1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kamu kurumları sözleşmeli personel alımında asgari taban puan şartı koyabilir mi?

Üniversiteler tarafından ilan edilen sözleşmeli personel pozisyonlarına başvuracak adaylar için asgari puan barajı koyulması yasal olarak mümkün müdür ?
12 Eylül 2019 14:02
Yazdır
Kamu kurumları sözleşmeli personel alımında asgari taban puan şartı koyabilir mi?

Bildiğiniz gibi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre kamu kurum ve kuruluşlarında mali yılla sınırlı olarak sözleşmeli personel çalıştırılmakta olup, bu statüde alınacaklarla ilgili sınav süreçleri, kişilerin hakları, yasakları ve izinleri ise 28 Haziran 1978 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar"da düzenlenmiştir.

Söz konusu usul ve esasların 12 nci maddesinde; "Sözleşmeli olarak çalıştırılacakların, ilgili kurumun saptayacağı özel koşulların yanı sıra, 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (4), (5), (6), (7) ve (8) numaralı alt bentlerinde belirtilen koşulları taşımaları gereklidir." hükmüne göre kurumlar, 657 sayılı Kanununun 48/A maddesinde sıralanan;

(4) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

(5) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahküm olmamak,

(6) Askerlik durumu itibariyle;

a) Askerlikle ilgisi bulunmamak,

b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak,

c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

(7) 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

(8) Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.

Şartlara ilave olarak ilan edilecek pozisyona uygun özel koşullar belirleme yetkisine haizdir.

Bu doğrultuda, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından 10 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete'de birçok farklı dalda ilan edilen 84 sözleşmeli personel pozisyonunda yer alan özel şartları incelediğimizde;

-

- Büro personeli, Destek Personeli, Diğer Teknik Hizmet Personeli, Mimar, Mühendis, Tekniker, Teknisyen, Programcı, Sistem Programcısı gibi birçok farklı dalda ilan edilen pozisyonların bazılarına KPSS puan barajı konulduğu,

- Bu puan barajlarının bazı pozisyonlara 70, 65 ve 60 olmak üzere farklı farklı belirlendiği, bazılarında ise KPSS not barajının konulmadığı,

Görülmektedir.

Söz konusu usul ve esaslara baktığımızda, kurumlara verilen özel şart belirleme yetkisinin kişinin istihdam edileceği alana yönelik bölüm, sertifika ve tecrübeye dönük olduğu, üst mevzuatta yetki verilmeyen bir konuda kurumların KPSS puan barajını ilan metni üzerinden koyma yetkisinin mümkün olmadığı değerlendirilmektedir.

Kıyaslama açısından bakılırsa, "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik"in "Adayların öncelikle bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılacak KPSS'ye girmeleri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının belirleyeceği bir taban puanın üzerinde KPSS puanı almış olmaları şarttır." düzenlemesi ile A grubu kadrolarda kurumlara KPSS puanında taban puan koyma yetkisi tanımaktadır.

Yine aynı yönetmeliğin "İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Atanacakların Seçilmesi" başlıklı 27/A maddesinde de; "İl özel idareleri ve belediyeler, bunlara bağlı kuruluşlar ile kurdukları birlikler ve döner sermayeli kuruluşlar, atama yapılacak kadro ve pozisyonların sayı, sınıf, unvan ve dereceleri ile KPSS taban puanı ve türünü Türkiye genelinde yayın yapan gazetelerin en az birinde ve bir mahalli gazetede ilan vermek suretiyle adaylara duyurur." hükmü ile bu kurumların da KPSS taban puanında bir yetkisinin bulunduğu görülmektedir.

Burada üniversitenin her ne kadar yoğun başvuruyu kısmen azaltma konusunda takdir hakkı kullandığı görülse de usul ve esaslarda bu konuda herhangi bir yetki verilmediğinden idari yargıya gidildiği takdirde adayların başvuru hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle farklı bir durumla karşılaşılma ihtimali olduğu düşünülmektedir.

Diğer taraftan, ilanda yer alan pozisyonların büyük bir çoğunluğuna asgari şartları taşıyan her kesimin başvurmasına imkan verildiği ve kişiye özel şartlardan kaçınıldığı görülmektedir. Sadece, Büro Personeli olarak alınacak 1 (bir) pozisyonda "HABERLEŞME ÖN LİSANS PROGRAMINDAN MEZUN OLMAK. HALKLA İLİŞKİLER VE İLETİŞİM SERTİFİKASINA SAHİP OLMAK" şartının üniversite tarafından düzeltmeye ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.

Şöyle ki, Haberleşme Ön Lisans programının tam olarak ne zaman kapandığı bilinmemekle beraber, "TELEKOMÜNİKASYON, HABERLEŞME, HABERLEŞME TEKNOLOJİSİ, ELEKTRONİK HABERLEŞME" programları Yükseköğretim Kurulu tarafından Meslek Yüksekokullarındaki yapılandırma sonrası tek çatı altında toplanarak "ELEKTRONİK HABERLEŞME TEKNOLOJİSİ" adı altında birleştirilmiştir.

Nitekim, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından KPSS merkezi yerleştirmeleri için belirlenen nitelik kod kılavuzunu incelediğimizde de; "ELEKTRONİK HABERLEŞME, TELEKOMÜNİKASYON, HABERLEŞME, HABERLEŞME TEKNOLOJİSİ, ELEKTRONİK HABERLEŞME TEKNOLOJİSİ" programlarının 3297 koduyla hep birlikte tercih edildiği görülmektedir.

Dolayısıyla, bu bölüm mezunlarının tamamına başvuru imkanı verilebilmesi için üniversite tarafından ilanda düzeltmeye gidilmesi faydalı olacaktır.

İŞTE İLAN METİNLERİ

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:37 - Erzincan'daki FETÖ operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı12:27 - Çeyrek altın ne kadar?12:20 - Tutuklanan 111 askerden her rütbeden yüzde 10'u ihraç edilmiş12:16 - Sulama kanalına düşen inşaat işçisi kayboldu12:15 - Kişisel veri ihlaline yapan kurumlara yüz binlerce lira ceza geldi12:13 - 10 yıldır aranan hükümlü, sahte polis kimliğiyle yakalandı12:08 - Adnan Oktar suç örgütü yargılamasında Oktar Babuna savunmasını yaptı12:05 - Gün ortası döviz fiyatları12:03 - MEB'de 'Eğitimde Birlikteyiz' projesi başladı12:01 - Beşiktaş Kulübü Başkanı istifa edeceğini açıkladı
11:59 - Belediye başkanı çöp topladı, temizlik yaptı11:55 - 'Büyük bir deprem işaretçisi olarak değerlendirmek mümkün değil'11:47 - Valilik: Şu ana kadar deprem hasarı ile ilgili ihbar yapılmadı11:46 - Veliler okula gelemeyince, müdür velilerin ayağına gitti11:40 - 'Rusya'ya E-vize 30 gün için ücretsiz'11:39 - Atatürk Havalimanı'nın bir bölümü için yıkım ihalesine çıkılıyor11:36 - YLSY sözlü sınavları Ekim'de yapılacak11:34 - 1 milyonu zimmetine geçiren müdüre gözaltı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okulunuzda, İngilizce dersi, Devletin verdiği kitaplardan mı okutuluyor?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam