1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Pedagojik formasyon gerçekten kalkacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısının açıklamasına rağmen üniversiteler pedagojik formasyon ilanı vermeye devam ediyor.
17 Temmuz 2019 10:05
Yazdır
Pedagojik formasyon gerçekten kalkacak mı?

Hatırlayacağınız üzere, 23 Ekim 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde; "Sertifikaya dayalı Pedagojik Formasyon uygulaması kaldırılacak ve yerine yurt sathında kolay erişilebilir lisansüstü düzeyde Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı açılacaktır. Bu program mesleki gelişim çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlik hakkı kazanan adaylara uygulanmaya başlayacaktır." hedefi kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Aradan geçen süre sonrasında; Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran Eskişehir'de yaptığı konuşmada; "Öğretmenlerimiz arasında 300 bin civarında çok iyi bir kitle ve bunlar okullara dağılmış ve bir şekilde eğitimi götürüyor. Bunun dışında bir 300 binlik ikinci bir kitle var biz bu işi yaparız da şöyle böyle diyen; ancak başka bir 300 binlik kitle var ki bunlar tamamen umudu kesmiş. Tüm bunların ortalaması, kuma saplanan bir araç gibi patinaj yapıyor. Öğretmenlerimizin mesleki gelişim motivasyonlarını bir tık yukarı atabilirsek eğitimde kıpırdanma yaşayacağımıza inanıyoruz. Eğitim fakültesindeki arkadaşlarımızın pedagojik formasyona verdikleri emeğin yarısını öğretmen eğitimine vermelerini istiyoruz ve bayramdan sonra pedagojik formasyonu kaldırıyoruz." demişti.

Bu açıklamadan sonra geçen bir aylık zaman zarfında Pedagojik Formasyonun kaldırılması ile ilgili ne Milli Eğitim Bakanlığından ne de Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

Diğer taraftan, yetkililerden kaldırılacağına yönelik yakın tarihte açıklamalar yapılmasına rağmen; üniversitelerimizden bazıları pedagojik formasyon eğitimi vermek için ilana çıkmaya da devam ediyor. Buna bir örnek ise Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi. Söz konusu yükseköğretim kurumu tarafından 12 Temmuz 2019 tarihinde internet sitesinden yapılan duyuruya göre; 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Yaz Döneminden başlatılmak üzere 4. sınıfta öğrenim gören ve mezun olanlar için Pedagojik Formasyon Sertifika programına kayıtlar 22 Temmuz-02 Ağustos 2019 tarihinde alınacaktır. Kontenjan 1132 olarak belirlenmiş olup, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi kontenjanın %75'ini kendi son sınıf öğrencilerine ve mezunlarına ayırmıştır. Kontenjanın kalan %25'i ise diğer üniversitelerde okuyan son sınıf öğrencilerine ve diğer üniversitelerden mezun olmuş adaylara verilmiştir.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa SAFRAN'ın bayram sonrası kaldırılacağını ifade ettiği formasyonun akıbetinin ne olacağı ile ilgili devam eden belirsiz bu süreç görüldüğü üzere farklı uygulamalara sebep olmuştur. Çünkü bazı üniversiteler, formasyon eğitimi kaldırılacağı için yeni sertifika programı açmaz iken, bazıları ise örnekte olduğu gibi öğrenci ve mezunlarına avantaj sağlayarak eğitimlere aynı şekilde devam etmektedir.

Bu bakımdan, gerek öğrenciler/mezunlar gerekse üniversitelerin önümüzdeki belirsiz süreci netleştirmeye ihtiyacı olup, konunun yetkilileri tarafından Pedagojik Formasyon Eğitiminin ne zaman kaldırılacağının resmi olarak ilan edilmesi gerekmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:20 - Toprak sevgisi kariyerinden vazgeçirdi13:14 - Borsa günün ilk yarısında geriledi13:10 - Tevrat tefsiri operasyonunda 2 kişi tutuklandı13:05 - Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Rusya'ya gidiyor13:02 - Toplu sözleşmede Hakem Kurulu ne yapıyor?12:54 - '50 lira için' çıkan kavgada bıçaklanan genç öldü12:51 - Bir özel okul mağduriyeti de İstanbul Halkalı'dan12:49 - Erdoğan: Suriye'ye çok yakında kara birliklerimiz girecek12:44 - Mersin Büyükşehir Belediyesi bin lira olan öğrenim yardımını arttırdı12:41 - Oğlu terörden kaçırılan anneyi Vali ziyaret etti
12:38 - Çeyrek altın ne kadar?12:35 - Bahşiş almak için çamaşır makinesi ile düğün konvoyunun önünü kesti12:12 - Gün ortası döviz fiyatları12:08 - Akar'dan 5 generalin istifa ettiği iddiasına ilişkin açıklama12:02 - 'Türkiye Doğu Akdeniz'deki haklı davasından asla geri dönmeyecek'11:50 - Çabuk yorulmak kalp rahatsızlıklarının erken işareti olabilir11:41 - Özel hastanede yangın, hastalar tahliye edildi11:40 - Erzurum Teknik Üniversitesi'nden tartışmalı şekilde ilan iptali
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam