1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, sözleşmeli öğretmenlikte, Kanuna uyarlamayı unuttu mu?

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 Temmuz 2019'da, sözleşmeli öğretmen istihdamını düzenleyen yönetmelikte, öğretmen adaylarının tercih haklarını 20'den 40'a çıkaran bir düzenleme yapmıştır. Ancak bu düzenlemede 3+1'in de yer alması gerekiyordu. MEB'in 3+1 düzenlemesini neden bu yönetmelikte ele almadığı merak ediliyor.
22 Temmuz 2019 15:03
Yazdır
MEB, sözleşmeli öğretmenlikte, Kanuna uyarlamayı unuttu mu?

MEB Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte değişiklik yaparak ilk atamada tercih sayısını 20'den 40'a çıkarmıştır.

Tercihler önümüzdeki hafta alınacağından bir an önce yapılması gereken bir düzenleme gerçekleşmiş oldu.

Oysa ki 5 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7180 sayılı yasa ile sözleşmeli öğretmenin kadrolu olması için gerekli süre 4 yıldan 3 yıla, yer değiştirme için bu sürenin üstüne 2 yıl olan süre 1 yıla indirilmişti.

Bu kanuni değişikliğin yönetmenliğe de işlenmesi gerekmektedir.

MEB'in son yönetmelik değişikliğinde bu konuları işlememesi acaba unutuldu mu sorusunu akla getirmektedir. Tabii ki kanun hükmü geçerlidir. Yönetmelikte olmasa da 4-2 değil 3-1 uygulanmak zorunluluğu vardır.

MEB'in kanundaki değişikliği bir an önce uyarlaması, bu uyarlamayı yaparken yönetmenlikte açıkça yer almayan 3 yıllık süre sonunda kadroya geçen sözleşmeli öğretmenin her türlü özür grubu atama isteyebilmesi açıklığa kavuşturulmalıdır.

Ayrıca 2018 yılında bakan Selçuk'un talimatı ile sözleşmeli öğretmenlere tanınan sağlık özrü (kendisi, eşi, çocuğu, anne-babası... nın tedavisi öğretmenin görev yaptığı yerde mümkün değilse verilen) yer değiştirme hakkı da mevzuata girmelidir.

Bir diğer husus da, en çok konuşulup tartışılan sözleşmeli öğretmenlerin sağlanamayan aile birliği özrü yeniden ele alınmalıdır.

Öğretmen istihdamında zorlanılan bölgelerde ise daha önce defalarca ele aldığımız teşvik sistemi hayata geçirilerek cebrederek değil cezbederek görev yapılması sağlanmalıdır.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:10 - Öğretmen dışındaki personelin özür durumu yer değiştirmeleri nasıl yapılır?00:06 - Açık Öğretim Okulları kayıt işlemleri başladı00:05 - Okul dışı öğrenme ortamları e-kitap çalışmaları yayınlandı00:05 - 26 Ağustos 2019'dan önemli gündem başlıkları00:04 - Özel eğitim meslek liselerine yerleştirilecek öğrencilerle ilgili işlemler00:03 - MEB'den MTSK sınav sorumlusu ve tablet açıklaması00:02 - MEB, pansiyonlara öğrenci yerleştirme işlemlerini açıkladı00:01 - MEB'den yeni yönerge22:43 - Kızının izinden giden babanın üniversite heyecanı22:37 - Ankara Valiliği'nden depreme ilişkin açıklama
22:30 - Nüfusunun 10 katı misafir ağırlıyor22:23 - 'Sahte bal üreticilerine karşı önlem alacağız'22:17 - Minibüsten düşen kadın yaşam savaşını kaybetti22:11 - Son 11 yılda 2 bin 975 kadın öldürüldü22:06 - Dünyada sadece Bursa'da yetişiyor ama alan yok22:00 - 'Akaryakıt zamları enflasyonu tırmandırıyor'21:54 - Altın burunlu köpekler AFAD'da yetişiyor21:47 - 'Döndü bacı' 20 yıldır değirmen işletiyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam