1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Makine nedir?

11 Temmuz 2019 14:26
Yazdır
Makine nedir?

Belirli bir işi yapması için kurulmuş, belirli bir programa ve çalışma prensibine sahip, enerji ile çalışan sistemdir. Düzenlenebilen, yönetilip yönlendirilebilen makineler, üretim sektörü ve endüstriler için büyük önem taşımaktadır. Örneğin paket arıtma tesisi ile atıksu arıtma konusuna çözüm getirilmiş olunur.

Makineleşmenin Önemi

Endüstriler mal ya da hizmet üreten büyük üretim tesislerinden oluşur. Bu üretim tesislerinin öncelikli amaçları hızlı ve kaliteli üretim yapabilmektir. Çökeltim tankı , kum filtresi , filtre pres gibi makineler bu noktada üretim tesislerini hedeflerine ulaştıracak araçtır. Bu sebeple üretim tesisleri, fabrikalar makine yatırımlarına, makineleşmeye önem verirler.

Makineleşme üretimi hızlandırmaktadır. İş gücü ile imal edilen bir ürünün, imal ediliş süresi ile makine ile imal edilen ürünlerin süreleri farklılık göstermektedir. Makineleşme hızlı ve seri üretim gerçekleştirir. Hızlı üretim, kısa süre içinde üretim kapasitesini arttırır. Bu da endüstrilerin, yurt içi ve yurt dışından oluşan taleplere yerinde ve zamanında olumlu karşılık verebilme yeteneğini oluşturur. Böylelikle endüstriler gelişir ve büyür. Dünya piyasasında cazip hale gelir, tercih edilme oranları yükselir ve söz sahibi olurlar.

Makineleşme ile kusursuza yakın üretim gerçekleşir. İmal edilen ürünlerin hata ve fire oranları minimum seviyeye düşer. Makineler belirli bir yazılım ve program çerçevesinde, belirli bir prensiple çalıştığı için, üretim esnasında insan gücünden kaynaklanan üretim zafiyetleri, ihmalleri ortadan kaldırır. Standart ve seri üretim gerçekleşir. Bu şekilde kalite yakalanır ve yakalanan kalite imal edilen her ürüne yansıtılır. Böylelikle insan gücünden elde edilen verimin, çokça fazlası makinelerden elde edilmiş olur. İnsan gücünü aşan projelerde, makine gücü kullanılarak daha sağlıklı sonuçlar elde edilir. Özellikle ağır ve tehlikeli sanayilerde oluşabilecek olumsuz durumlar ve iş kazalarının bu şekilde önüne geçilmiş olur.

Makinelerin hızlı etkin çalışmaları, performans olarak insan gücünü aşmaları, bu performansları uzun süre koruyabiliyor olmaları, makinelerin endüstriyel üretim açısından önemini ortaya koymaktadır. Birden fazla insan gücü ile yapılması gereken bir üretimi, bir makine tek başına daha etkin, verimli ve kaliteli yapabilmektedir. Endüstriler bu şekilde vasat insan gücü çalıştırma maliyetlerinden kurtulmuş olurlar. İnsan gücü çalıştırma maliyetlerinin bir kısmını, makine yatırımına kaydırarak, üretimlerini arttırırlar.

Makineleşme uzun ömürlü ve kısa sürede verim alınabilen sağlıklı yatırımlardır.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
13:38 - Gençlik ve Spor Bakanlığından müfettişlere yurt dışı eğitim imkanı13:35 - Karamollaoğlu'ndan 'darbe iddiaları' açıklaması13:32 - 4 turistin uzaya gidiş tarihi açıklandı13:27 - Rusya'dan üst üste İdlib açıklaması: Türkiye ile anlaşmaya varılamadı13:24 - Güvenlik soruşturmalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorduk13:20 - Borsa, günün ilk yarısında geriledi13:12 - TSK, İdlib'deki mevzilerini güçlendiriyor13:12 - Gece konut dokunulmazlığını ihlal suçuna 10 yıl hapis13:09 - Yalan söylemek 'boşanma' sebebi sayıldı13:06 - Dilan hemşire, görev yaptığı hastanede yaşamını yitirdi
12:51 - İYİ Parti'den darbe yorumu: Cumhurbaşkanı ile bu konuda hemfikiriz12:48 - FETÖ'nün TSK yapılanması operasyonu: 35'i muvazzaf 55 gözaltı12:47 - Kamu Başdenetçisi Malkoç'tan terörle mücadele vurgusu12:45 - Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti sürüyor12:32 - Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan 'İdlib' açıklaması12:30 - 'Televizyon karşısında miskinlik' kadınların kalp sağlığı için tehlike arz ediyor12:25 - Gram altın yeni rekorlara koşuyor12:25 - 2'si Saadet Partili 5 Belediye Başkanı, AK Parti'ye geçti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2013 yılındaki Gezi Parkı eylemlerine nasıl bakıyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam