1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli ya da bünyesinde Şirket Avukatı bulundurmayan şirketlerin dikkatine

Avukat Kübra Yıldız Çolak Şirket Avukatlığı hakkında sorulara cevap verdi
20 Eylül 2019 14:46
Yazdır
Sözleşmeli ya da bünyesinde Şirket Avukatı bulundurmayan şirketlerin dikkatine

Kanundan kaynaklı Şirket Avukatı bulundurma zorunluluğu hangi işletmeler için geçerlidir?

Her işletmenin olmasa da Avukatlık Kanununda belirtilen ve Türk Ticaret Kanununa göre saptanan işletmelerin avukat bulundurma yada sözleşmeli olarak avukatla çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. TTK da çıkarım yapıldığında sermayesi 250.000,00 TL ve üzeri olan A.Ş. lerin ve üye sayısı 100 ve üzeri olan Kooperatiflerin bu şarta uymaları gerekmektedir.

Türkiye'de şirketler yada kooperatifler bu kurala uymakta mıdır?

Bence zorunlu olmasa bile belirli bir iş hacmi olan kişilerin hukuki yardıma her zaman ihtiyacı vardır. Ancak ülkemizde maalesef önleyici hukuk olarak nitelendirebileceğim bu hizmetten birçok kişi kaçınmaktadır. Halen daha hukuki destek almadan davalarını ve hukuki işlemlerini kendileri takip etmek isteyen yöneticiler vardır. Maalesef ki bu da şirketlerin ileride ciddi sorunlarla boğuşmasını kaçınılmaz hale getirmektedir. Ayrıca kanunda belirtilmesine rağmen kurala uymayan şirketler olmaktadır. Tespit edildiğinde ise Cumhuriyet Savcılığı tarafından ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Sizce şirketlerin avukat ile çalışmaları ne gibi fayda sağlamaktadır.

Günümüzde değişen ekonomik dengeler birlikte şirketler mali ve hukuki sıkıntılar yaşamaktadırlar. Hatta bu süreç Konkordato ve İflas süreçlerine kadar uzanmaktadır. Bu da olası hukuki ihtilafları gündeme getirmektedir. Alacakların tahsil edilememesi, teslimatların yapılamaması, sözleşmelere aykırı davranılması, çalışanlardan kaynaklı işçilik davaları, vergi davaları, ihale işlerinde Kamu İhale Kurumuna karşı yürütülen davalar gibi sayamadığım birçok dava ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Şirket Avukatı bu gibi durumlarda öncelikle tedbirlerini aldıysa sorunun üstesinden gelmektedir. Ancak iş işten geçtikten sonra dava yada takip kendisine verildiyse maalesef işler zorlaşmaktadır.

Yukarıda bahsettiğiniz önleyici hukuktan biraz bahseder misiniz?

Şirketler yapacakları işlerde hukuki olarak bir destek aldıklarında genelde sorunla karşılaşmamakta, karşılaşsalar bile en az maliyet yada zararla sorunun üstesinden gelinebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; yapılacak işlere ilişkin sözleşmelerin tarafların durumuna ve şartlara göre düzenlenmesi, senet, çek, fatura gibi belgelerin usulüne uygun düzenlenmesi ve ibrazlarının usulüne uygun yapılması, İşçilerle yapılan sözleşmelerin yasal zemine uygun olarak oluşturulması ve takibi, gerekli belgelerin zamanında düzenlenmesi, alacakların zamanında talep edilmesi, gelen ihtarlara uygun cevap verilmesi yada ihtarların zamanında gönderilmesi gibi yine sayamadığım birçok işin sorun çıkmadan önce Şirket Avukatı tarafından düzenlenmesidir. Yapılacak bir işte ne kadar tedbirli davranılırsa, ileride sorun çıkma olasılığı da azalmaktadır. İnsan sağlığında da gerekli tedbir alındığında, aşılar yapıldığında hastalık risklerinin azalması gibi düşünebiliriz.

https://kubrayildiz.av.tr

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
21:08 - Akkuyu NGS'den trafik kazası açıklaması21:03 - Kars Lojistik Merkezi'nde sona doğru20:58 - Semazenlerden Mehmetçik'e asker selamı20:53 - Başkentte metro ve Ankaray personeline güvenlik eğitimi20:48 - TESK Genel Başkanı Palandöken:20:43 - 2,5 saatlik mesafe 40 dakikaya inecek!20:38 - Pitbull'a tasma ve ağızlık zorunluluğu önerisi20:33 - Devrilen traktörün altında kalan muhtar öldü20:28 - Atina'daki tıp kongresine Türkler damga vurdu20:23 - Ünlü şef hayran kaldı; şalgam Peru yolcusu
20:18 - Kalitesi tescillendi! Kilosu 100 liradan satılıyor20:13 - 20 dönümlük alan üzerine kurulu 'Kedi Kasabası'20:08 - 'Öğretmenler arasında ayrımcılık olmaz, olmamalıdır'20:03 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumasından cinayet romanı19:58 - Gri listede 300 bin TL ödülle aranan terörist öldürüldü19:53 - Meteoroloji'den kritik uyarı! Dışarı çıkarken dikkat edin19:48 - 9 yaşındaki çocuğu bu hale getirdi! Gözaltına alındı19:43 - 11 sivilin şehit olduğu Nusaybin'de hasar tespiti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Üniversiteye girişte, bazı bölümler için 'başarı sırası' çıtası getirilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam