1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mardin Artuklu Üniversitesinden dikkat çeken yüksek lisans ilanı!

Mardin Artuklu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Lisans öğrenci alımında alakasız bölümlere başvuru imkanı verilmesi adayların tepkisine yol açtı!
23 Temmuz 2019 15:15
Yazdır
Mardin Artuklu Üniversitesinden dikkat çeken yüksek lisans ilanı!

20 Nisan 2016 tarihli ve 29690 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği"nin "Diğer Hükümler" başlıklı 35 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında yer alan; "Yükseköğretim kurumları öğrenci kabul edecekleri lisansüstü programların adlarını, başvurma koşullarını, son başvuru tarihini, istenilen belgeleri ve diğer hususları ilan eder. Söz konusu ilan her yarıyıl başında öğrenci almak üzere verilebilir." hükme göre üniversiteler tarafından yüksek lisans ve doktora öğrenci alım ilanları güz/bahar olmak üzere iki dönem yapılmaktadır. Ayrıca, yönetmelikte verilen yetki çerçevesinde ilanlara başvurma koşulları da üniversiteler tarafından belirlenmektedir.

Bu doğrultuda, Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından 2019-2020 güz dönemi lisansüstü öğrenci alım ilanı 22 Temmuz 2019 tarihinde duyurulmuştur. İlanda yer alan Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans programına başvuracak adaylarda; "Spor Bilimleri Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Spor Bilimleri Teknolojisi Yüksekokulu Bölümleri, TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ BÖLÜMLERİ VEYA KAMU YÖNETİMİ İLE TARİH LİSANS PROGRAMLARI MEZUNU OLMAK, ALES Sözel-EA puan türünden en az 55 puan almış olmak, 60 ve üzeri lisans not ortalamasına sahip olmak." şartı aranmıştır.

Bildiğiniz gibi, Beden Eğitimi ve Spor alanındaki lisans programlarına öğrenci alımları özel yetenek sınavları ile yapılmaktadır. Öte yandan, Beden Eğitimi ve Spor branşı farklı disiplinlerle çalışmalara imkan veren bir bölüm olup, ilgisi veya yeteneği olan her adayın yönlenebileceği bir alan olarak değerlendirilebilir.

Ancak, Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından Beden Eğitimi ve Spor anabilim dalında verilen yüksek lisans ilanına baktığımızda tüm spor alanında lisans mezunu olan adaylara imkan verilmekle birlikte; ilave olarak sadece "Teknik Eğitim Fakültesi bölümleri, Kamu Yönetimi ile Tarih" bölümü mezunlarına da başvurabilme olanağı sağlanmıştır.

Üniversite tarafından sadece Teknik Eğitim Fakültesi, Kamu Yönetimi ile Tarih bölümü mezunlarına başvuru şansı verilirken, diğer bölümlere neden fırsat verilmediği ya da sadece neden bu bölümlerin yer aldığı anlaşılamamaktadır.

Bu açıdan, Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından verilen Beden Eğitimi ve Spor Tezli Yüksek Lisans programına başvurabilecek bölümlerin yeniden gözden geçirilmesinde fayda görülmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:05 - Diyanet uzmanlarından kız çocuklarının eğitimi için seferberlik07:59 - Pendik'te trafik kazası: 2 ölü 1 yaralı07:56 - Eşine bıçakla saldırırken araya gireni öldürdü07:43 - Ünlü gezgine sopalı saldırı07:37 - Üniversite öğrencisi Neslican Tay'ın yeniden kanser savaşı07:28 - Netflix'in Türkiye'ye kirli propagandası07:15 - Bağımlılığı aile körüklüyor07:06 - Hedef pazarlara stratejik hamle06:50 - FETÖ'nün ileri gelenleri kaçsınlar diye mi tahliye oluyorlar!06:41 - Sendika değişmeden kurum toplu sözleşme farklarını vermiyor!
06:30 - Meteorolojinin hava durumunda bir değişiklik beklenmiyor-Haritalı06:11 - FETÖ'nün kara kutusu00:05 - 16 Eylül 2019'dan önemli gündem başlıkları00:03 - OHAL Komisyonunun iade kararına rağmen 200 polis memuru bekliyor00:00 - Bugüne özel memurlara %10 indirim23:49 - 'Sınırlarımız içi ve dışında terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecek'22:50 - '5 aylık süreçte 6 Milyon TL borç ödedik'22:40 - Dedikoducu işçiye tazminat yok
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Otoyollarda, 120 olan hız sınırı, sizce yükseltilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam