1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Köye yerleşen üniversiteliye 100 bin lira hibe

Tarım ve Orman Bakanlığı, kırsalda yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunlarının projelerine 100 bin lira hibe desteği verecek
13 Temmuz 2019 07:05
Yazdır
Köye yerleşen üniversiteliye 100 bin lira hibe

Kırsalda üretimin artması için bugüne kadar 14 bin projeye 4 milyar lira hibe desteği veren Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni bir adım daha atıyor. Bakanlık, üretimde verimliliği ve kaliteyi yükseltmek için kırsalda yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunlarının projelerine 100 bin lira hibe desteği verecek. Resmi Gazete' de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile hayata geçirilecek proje, ilk etapta Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin'de uygulanacak. Proje kapsamında destekler hayvansal, bitkisel, su ürünleri, yöresel tarım ürünleri ve tıbbi aromatik bitkilerin üretimi depolanması ve paketlenmesine yönelik olacak.

GENÇLERE İSTİHDAM İMKANI

Projeyle tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünlerinde eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu genç nüfusun kırsalda istihdamı sağlanacak. Aynı zamanda üretimin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik edilmesi sağlanarak üretim miktarı ve kalite artırılacak. Kırsala yönlendirilen gençler, aynı zamanda yapacağı sürdürülebilir yatırımlarla mevcut işletmelere emsal olacak.

GÜVENLİ KONUTLAR İNŞA EDİLECEK

Gençler kırsala yönlendirilirken onların ihtiyaçlarını karşılayacak imkanlar konusunda adımlar da atılacak. Köylerin hemen yanı başında güvenli konutlar inşa edilecek. Kırsal iskan için ayrılan kaynaklardan koordinasyon mekanizması oluşturulacak. Kırsal alanda hayat standartlarının yükseltilmesi için kırsal kalkınmaya ilişkin kurumsal ve yerel kapasite geliştirilecek.

KREDİ GARANTİ FONU DESTEĞİ

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı, Kredi Garanti Fonu ile iş birliği yaparak kırsal kalkınma desteklerinden yararlanacak illerde yaklaşık 300 milyon liralık kredi hacmi oluşturacak. Bakanlığın vermiş olduğu tüm desteklerin bir diğer yansıması da istihdam alanında kendini gösteriyor. Bugüne kadar 60 bin kişi kırsal kalkınma kapsamında istihdam edilirken, bu sayının 2023'e kadar 100 bine çıkarılması hedefleniyor.

KADIN ORTAKLI ŞİRKETLER BELİRLENİYOR

Ticaret Bakanlığı tarafından kurulan Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanlığı yeni bir çalışmaya imza attı. Bakanlık yapacağı çalışmalarda kullanmak için hakim ortağı ya da ortaklık payının yüzde 50 ve üstü kadın olan girişimcilere ilişkin bilgi toplamaya başladı. Böylece kadın ihracatçı envanteri oluşturulacağı öğrenildi. Bakanlık geçtiğimiz dönemde kadın ve genç girişimcilere yönelik bir anket çalışması da başlatmıştı.

SEFA BİLGİTEKİN

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:30 - Diyarbakır'da minibüs devrildi: 1'i ağır, 7 yaralı14:21 - Hamile kediyi öldüren köpeğin sahibine 7 bin lira ceza14:15 - Ücretli öğretmenlikte geçen sürelere hizmet puanı verilir mi?13:42 - Ağrı'da trafik kazası: 2 ölü, 4 yaralı13:28 - İstanbul tüm vapur seferleri iptal13:16 - Aydın'da otomobilin çarptığı bisikletli öldü13:12 - Kişisel Verileri Koruma Kurumu'na 882 başvuru13:10 - İSMEK kayıtları 9 Eylül'de başlayacak13:00 - Çanakkale'de yolcu otobüsü devrildi12:38 - Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler anıldı
12:34 - Kılıçdaroğlu'ndan Türk-İş Başkanı'na tepki: Kendisini saraya teslim etmiş12:31 - YHT ile 10 yılda 50 milyon yolcu taşındı12:23 - Fındık işçilerini taşıyan traktör devrildi: 1 ölü, 13 yaralı12:15 - Barolar Birliği, Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılacak12:13 - Mezarları tahrip eden 6 kişi gözaltına alındı12:08 - Ali Yalçın'dan maaş zammı teklifi için yeni açıklama12:02 - 'Güvenli konutlara ihtiyacımız var'12:00 - Sağlık Bakanlığından 'transit gemi sağlık resmi' düzenlemesi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İşçilere yönelik toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlandı. Nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam