1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bir üniversite daha araştırma görevlisi alımında ALES puan türünü hatalı belirledi

Öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadro ilanlarında ALES puan türünün belirlenmesi ile ilgili YÖK tarafından yapılan yetki devri hatalara sebebiyet veriyor.
23 Eylül 2019 15:38
Yazdır
Bir üniversite daha araştırma görevlisi alımında ALES puan türünü hatalı belirledi

Hatırlayacağınız gibi, 30 Mayıs 2019 tarihli haberimizde; Yükseköğretim Kurulu tarafından üniversitelere gönderilen yazıda; "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" uyarınca öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak başvurularda ALES puan türünün üniversite tarafından belirlenerek ilan edilmesinin uygun görüldüğü; ALES puan türünün belirlenmesine dair yetkinin tamamıyla üniversitelere bırakılmasının sorunlara yol açabileceği ve uygulamada çok farklı işlemlere de sebebiyet verebileceğini dile getirmiştik.

Bu doğrultuda, Aksaray Üniversitesi tarafından 23 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete'de ilan edilen Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi kadrolarını incelediğimizde; Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi kadrosuna başvuracak adayların ALES puan türünün Eşit Ağırlık olarak belirlendiği görülmüştür.

Ancak, Yükseköğretim Kurulunun 23 Ağustos 2017 tarihli kararında yer aldığı üzere; Özel yetenekle öğrenci alan programlar ile yabancı dil puanı ile öğrenci alan programlardan mezun olanların öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvurularda herhangi bir ALES puan türünün dikkate alınması gerekmektedir.

Antrenörlük Eğitimine de özel yetenek sınavıyla (Bknz: Aksaray Üniversitesi 2019-2020 Özel Yetenek Sınavı Sonuçları) öğrenci alımı yapıldığı için bu kadroya başvuracak adayların sadece Eşit Ağırlık puan türü üzerinden değerlendirilmesine imkan bulunmamaktadır. Adayların hangi puan türü en yüksekse başvurularında onu kullanmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Bu bakımdan, ilgili üniversite tarafından söz konusu ilanda düzeltme yapılarak tüm ALES puan türlerinin ilana eklenmesinde fayda bulunmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
1928 tarihindeki Harf Devriminin, Türk milletinin geleneğiyle olan bağını kopardığı yönündeki görüşe;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam