1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Malatya Turgut Özal Üniversitesi adayları şahsen başvuruya zorluyor!

Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından geçtiğimiz hafta ilan edilen Öğretim Görevlisi kadrolarına başvuruların şahsen yapılmasının şart koşulması adayların tepkisine yol açtı!
17 Temmuz 2019 15:00
Yazdır
Malatya Turgut Özal Üniversitesi adayları şahsen başvuruya zorluyor!

Bildiğiniz üzere, 09 Kasım 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in "İlan" başlıklı 8 inci maddesinin 2 nci fıkrasında; "İlan metninde, aranacak ve bu Yönetmelik kapsamında belirlenmiş olan şartlar, son başvuru tarihi, ön değerlendirme sonuçlarının ilan tarihi, giriş sınavı tarihi, yabancı dille eğitim-öğretim yapılan programlardaki öğretim görevlisi kadrolarında senato kararıyla sözlü sınav sonucu 60 ve üzeri puan alanlar için yazılı sınav yapılacaksa yazılı sınav tarihi, sınav sonuçlarının açıklanacağı günler ile internet adreslerini içeren sınav takvimi de belirtilir. Son başvuru tarihi, ilan tarihinden itibaren on beş günden az olarak belirlenemez. Adayların başvuruları, ilanda belirtilen adrese ŞAHSEN VEYA POSTA yoluyla ya da ilanda belirtilmiş olması halinde internet yoluyla yapılır. Postadaki gecikmeler nedeniyle ilanda belirtilen süre içinde yapılamayan başvurular dikkate alınmaz." hükümleri yer almaktadır.

Mezkür yönetmelikte yer alan bu düzenleme çerçevesinde, yükseköğretim kurumları Türkiye'nin birçok ilinden yapılabilecek başvuruları göz önüne alarak ve başvurun aday sayısını arttırmak amacıyla postayla yapılan müracaatları da kabul etmekte, hatta bazı üniversitelerimiz elektronik başvuru yoluna geçmeye bile başlamışlardır.

Diğer taraftan, Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından 11 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete'de verilen Öğretim Görevlisi ilanına bakıldığında; adayların ilanda belirtilen birimlere başvurularının şahsen yapılacağı, POSTA VB. YÖNTEMLERLE GÖNDERİLEN BAŞVURULARIN DEĞERLENDİRMEYE ALINMAYACAĞI ifade edilmiştir.

Bu anlamsız şartın gereği olarak, kadrolara başvurmayı düşünen bir aday öncelikle ön belge teslimi yani başvuru için Malatya'ya gelecektir. Daha sonra ise ön değerlendirme sonuçları ilan edildiğinde sınava girmeye hak kazanması halinde yazılı sınav için tekrar Malatya'ya gelecektir. Şayet başarılı olması halinde ise tekrar atanmak için şart olan belgelerin teslimi için üçüncü sefer Malatya'ya gelecektir.

Yönetmeliğin açıkça şart koşmadığı bir durumda adayları zorlayarak şahsen başvuru yaptırmanın görüldüğü üzere mantıklı bir tarafı yoktur!

Bu nedenle, Türkiye geneline açılan bu tarz kadrolara hem başvuran aday sayısını arttırmak hem de adayları maddi açıdan zorlamamak adına ilgili üniversite yönetiminin müracaatları posta yolu ile kabul etmesi en doğru olanıdır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
14 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:25 - Mesleki ve teknik Anadolu liselerine 17 milyon avroluk hibe13:20 - Toprak sevgisi kariyerinden vazgeçirdi13:14 - Borsa günün ilk yarısında geriledi13:10 - Tevrat tefsiri operasyonunda 2 kişi tutuklandı13:05 - Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Rusya'ya gidiyor13:02 - Toplu sözleşmede Hakem Kurulu ne yapıyor?12:54 - '50 lira için' çıkan kavgada bıçaklanan genç öldü12:51 - Bir özel okul mağduriyeti de İstanbul Halkalı'dan12:49 - Erdoğan: Suriye'ye çok yakında kara birliklerimiz girecek12:44 - Mersin Büyükşehir Belediyesi bin lira olan öğrenim yardımını arttırdı
12:41 - Oğlu terörden kaçırılan anneyi Vali ziyaret etti12:38 - Çeyrek altın ne kadar?12:35 - Bahşiş almak için çamaşır makinesi ile düğün konvoyunun önünü kesti12:12 - Gün ortası döviz fiyatları12:08 - Akar'dan 5 generalin istifa ettiği iddiasına ilişkin açıklama12:02 - 'Türkiye Doğu Akdeniz'deki haklı davasından asla geri dönmeyecek'11:50 - Çabuk yorulmak kalp rahatsızlıklarının erken işareti olabilir11:41 - Özel hastanede yangın, hastalar tahliye edildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam