1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

ÖSYM aday cevaplarını erişime açıyor iken, MEB neden açmıyor?

Kaç öğrencinin puanları eksik hesaplanmış bilinmemektedir. MEB, ÖSYM gibi "Cevap Kağıdı Görüntüleme" uygulamasına geçerse çocukların emekleri zayi olmayacaktır.
23 Temmuz 2019 10:00
Yazdır
ÖSYM aday cevaplarını erişime açıyor iken, MEB neden açmıyor?

MEB'ın "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu"nda yer alan takvime göre merkezi sınav sonuçları bakanlığın internet adresinde ilan edilmişti.

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan sınavlara itiraz adresinden itirazların nasıl yapılacağı hakkında açıklamaya istinaden bir öğrenci velisi tarafından; "1 Haziran günü yapılan LGS sınavında kızımın cevap kağıdının tekrar incelenmesini istiyorum." şeklinde yapılan itiraza, MEB; "Yapılan incelemede; öğrencinin Fen Bilimleri testinde silmiş olduğu cevabı temiz silmediği için optik okuyucunun soruyu cevaplanmış gibi değerlendirdiği tespit edilmiştir .Elle yapılan değerlendirme sonucunda Fen Bilimleri testinde 15 doğru 4 yanlış 1 boş cevabının olduğu tespit edilmiş, durumu sistemimizde düzeltilerek puanı yeniden hesaplanmıştır. Yeniden yapılan hesaplama sonucunda Merkezi Sınav Puanı 425.8130 olarak oluşmuş ve sistemimize işlenmiş olup. E-Okul sistemine işlenmesi içinde ilgili birime bilgi verilmiştir." şeklinde cevap verilerek öğrencinin silmiş olduğu cevabı temiz silmediği için puanı yeniden hesaplanmıştır.

ÖSYM, ADAY CEVAPLARINI ERİŞİME AÇIYOR

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca yapılan sınavların cevap kağıtları ve aday cevapları erişime açılıyor.

Örneğin ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 15 Haziran'daki 2019-YKS 1'inci oturum Temel Yeterlilik (TYT) ile 16 Haziran'daki 2'nci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 3'üncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının cevap kağıtlarının görüntüleri ve burada yaptıkları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları ve soruların doğru yanıtları, 10 gün ÖSYM'nin internet adresinden incelenebilecek.

Adaylar, T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yaptıktan sonra, ilgili sınavı ve "Cevap Kağıdı Görüntüleme" ekranını seçerek, sınavda kullandıkları cevap kağıdı görüntüsünü, yaptıkları işaretlemeleri, aday cevaplarını ve soruların doğru yanıtlarını görebilecek.

Ayrıca adaylar, cevapların ve cevap anahtarının yer aldığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru yanıtı ile ilgili soruya kendilerinin verdiği cevabı inceleyebilecek.

Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenecek. İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösterilecek.

MEB, ADAY CEVAPLARINI ERİŞİME NEDEN AÇMIYOR

ÖSYM sınavların aday cevaplarını erişime açıyor iken aynı teknolojik alt yapıya sahip, Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu merkezi sistem sınavlarında, aday cevaplarını erişime açabilme imkanını neden kullanmıyor?

MEB merkezi sistem sınavlarına giren öğrenciler sınavda almış oldukları puanların yanında kendi işaretlediği, sınavda kullandıkları cevap kağıdı görüntüsünü, yaptıkları işaretlemeleri, (doğru, yanlış ve boş bıraktığı seçenekleri) aday cevaplarını ve soruların doğru yanıtlarını görüp kontrol edebilecek ve dolayısıyla daha az itiraz gerçekleşecektir.

Kaç öğrencinin yukarıda örneğini verdiğimiz itirazdaki şekilde puanları eksik hesaplanmış bilinmemektedir. MEB, ÖSYM gibi "Cevap Kağıdı Görüntüleme" uygulamasına geçerse çocuklarımızın emekleri zayi olmayacaktır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:57 - Ücretsiz kart ile şahsi işlerini yürüten müdüre soruşturma11:52 - Yüzde 25 zam taksicileri memnun etmedi11:46 - Dünya'nın gözü Çankaya'daki toplantıda11:44 - Bakan Dönmez: TPAO, 20 yılın en yüksek üretimine ulaştı11:40 - Firari cinayet zanlısı, sosyal medyadan ailesine mesaj yolladı11:39 - Belediye hayali kereste ve yakıt almış, Başkan müfettiş istedi11:35 - OGM, Moleküler Biyoloji bölümü mezunlarını Biolog olarak kabul etmiyor mu?11:34 - E-5 karayolunda motosikletli magandanın yaşattığı dehşet kamerada11:31 - Atakum Belediye Başkanı, yetkilerinin yüzde 70'ini devretti11:26 - Bütçe 576 milyon lira fazla verdi
11:24 - Babacan ve Davutoğlu'nu partilerine davet etti11:19 - Bu ilçede çocuklara her şey ücretsiz11:08 - Diyarbakır ailelerine tehdide tutuklama11:05 - Sınavlarda hızlı okuma ve okuduğunu anlama teknikleri11:00 - Seçmeli dersler norm kadroya esas ders yüküne dahil edilir mi?10:51 - Türk sınırlarını Kangallar koruyacak10:47 - Sayıştay: Belediyeler, konaklamayı tanıtım giderlerinden gösteremez10:44 - Kabine değişikliğinde yeri sağlam olan 3 Bakan
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam