1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İl müdürü yıllık izne çıktığında, il müdür yardımcısı varken bir memura vekalet bırakılabilir mi?

İl müdürünün izinli olduğu zamanlarda, il müdür yardımcılarından birine vekalet vermek, yönetimsel açıdan ve çalışma barışının bozulmaması bağlamında, en uygun idari işlem olacaktır.
13 Eylül 2019 16:05
Yazdır
İl müdürü yıllık izne çıktığında, il müdür yardımcısı varken bir memura vekalet bırakılabilir mi?

SORU: Sayın Yetkili; İl müdürünün izinli olduğu dönemlerde, kurumda asaleten il müdür yardımcısı varken, ayniyat saymanına il müdürlüğüne vekalet verilmesi mevzuata uygun mudur?

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Vekalet görevi ve aylık verilmesinin şartları" başlıklı 86. Maddesinin ilk fıkrası aşağıdaki şekildedir:

"Memurların kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları halinde yerlerine kurum içinden veya diğer kurumlardan veya açıktan vekil atanabilir."

3 sayılı Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin "Atama şartları" başlıklı 3. maddesinin 2. fıkrasının (ç) bendi ise aşağıdaki şekildedir:

"ç) İl ve bölge müdürü kadro, pozisyon ve görevleri ile kamu iktisadi teşebbüsleri yönetim kurulu üyeliklerine atanacaklar için kamuda ve/veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak kaydıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak, alanında en az beş yıl çalışmış ve temayüz etmiş olmak."

Devlet memuru olmak için temel koşulların belirlendiği Devlet Memurları Kanununun 48. maddesindeki şartlara ve yukarıdaki genel hükümlere uygun niteliklere haiz olan kişiler, vekaleten il müdürü olarak atanabilmektedir.

Ancak çalıştığı kurumun özel olarak belirlediği bir nitelik var ise o niteliğe de haiz olması gerekir. Örneğin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Personelinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre; Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, unvanlı kadroya atanabilmek için en az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme, mimarlık, mühendislik, mimarlık-mühendislik ve ziraat fakülteleri veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının birinden mezun olmak gerekmektedir. Söz konusu bölümlerden mezun olmayanlar vekaleten de olsa il müdürü olarak atanamaz.

Bu bağlamda, mevzuat yönünden, il müdürlüğü için, daha az kıdemli veya daha alt bir kadroda yer alan bir memura vekalet verilmesine bir sorun bulunmamaktadır. Bir başka deyişle mevzuat il müdür yardımcısı varken bir ayniyat saymanına vekalet verilmesine cevaz vermektedir.

Ancak bu yapılan işlem yönetim ilkelerine terstir. Daha üst bir yönetici varken, 10 günlük izne çıkan bir il müdürünün yerine, il müdür yardımcısının altında bir unvanda olan ayniyat saymanına veya başka bir memura vekalet verilmesi, yönetimsel sorunlara neden olur ve çalışma barışını bozar. Bu tespit, ayniyat saymanının veya başka bir memurun, vekalet görevini yürütemeyeceği anlamına gelmemektedir.

Mevzuatta yer almasa dahi, il müdürlerinin yılllık izne ayrıldıklarında yerlerine varolan il müdür yardımcılarından birinin vekaleten atanması çok daha uygun olacaktır.

İl müdür yardımcıları varken memura vekalet bırakılması gibi bir durum yaşanması halinde, konunun Kamu Denetçiliği Kurumuna aktarılması uygun olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:26 - Dizi çekimi yapılan hastanede yangın15:22 - 'Terör örgütü bugün 600 kişiye düşürüldü'15:20 - Yeni açılan okulların öğretmen ihtiyacı için yer değiştirme duyurusuna çıkılmalı!15:17 - Kırmızı bültenle aranan firari eski savcı tutuklandı15:11 - Acun Ilıcalı canlı yayındayken Şeyma mesaj atıp, para istedi15:04 - FETÖ sanığı eski binbaşı'ya tahliye15:00 - Hazine 2,9 milyar lira borçlandı14:58 - 4'ü polis 75 kişiye silah kaçakçılığı gözaltısı14:56 - Nöbetçi bakan uygulaması bugün başladı14:53 - Şehit çocuğu Yusuf'un, Mehmetçiğe mektubu
14:51 - Bütçe görüşmeleri 24 Ekim'de başlayacak14:50 - HDP Bismil İlçe Başkanı'ndan harekatla ilgili çarpıtma14:49 - Kapalıçarşı yönetiminden 'tarihi kitabeye kamera' açıklaması14:47 - Turizmde yatırımlar yüzde 50 arttı14:44 - HDP, üç gün Meclis çalışmalarına katılmayacak14:38 - '85 bin kaçak göçmeni yakalayarak sevk ettik'14:26 - Öğrencilerin üzerine kamyonet sürdü, şaka yaptım dedi14:16 - Dünya Sağlık Örgütü 'beyaz fosfor bombası' iddialarını reddetti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşmayı nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam