1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretim üyesi ilanında 'halen üniversitede çalışıyor olmak' şartı

Dicle Üniversitesi öğretim üyesi ilanına halen üniversitede çalışıyor olmak şartını koydu.
09 Ağustos 2019 15:30
Yazdır
Öğretim üyesi ilanında 'halen üniversitede çalışıyor olmak' şartı

Bildiğiniz gibi, Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadro ilanları genellikle o üniversite içerisinde görev yapan ve ilgili mevzuatında aranan koşulları taşıyan adaylar için belirli periyodlarla ilan edilmektedir. Üniversiteler haliyle yasal olmayan bir şekilde kendi personeline öncelik sağlamak amacıyla başvuracak adayın çalışma alanı, uzmanlık alanı ve daha da ileri giderek doktora tezine kadar özel şart yazabilmektedir. Bu durum oldukça eleştirilse, mahkeme kararlarıyla iptal edilse bile günümüz ortamı bunun kolay kolay değişebilecek bir durum olmadığını göstermektedir.

Öte yandan, Dicle Üniversitesi tarafından 08 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete'de çok sayıda öğretim üyesi kadrosu ilan edildi. İlanların genelinin kişiye özel bir durumu olmamakla birlikte bazı Profesör kadrolarında yer alan "HALEN ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞIYOR OLMAK" şartı ile tam anlamıyla nasıl bir kriter konulduğu anlaşılamamaktadır.

Burada başvurusuna imkan verilen kişiler olarak Dicle Üniversitesinde çalışıyor olanlar mı yoksa ülkemizde diğer yükseköğretim kurumlarında çalışan kişiler mi kastedilmektedir, bu tam olarak anlaşılamamaktadır. İki haliyle de usule aykırı olan bu durum tam da yukarıda ifade ettiğimiz üzere yasal olmayanı yasal hale getirmektir.

Bu nedenle, fazla gecikmeden Dicle Üniversitesinin "HALEN ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞIYOR OLMAK" şartının açıklamasını ya tam olarak yapması ya da ilandan tamamıyla kaldırması en uygun olanıdır!

Söz konusu ilan:

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
23 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:03 - Okul, yurt ve pansiyonlarda sosyal hizmet uzmanları istihdam edilmelidir00:03 - 20 Ağustos 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - Yönetici atamada görevlendirmeye esas puan nedir?23:41 - Bakan Yardımcısı'nın naaşı İstanbul'a uğurlandı23:36 - Düğün konvoyunda drifte 5 bin lira ceza23:30 - Domateste üretim çok rekolte düşük23:23 - Garanti BBVA'nın yeni CEO'su belli oldu23:17 - Girlevik Şelalesini binlerce vatandaş ziyaret etti23:11 - Afgan cinayeti sonrası 73 Afgan sınır dışı edildi23:06 - Cumhurbaşkanı talimat vermişti, 1 yıldır bitirilemedi
23:00 - Uykusuzluğa yatkın olanlarda kalp hastalığı riski artıyor22:53 - Haluk Dursun'un vasiyet niteliğinde son konuşması22:48 - 'Gençlik bir kere yaşanır' dedi bisikletle yollara düştü22:43 - Kılıçdaroğlu'ndan Bakan Ersoy'a taziye telefonu22:38 - Avcılar'da 'Duvarsız ev'in kiracıları hak arayışında22:33 - Eskişehir'de neredeyse kiralık ev kalmadı22:28 - Prof. Dr. Dursun için Galatasaray Lisesi'nde tören düzenlenecek22:23 - TİGEM'in safkan Arap tayları burada yetişiyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
3 HDP'li belediyeye kayyum atandı. Bu kararı;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam