1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretim görevlilerinin (uygulamalı birim) görev tanımları belirlenmeli!

Yasal düzenleme sonrası Uzman kadrolarının yerine geçen uygulamalı birim öğretim görevlilerinin görev tanımları netleştirilmeli!
21 Ağustos 2019 00:03
Yazdır
Öğretim görevlilerinin (uygulamalı birim) görev tanımları belirlenmeli!

7100 sayılı Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda yapılan düzenleme sonucunda üniversitelerde Uzman kadroları yürürlükten kaldırılmış, halihazırda bu kadrolarda görev yapmakta olanlar ise anılan kanunun 30 uncu maddesi ile "ÖĞRETİM GÖREVLİSİ" kadrosuna atanmışlardır.

Diğer taraftan, 7100 sayılı Kanunla 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 36 ncı maddesinin üçüncü fıkrası değiştirildi. Yeni düzenlemede; "Öğretim üyesi, kadrosunun bulunduğu yükseköğretim birimi ile sınırlı olmaksızın ve ihtiyaç bulunması halinde görevli olduğu yükseköğretim kurumunda haftada asgari on saat ders vermekle yükümlüdür. Öğretim görevlisi ise haftada asgari on iki saat ders vermekle yükümlüdür. Ancak yükseköğretim kurumlarının uygulamalı birimlerinde görev yapacak olan öğretim görevlileri için ders yükü aranmaz ve bunlara ders ücreti ödenmez. .... " ifadesine göre ilk kez uygulamalı birim tanımı kanuna girdi ve bu birimlere atanacak öğretim görevlilerine ders yükü verilmedi.

Yapılan bu mevzuat değişiklikleri sonucunda; üniversitelerde Öğretim Görevlisi (Ders Veren) ve Öğretim Görevlisi (Uygulamalı Birim) olmak üzere bir kadro unvanı üzerinden iki farklı statünün ortaya çıktığını 25 Ocak 2019 tarihli haberimizde daha ayrıntılı olarak sizlerle paylaşmıştık.

Bahsedilen bu düzenlemelerden sonra Üniversitelerin Sağlık Uygulama Araştırma Merkezlerine Hemşirelik mezunu olarak alınan uygulamalı birim Öğretim Görevlilerinin görev tanımlarının standart olmadığı, bazı kurumlarda fiilen Hemşire olarak çalıştırıldıkları ve nöbet tuttukları yönünde şikayetler tarafımıza gelmektedir.

Bilindiği gibi, 7100 sayılı Kanunla birlikte yapılan düzenleme sonrasında 2547 sayılı Kanunun 3/n maddesinde Öğretim Görevlileri; "Yükseköğretim kurumlarında okutulan dersleri vermek, uygulama yapmak veya yaptırmakla yükümlü olan öğretim elemanı" olarak tanımlanmıştır.

Bununla birlikte, 2547 sayılı Kanunun 31 inci maddesinde ise; "Öğretim görevlileri; üniversitelerde ve bağlı birimlerinde bu Kanun uyarınca atanmış öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim - öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile tanınmış kişiler, süreli veya ders saati ücreti ile görevlendirilebilirler." denilmiştir.

Yukarıda yer verilen mevzuat hükümleri birlikte incelendiğinde; üniversitelere uygulamalı birim öğretim görevlisi olarak atanan kişilerin görev tanımlarının mutlaka bir ders veya uygulama faaliyetiyle (staj, laboratuvar vb.) ilişkisi ya da özel uzmanlığı (yazılım, kütüphane, basın-yayın, mütercim-tercüman vb.) gereğince yürütmesi gereken hizmetlerle bağlantısı olması gerektiği düşünülmektedir.

Bu açıdan, özellikle son bir buçuk yılda üniversitelere uygulamalı birim öğretim görevlisi olarak atanan kişilerin keyfi olarak farklı işlerde çalıştırılmalarına dair uygulamalarına dair bir an evvel son verilmesi gerekmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:00 - Zeytin Dalı bölgesine 3 fakülte07:50 - Virajı alamayan kamyonet bariyerlerden uçtu: 2 yaralı07:45 - Bakan Gül: FETÖ'cüler tasfiye edilmiştir, edilecektir07:35 - Eyüp'te koca dehşeti...Eşini önce dövdü sonra silahla yaraladı07:31 - AYM'den, Barış İçin Akademisyenler Bildirisi kararı07:30 - Belediyeleri Kandil yönetiyor07:25 - Balık boyu denetimine takılan 2 ton balığa el konuldu07:00 - Bakan Akar: Sınır boyunca üs kuruyoruz06:35 - Meteoroloji 5 il için uyardı, sağanak bekleniyor-Haritalı01:00 - Uçuş Teknisyenleri Lisans ve Sertifika Yönetmeliği
00:03 - 19 Eylül 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - Ücretli öğretmenlere nöbet görevi verilebilir mi?23:50 - İşte elektronik sigara ölümlerindeki çarpıcı gerçek23:43 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Neşet Ertaş' paylaşımı23:37 - İzmir'de bir evde buzdolabı patladı: 3 yaralı23:30 - Her yerde arıyor! Villaya çilingirle girdiler23:23 - Üniversite öğrencileri, kira fiyatlarını yüzde 10 artırdı23:17 - 10 Kasım'da oynayan müdür, görevine iade edildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u, önceki Ak Partili bakanlara göre, başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam