün prova uçuşları nefes kesti17:13 - Dövizde gün sonu fiyatları17:11 - Pençe-2 Harekatı'nda roketatar ve uçaksavar ele geçirildi17:06 - Düzce Valiliği'nden 'su' uyarısı17:02 - Emniyetten 81 il 700 polis merkezine 'Güven Masası'16:59 - 'Önümüzde çok temiz bir hizmet dönemi var'16:59 - CHP'li vekilin SGK'yı dolandırdığı iddia edildi16:57 - CHP'li Öztrak: Yaptırımları tasvip etmemiz mümkün değil
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam