1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okula hastanede başladılar

Adana'da hastalıkları nedeniyle yatarak tedavi görmek zorunda kalan ilk ve ortaöğretim çağındaki çocuklar, 2019-2020 eğitim-öğretim yılına hastane okulunda başladı.
11 Eylül 2019 20:41
Yazdır
Okula hastanede başladılar

2019-2020 eğitim-öğretim yılı Pazartesi günü başladı. Ancak kronik rahatsızlıkları nedeniyle bazı çocuklar hastanede tedavi görmek zorunda oldukları için okula gidemedi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde ise kronik rahatsızlıkları sebebiyle tedavi gören 8 çocuk, TOKİ Köprülü İlkokulu'na bağlı olarak açılan hastane sınıfında 2019-2020 eğitim-öğretim yılına başladı.

Uzun süreli tedavileri nedeniyle okula gidemeyen çocuklar ilk derslerini resim yaparak ve birbirlerini tanıyarak gerçekleştirdi.

"Kronik rahatsızlığı olan çocuklar geliyor"

Hastane sınıfı hakkında İHA muhabirine bilgi veren öğretmen Akgül Akbulut, "Hastane sınıfımızda uzun süre hastanede yatan çocuklarımıza eğitim veriyoruz. Birebir eğitim veriyoruz, birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar müfredatı takip ediyoruz. 5'inci sınıftan 8'inci sınıfa kadar ise branş öğretmenlerimiz olmadığı için onlara etüt rehberliği yapıyoruz. Genellikle yataktan çıkması sıkıntılı olan çocuklara yatak başı eğitim veriyoruz. Gelebilenler de sınıf ortamında eğitim alıyorlar. Kronik rahatsızlığı olan çocuklarımız buralara geliyor" diye konuştu.

"Çocukların morallerini yükseltiyoruz"

Gelen çocukların morallerini yükseltmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Akbulut, "Zamanları güzel geçiyor. İyi de bir dönüş alıyoruz. Hastane ortamı çocukların morallerini düşürüyor ama okul onlara moral veriyor. Şu anda kayıtlı 8 öğrencimiz var. Gelemeyen çocuklarımız da var. Bunlar hasta çocuklar bunlara daha farklı yaklaşımlarımız olması gerekiyor. Hassaslar. Kaygıları oluyor. Okul açıldı ve arkadaşları ile sağlıklı ortamlarını özleyen çocuklar bunlar. Burada ister istemez moralleri düşüyor ama elimizden geldiğince psikolojik olarak morallerini yükseltip ondan sonra eğitim yapıyoruz. Yoksa moralleri bozukken çocuklarla eğitim yapmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Akbulut, birinci sınıfa başlayacak olan çocukların hastanede okula başladıkları için mutsuz olduklarını ancak eksiklikleri kendilerinin giderdiğini söyledi.

"Arkadaşlarımı çok özledim"

Birinci sınıfa yeni geçen SCA hastası 7 yaşındaki Esma Çoğal, "Burada olmak güzel. Yazılar yazıyoruz. Birinci sınıfa geçtim. Kendi okuluma gitmek istiyorum bir an önce iyileşip. Arkadaşlarımı çok özledim" diye konuştu.

"Okul daha iyidir her zaman"

Faktör VII eksikliği olan Yağız Eren ise, "Dördüncü sınıfım. Şu an burada ilk eğitimi alıyorum. Mutluyum. Özledim arkadaşlarımı okulda. Dönmek isterim okula. Okul daha iyidir her zaman" dedi.

"Arkadaşlarıyla burada mutlu"

Veli Nevin Çoğal da, "Tedavisi açısından kızımın burada olması iyi. Okula başlamasını okulunda başlamasını arzu ederim. Kendisi de okula gidemediği için çok üzgün. Ama anlaştığı için bazı arkadaşlarıyla burada da mutlu. Eğitimden geri kalmıyor. Gerekli materyalleri getirdi öğretmen gayet mutlu oldu kızım. Hastanede kalanlar için iyi bir eğitim. Geride kalmasından iyi" şeklinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:48 - 'Ordumuz gittiği her yere barış götürmüştür'22:31 - Mavi vatanın bekçileri hayat kurtarıyor22:26 - Kahramanmaraş'ın sarımsaklı lezzeti 'eli böğründe'22:21 - Yüksek voltajın zararını elektrik dağıtım şirketi ödeyecek22:16 - Girlevik Şelalesi'nde sonbahar güzelliği22:11 - Tamamen yıkılan mahalleler yeniden ayağa kaldırıldı22:06 - Şehit Altunok son yolculuğuna uğurlandı22:01 - Göller Ekspresi yakında hizmete giriyor21:56 - 'Tek teker Mert' lakaplı maganda yine yakalandı21:50 - Marmaris, Thomos Cook iflasının yarasını sardı
21:43 - Rabia Naz komisyonu, ilk toplantısını yaptı21:37 - E-Kimlik'teki bilgiler nasıl korunacak?21:31 - Gümrük Kanunu teklifinin ilk 6 maddesi kabul edildi21:26 - Türkiye, 6 yılda oluşturulan haritayı 14 günde çöpe attı21:21 - Otobüste unutulan 45 bin TL'yi sahibine teslim etti21:16 - NBA'in en çok kazananı yine LeBron James21:11 - 'İstanbul Hanımefendisi' 'rekor' fiyata alıcı buldu21:06 - Yeni işçiler TTK'ya taze kan oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmayı nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam