1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Dilekçeye cevap veren kamu kurumlarının uyması gereken 'iyi yönetim ilkeleri'

Bir kamu idaresine dilekçeyle başvurduğunuzda kamu idaresinin dilekçenize vereceği cevapta uyması gereken iyi yönetim ilkeleri nelerdir?
19 Ağustos 2019 10:05
Yazdır
Dilekçeye cevap veren kamu kurumlarının uyması gereken 'iyi yönetim ilkeleri'

Kamu idaresi, kendilerine başvuranlarla ilgili olarak vermiş oldukları karar ve cevaplarda; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde yönetim ilkelerine uygun işlem ve eylem ile tutum veya davranışta bulunurlar. Bu davranışlara "İyi yönetim ilkeleri" denir.

İyi yönetim ilkelerine; 28/03/2013 tarihli ve 28601 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğinin "İyi yönetim ilkeleri" başlıklı 6. maddesinde yer verilmiştir.

İşte o madde;

"İyi yönetim ilkeleri

MADDE 6 - (1) Kurum, inceleme ve araştırma yaparken idarenin, insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde; kanunlara uygunluk, ayrımcılığın önlenmesi, ölçülülük, yetkinin kötüye kullanılmaması, eşitlik, tarafsızlık, dürüstlük, nezaket, şeffaflık, hesap verilebilirlik, haklı beklentiye uygunluk, kazanılmış hakların korunması, dinlenilme hakkı, savunma hakkı, bilgi edinme hakkı, makul sürede karar verme, kararların gerekçeli olması, karara karşı başvuru yollarının gösterilmesi, kararın geciktirilmeksizin bildirilmesi, kişisel verilerin korunması gibi iyi yönetim ilkelerine uygun işlem ve eylem ile tutum veya davranışta bulunup bulunmadığını gözetir ve iyi yönetim ilkelerine uyar."

Yönetmeliğin bu maddesinde 20 adet iyi yönetim ilkesine yer verilmiştir. Bunlardan bir kısmı vatandaşa verilen cevap ve yazılara ilişkindir.

Örneğin "karara karşı başvuru yollarının gösterilmesi" bir iyi yönetim ilkesidir.

Yine, "kararların gerekçeli olması", "kişisel verilerin korunması", "makul sürede karar verme" diğer iyi yönetim ilkeleridir.

Kamu kurumlarının vatandaşlarla muhatap olurken, vatandaşlara resmi yazı yazarken yukarıdaki iyi yönetim ilkelerine uygun cevaplar vermesi, vatandaşı üstün gören bir yönetim anlayışı için gereklidir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:22 - HSK, 1.509 hakim ve savcı'ya soruşturma haberini yalanladı23:18 - Motosikletli saldırganlar, 2'si çocuk 7 kişiyi yaraladı23:13 - Mucize kurtuluş! Genç kızın boynuna saplandı23:08 - Karamollaoğlu, Erdoğan'la görüşmesinin detaylarını paylaştı23:03 - WhatsApp'ta iPhone hatası22:58 - TRT, personel alım ilanlarını web sitesinden yayımladı22:53 - Geç yatan genç kızların kilo alma ihtimali artıyor22:53 - Facebook, Netanyahu'nun hesabını engelledi22:48 - Türk bilim insanına 'Başkanlık Onur Ödülü'22:43 - Verimi yüksek iki yeni muz çeşidi geliştirildi
22:38 - Makas atarken kazaya neden olan iki sürücü yakalandı22:33 - Üniversite öğrencisi Sude'nin rezidansta sır ölümü22:28 - Almanlardan öğrendiler, Almanlara satıyorlar!22:23 - 'Yaralı hayvanlara bakan müdüre ceza' haberine açıklama22:21 - Rüşvet alırken suçüstü yakalan mübaşir tutuklandı22:16 - Cevdet Yılmaz: Türkiye'nin oyalanmaya tahammülü yok22:11 - 'Her şey dahil paketi, Türk turizmine çok şey kattı'22:06 - Polis kurşunuyla ölüm davasında sanığa 7,5 yıl hapis
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u, önceki Ak Partili bakanlara göre, başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam