1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Aynı kurum içinde dahi iki tür sözleşmeli bulunuyor

Hem Sağlık Bakanlığında hem de Diyanet İşleri Başkanlığında birisi 4/B sözleşmeli birisi de Kanun/KHK'ya göre sözleşmeli olmak üzere iki tür sözleşmeli personel bulunmaktadır. Kanun/KHK'ya tabi sözleşmeli personel, 3 yıl sonra kadroya geçme hakkına sahipken, diğer 4/B'li sözleşmeli personel bu hakka sahip değildir. Her iki kurum için de teşkilat kanunlarında değişiklik yapılarak, kurum içindeki ikili yapıya son verilmelidir.
16 Eylül 2019 14:00
Yazdır
Aynı kurum içinde dahi iki tür sözleşmeli bulunuyor

Sağlık Bakanlığında çalışan 4/B'li personele tanından kadro hakkına dair madde şu şekildedir:

663 sayılı KHK'ya eklenen 45/A maddesi:
(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir. (3.10.2016 tarihli R.G.'de yayımlanmıştır)

Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan 4/B'li personele tanından kadro hakkına dair madde şu şekildedir:

633 sayılı Kanuna eklenen 10/A maddesi:
Bu madde uyarınca atanan
sözleşmeli personel üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilenlerin eşi bu personele tabidir. Sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde din hizmetleri sınıfına ait kadrolarına atanır. Bu şekilde atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar. (2/7/2018 tarihli R.G.'de yayımlanmıştır)

DEĞERLENDİRME

Yukarıda yer verilen her iki mevzuatta da dikkat edileceği üzere, 3+1 hakkı sadece bu madde uyarınca, yani maddenin Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten sonra alınanları kapsamaktadır. Diyanet'te 2/7/2018 öncesinde, Sağlıkta ise 3/10/2016 öncesinde alınan 4/B'li sözleşmeli personeli kapsamamaktadır.

Bu düzenlemenin şuana kadar düzeltilmemiş olması, aynı kurum içinde dahi iki tip sözleşmeli personel oluşturmuştur.

Madde metinlerinde yer alan "Bu madde uyarınca atanan" ifadelerinin çıkarılarak eşitlik sağlanması gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
128 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
1928 tarihindeki Harf Devriminin, Türk milletinin geleneğiyle olan bağını kopardığı yönündeki görüşe;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam