1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kalıcı cari fazla için eylem planı hazır

17 yıl sonra verilen cari fazlanın kalıcı hale getirilmesi için kritik adımlar atılacak. Yatırım ortamı uluslararası alanda tanıtılacak. Büyük fonların uzun vadeli yatırımları teşvik edilecek
15 Ağustos 2019 08:06
Yazdır
Kalıcı cari fazla için eylem planı hazır

Hükümet, faiz ve enflasyon düşüşünün ardından ilk kez yıllık bazda fazla veren cari açığı kalıcı olarak sıfırlamak için beş yıllık reçeteyi hazırladı. Türkiye, yatırımları detaylı bir programla anlatacağı tanıtım kampanyasına başlayacak. Büyük ölçekli fonların Türkiye'ye uzun vadeli yatırım yapmasını teşvikten uzun vadeli dış kaynak teminine, yabancılara gayrimenkul satışından uluslararası ortaklık temelli finansman araçları geliştirilmesine kadar tüm alanlarda yeni tedbirler devreye girecek.

"BAŞARI KALICI HALE GELECEK"

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde atılan dengelenme adımları ekonominin her alanına yansımaya başladı. Türk ekonomisinin yumuşak karnı olarak görülen cari açık tarih oluyor. Cari denge 17 yıl sonra ilk kez yıllık bazda fazla verdi. Artan turizm gelirleri, Türk Lirası'nın değerlenmesiyle azalan ithalat dış ticaret açığının düşmesi bunda etkili oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Bu başarıyı kalıcı hale getireceğiz" dediği cari fazla planı kapsamında beş yıllık dönemde önemli adımlar atılacak. Cari açığınn büyük oranda borç yaratmayan dış kaynaklardan finanse edilmesi sağlanacak, finansman kalitesi artırılacak. Uzun vadeli dış kaynak teminini kolaylaştıracak. Yurtiçi tasarrufların artırılması cari açığı azaltacak.

TÜRKİYE İÇİN DEV KAMPANYA

Yatırım ortamı detaylı bir programla uluslararası alanda tanıtılacak. Uluslararası işbirliği mekanizmaları güçlendirilecek. Türkiye'nin uluslararası doğrudan yatırımlar açısından daha fazla cazip hale gelmesini, bu yatırımların sürdürülebilirliğini ve cari açığın finansmanındaki payının artırılmasını sağlayacak güçlü bir hukuki, idari ve fiziki altyapı oluşturulacak.

ENERJİDE BAĞIMLILIK AZALACAK

Enerjide dışa bağımlılığın ve cari açığın azaltılmasını teminen yerli kaynakların daha fazla kullanılması sağlanacak. Doğrudan yatırımların ihracatçı sektörlere yönelmesi sağlanacak. Rekabet potansiyeli olan ve yüksek dış ticaret açığı verilen sektörlerin desteklenmesiyle ihracat artırılacak.

KOMPLE YATIRIM SEFERBERLİĞİ

İMALAT sanayiinde yüksek katma değer yaratan komple yeni yatırımların ülkeye çekilmesi için aktif tanıtım, müzakere ve özelleştirilmiş teşvik mekanizmaları hayata geçirilecek. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile öncelikli sektörlerde desteklenecek ürünler stratejik öncelik, teknolojik gelişime etki seviyesi, cari açığa etkisi çerçevesinde belirlenerek ilan edilecek. Uzun vadeli yatırım projelerinde vadeye uygun, uzun vadeli uluslararası ortaklık temelli finansman araçları geliştirilecek.

DEV FONLARIN YENİ ADRESİ

BÜYÜK ölçekli fonların Türkiye'ye uzun vadeli yatırım yapması teşvik edilecek. Yatırımlara ilişkin her türlü bürokratik işlemin kamu idaresi tarafından tek bir muhatap üzerinden daha kısa sürelerde tamamlanmasını sağlayacak düzenleme yapılacak. Küresel emeklilik fonlarının yatırımını özendirmek için yeni finansal ürünler geliştirilecek. Yabancılara gayrimenkul satışları ile ilgili tanıtım faaliyetleri artırılacak.

DÜNYA STANDARTLARINDA İŞ ORTAMI

ULUSLARARASI standartlara uyumlu bir yatırım ve iş yapma ortamı geliştirilecek. Uyuşmazlıkların çözümlenmesi için uluslararası standartlarda çözüm yollarının kullanımı yaygınlaştırılacak. Onay ve ruhsat gibi süreçlerin hızlı, kullanıcı dostu, düşük maliyetli olmasını sağlayacak bilgi sistemi oluşturulacak. Başta enerji sektörü olmak üzere özel sektör yatırımlarını kolaylaştıracak temel bir düzenleme yapılacak. Bunun yanı sıra öngörülebilirliği, şeffaflığı artıracak, yatırımcı güvenini pekiştirecek, aleyhe hükümlerin geçmişe yürümezliğini garanti altına alacak kapsamlı bir mevzuat çalışması yapılacak.

HAZAL ATEŞ

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:53 - Van Valiliği'nden sert polis müdahalesiyle ilgili açıklama23:45 - Baykar Savunma ve Ukrayna yeni İHA geliştiriyor23:39 - Arınç: Bakanlar yasama çalışmalarına katılacak23:36 - İstanbullu için selden daha korkutucu uyarı: Kent haftalarca kar altında kalabilir23:30 - Şırnak'ta şehit askerler için tören23:23 - Halk doktoruna sahip çıktı23:18 - Vatana hizmet için iyileşeceği günü bekliyor23:13 - Toplu taşımanın 'pedallı filikaları'23:08 - Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı .23:03 - Terör yandaşları yolcu minibüsünü ateşe verdi
22:58 - Burdur'da trafik kazası: 1 ölü, 8 yaralı22:53 - 7. sınıf öğrencisi Zeren Türkiye 1.si oldu22:48 - Kalaşnikofla yaban keçisi avlayanlara rekor ceza22:43 - Trafik kazası geçiren zabıta memuru hayatını kaybetti22:38 - Hastane tuvaletinde bulduğu parayı polise teslim etti22:33 - Konut fiyatları Ankara'da düştü, İzmir'de yükseldi22:28 - Ordu Valisi Seddar Yavuz'un acı günü22:23 - Polisten kaçan sürücüye bin 453 TL ceza
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
3 HDP'li belediyeye kayyum atandı. Bu kararı;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam