1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Operasyon öncesi hazırlıkları ve işlemleri yapan zabıt katipleri de operasyon tazminatı alabilir mi?

15 Ağustos 2019 00:05
Yazdır
Operasyon öncesi hazırlıkları ve işlemleri yapan zabıt katipleri de operasyon tazminatı alabilir mi?

Terör ve Örgütlü Suçlar bürolarında çalışan zabıt katipleri, her ne kadar emniyet personeli ile ortak çalışma yapsa da, 375 sayılı KHK'da sayılmadıklarından, terör veya operasyon tazminatı alamaz.

...Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunda zabıt katibi olarak çalışmaktayım. Malumunuz üzeredir bizlerde dosyalar kapsamında operasyon yapıyoruz. Kolluğun yaptığı operasyon öncesi hazırlıklar ve sonrası işlemler, şüphelilerin tutuklama işlemleri, itirazları, tutukluluk gözden geçirmeleri, cezaevindeki talepleri, cezaevindeki takipleri, sağlıkla ilgili sorunları, tahliye işlemleri ve daha bunun gibi birçok işlem tamamen bizim tarafımızdan yürütülmektedir. Bizler de sürekli teröristler ve bunların avukatları ile muhatap oluyoruz. Bizler sürekli bir şekilde bu kişilerden tehdit alıyoruz. Bizim kendimizi koruyabileceğimiz hiçbir tutar yanımız yok. Bu kişilerin asılsız şikayetleri nedeni ile sürekli hem adli hem idari soruşturma geçiriyoruz. Bizlerde terör veya operasyon tazminatı alabilir miyiz?

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28 inci maddesinin A ve B bendlerinde;

"A-Olağanüstü hal ilan edilen bölgeler veya Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıklarınca müştereken belirlenecek kritik yörelerde özel harekat ve operasyon timi olarak görev yapan; Emniyet Genel Müdürlüğü emniyet hizmetleri sınıfı kadrolarında bulunanlar ile sözleşmeli uçuş personeline, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erlere ve operasyonları fiilen sevk ve idare eden karargah ve bürolardan bu fıkra uyarınca alınacak Cumhurbaşkanı onayında belirtilenlerde görevlendirilen personele 9000, erbaş ve erlere 4500 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak aylık tutarı geçmemek üzere, fiilen görev yapıldığı sürece ve bu süre ile orantılı olarak ek tazminat, (B) fıkrasında yer alan tazminata ilave olarak ayrıca ödenir. Tazminat ödenecek yerleşim birimleri, aylık veya günlük olarak ödenecek tazminat miktarları, tazminatın ödenme usul ve esasları, hangi hallerde kesileceği Cumhurbaşkanı kararı ile tespit edilir......."

düzenlemesi yer almaktadır.

Yukarıda yer alan söz konusu mevzuata göre operasyon tazminatı sadece Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıklarında görev yapan personele ödeneceği anlaşılmaktadır.

Görev yaptığınız birimde emniyet hizmetlerinde görev yapan personel ile ortak çalışma yapmanız ve aynı zorlukları yaşamış olsanız bile yukarıda yer alan mevzuat hükmüne Adalet Bakanlığı çalışanları ifadesi eklenmediği sürece bu kapsamda yapılan ek tazminat ödemesinde faydalanamazsınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
25 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:23 - İdrar enfeksiyonu için gitti, mide ve bağırsak kanaması geçirdi00:13 - Bergama'da gıda zehirlenmesi şüphesi: 30 kişi hastaneye başvurdu00:05 - 24 Ağustos 2019'dan önemli gündem başlıkları23:01 - 'Karanlığa mahküm etmeye çalışanlara inat Türkiye aydınlık geleceğine yürüyor'22:59 - FETÖ soruşturması yalanıyla 59 bin TL dolandıran şüpheli yakalandı22:58 - İzmir'de 73 kaçak göçmen yakalandı22:55 - Ali Babacan, Bilderberg'i gidince öğrenmiş22:54 - TPAO: Tekirdağ'da ikinci doğalgaz rezervi bulundu22:52 - 'Civciv çıkarma' oyunu haberlerine yayın yasağı22:48 - 'Akşener esti gürledi ama partisindeki olayı kapattı'
22:22 - Soylu: Jandarma etkin görev yapma yeteneğine kavuştu22:10 - Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı göreve başladı22:02 - Tarlasını talan eden domuzlar için mahkemeye başvurdu21:55 - Kılıçdaroğlu: Önce demokrasi demek zorundayız21:50 - Emine Bulut cinayetini çeken kişi gözaltına alındı21:46 - TUBİTAK 'Samsun Bilim Merkezi'ne desteğini çekti21:35 - Ordu'daki yağışın bilançosu belli oldu21:07 - 'Milletin parasını dağa gönderenlere seyirci kalmayacağız'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam