1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Şirketler için 'uzman havuzu' geliyor

Özel sektörun ve meslek kuruluşlarının kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi için nitelikli uzman havuzu oluşturulacak-
13 Temmuz 2019 16:48
Yazdır
Şirketler için 'uzman havuzu' geliyor

Özel sektörun ve meslek kuruluşlarının kurumsal kapasiteleri, oluşturulacak nitelikli uzman havuzuyla geliştirilecek.

AA muhabirinin, On Birinci Kalkınma Planı'ndan (2019-2023) derlediği bilgiye göre, sanayi politikasının kamu ve özel kesimin yakın iş birliği içinde etkin olarak takip edilip uygulanabileceği kurumsal yapıların oluşturulması amaçlanıyor.

Buna göre, kamu uygulamalarında yerli uretimin geliştirilmesi öncelik olacak. Özel sektör firmalarında buyume ve kurumsallaşma geliştirilecek. İmalat sanayisinde ölçek ekonomisine uygun bir uretim yapısının oluşturulması sağlanacak ve KOBİ'lerin buyumelerinin önundeki engeller kaldırılacak.

- Uzman havuzundan hizmet alanlara destek

Özel sektörun ve meslek kuruluşlarının kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi için 5 yıllık dönemde nitelikli uzman havuzunun oluşturulması planlanırken, bu havuzdan nitelikli uzmanlık hizmeti alan işletmeler ve meslek kuruluşları desteklenecek.

Yönetim danışmanlığı sektörune destek verilerek, bu alandaki yerli firmaların uluslararası seviyede faaliyet göstermesi sağlanacak. KOBİ'lerin devlet destekli olarak alacakları danışmanlık hizmetlerinde bu tur firmaları tercih etmesi önceliklendirilecek.

KOBİ'lerin verimliliğini artırmak ve dijital dönuşumlerine katkı sağlamak amacıyla Model Fabrika (KOBİ Yetkinlik Merkezi) Danışmanlık Destek Programı başlatılacak.

- Firma birleşmelerine özel destek

Teknoloji transferi ve pazara hızlı ulaşmak için stratejik alanlarda uluslararası şirket satın alma hibe desteği mekanizması guçlendirilecek.

KOBİ'lerin kendi aralarında, buyuk işletmelerle ve girişimcilik ekosisteminin diğer aktörleriyle kuracakları kumelenme iş birliklerine destek sağlanacak. Bu kapsamda destek programları sektörel ihtiyaçlar dikkate alınarak uygulanacak.

İmalat sanayisindeki firmaların ölçek buyutmesine bağlı olarak mevzuatla getirilen ilave zorunlu yukumluluklerin tamamı imalat sanayisinde ölçek buyutme hedefine uygunluk açısından gözden geçirilerek yeniden belirlenecek. Firmaların ölçek buyutmeleri halinde karşılaşacakları ilave istihdam yukleri hafifletilecek.

Firma birleşmelerine yönelik eşleştirme, nitelikli istihdam, danışmanlık desteklerini içeren yeni bir destek programı oluşturulacak.

- Kalkınma ajanslarının destekleri yapılandırılacak

Kalkınma ajansları destekleri yeniden yapılandırılarak, kurumsallaşma, yenilik yönetimi, muşteri ilişkileri yönetimi, kurumsal kaynak planlaması, e-ticaret, dijital dönuşum, dış ticaret ve yalın uretim, temiz uretim, enerji verimliliği ile endustriyel simbiyoz gibi konulara öncelik verilecek.

Teknoparklarda yer alan şirketlerin ve teknoloji transfer ofislerinin kurumsal kapasiteleri artırılacak.

İmalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına yönelik kapasite geliştirme programı uygulanacak, sektörel ortak sorunlara çözum getiren araştırma projelerine destek verilecek.

Oda ve borsalar tarafından uyelerine sunulan hizmetlere ilişkin hizmet standartları oluşturmaları sağlanacak, hesap verebilirlik ve şeffaflık mekanizmaları geliştirilecek.

- Ulusal Sanayi Veri Master Planı hazırlanacak

Plan kapsamında, kamunun sanayi politikalarında kurumsal kapasitesinin geliştirilmesine yönelik adımlar da atılacak. Bu kapsamda, imalat sanayisine yönelik politika oluşturma ve uygulama sureçleri etkinleştirilecek, sektörlerin surdurulebilirliğine yönelik stratejik bir çerçeve oluşturulacak.

İmalat sanayisine ilişkin veriye dayalı analiz ve planların yapılması, bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin duzenli izlenmesi amacıyla sektör ve firma duzeyinde toplanacak verilerin kapsamı, toplanma yöntemi ve analizine ilişkin Ulusal Sanayi Veri Master Planı hazırlanacak.

Sanayinin mevcut ve gelecek dönem uretim yapısında tedariki gerekli ve kritik görulen ham maddelerin belirlenmesi ve bunların arz guvenliğini sağlayacak politikaların uygulanması amacıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil tolum kuruluşlarının katılımlarıyla yönetişim mekanizması kurulacak.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam