1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hakem Kurulu, bugün ilk toplantısını yapacak

Toplu sözleşmelerin başlangıcında oluşturulan çalışma takvimine ve yönetmeliğin 11. maddesi hükmüne göre, Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun bugün, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş'ın başkanlığında, ilk toplantısını yapması bekleniyor
24 Ağustos 2019 08:33
Yazdır
Hakem Kurulu, bugün ilk toplantısını yapacak

Kamu İşveren Kurulu ile memur sendikaları arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine, karar, Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna kalmıştı.

Memur Sen, 23 Ağustos 2019 tarihi itibariyle, Kurula resmi başvurusunu yaptı.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun bugün ilk toplantısı yapması ve çalışma takvimini belirlemesi bekleniyor. Kuruluda Memur, Kamu Sen ve KESK'in de temsilcileri olacak.

Kurulun bu yılki görevi daha zor olacak. Zira 2012 ve 2013 yıllarındaki toplu sözleşmelerde mutabakat olmamasına rağmen, Kamu İşveren Heyeti, uzlaşılan ve uzlaşılmayan konuları ayrı ayrı tutanak olarak düzenlemiş ve Hakem Kurulu bu tutanaklar üzerinden çalışmıştı. Ancak, 2019 yılındaki toplu sözleşmelerde uzlaşma sağlanamamasına kızan Bakan Selçuk, uzlaşılan ve uzlaşılmayan konuları ayrı ayrı gösteren tutanakları hazırlamadı. Bu nedenle, Hakem Kurulu, bu yıl, tüm toplu sözleşme taleplerini yeniden ele almak durumunda olacaktır.

Kurulun tüm sekreterya hizmetlerini, mülga Devlet Personel Başkanlığı yürütecek.

İşte yönetmelikte, Kurulun nasıl çalışacağını düzenleyen madde:

Madde 11 - (1) Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Kurula son başvuru tarihini takip eden gün, Başkanın çağrısı üzerine Başkanın belirleyeceği yerde çalışmalarına başlar.

(2) Kurul, Başkan dahil en az sekiz üyenin katılımı ile toplanır.
(3) Mazereti nedeniyle toplantıya katılamayacak üyelerin yerine yedekleri çağrılır.
(4) Çalışma programı, toplantı gündemi, toplantı veya tespit tutanağını inceleme usul ve esasları ile toplantıya ilişkin diğer hususlar Başkan tarafından belirlenir.

(5) Kurul, yapılan başvuruları beş gün içinde inceler ve kararını verir.
(6) Kurul, ihtiyaç duyması halinde tarafları dinleyebilir.
(7) Kurul, toplantıya katılanların çoğunluğu ile karar alır. Kurul üyeleri çekimser oy kullanamazlar. Oyların eşitliği halinde Başkanın bulunduğu taraf çoğunluğu sağlamış sayılır.

(8) Karara katılmayan üyeler, ayrı ayrı veya birlikte, karşı oy şerhini ve gerekçesini tutanağa yazdırır.
(9) Kurul kararları kesindir ve toplu sözleşme hükmündedir.
(10) Kurul kararları taraflara üç gün içerisinde yazılı olarak bildirilir ve Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilir.
(11) Kurulun sekreterya hizmetleri Devlet Personel Başkanlığınca yürütülür.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
84 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:18 - Motosikletli saldırganlar, 2'si çocuk 7 kişiyi yaraladı23:13 - Mucize kurtuluş! Genç kızın boynuna saplandı23:08 - Karamollaoğlu, Erdoğan'la görüşmesinin detaylarını paylaştı23:03 - WhatsApp'ta iPhone hatası22:58 - TRT, personel alım ilanlarını web sitesinden yayımladı22:53 - Geç yatan genç kızların kilo alma ihtimali artıyor22:53 - Facebook, Netanyahu'nun hesabını engelledi22:48 - Türk bilim insanına 'Başkanlık Onur Ödülü'22:43 - Verimi yüksek iki yeni muz çeşidi geliştirildi22:38 - Makas atarken kazaya neden olan iki sürücü yakalandı
22:33 - Üniversite öğrencisi Sude'nin rezidansta sır ölümü22:28 - Almanlardan öğrendiler, Almanlara satıyorlar!22:23 - 'Yaralı hayvanlara bakan müdüre ceza' haberine açıklama22:21 - Rüşvet alırken suçüstü yakalan mübaşir tutuklandı22:16 - Cevdet Yılmaz: Türkiye'nin oyalanmaya tahammülü yok22:11 - 'Her şey dahil paketi, Türk turizmine çok şey kattı'22:06 - Polis kurşunuyla ölüm davasında sanığa 7,5 yıl hapis22:01 - Sabiha Gökçen Havalimanı yaşam merkezi oluyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u, önceki Ak Partili bakanlara göre, başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam