1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kadroya geçirilen taşeron personelin zorunlu emekliliği

Kadroya geçirilen taşeron personel, emekliliğe hak kazandığında zorunlu olarak emekli edilir.
29 Eylül 2019 10:57
Yazdır
Kadroya geçirilen taşeron personelin zorunlu emekliliği

SORU: İyi günler. Annem 15.04.1966 doğumlu. 06.10.1999 tarihinden beri çalışmaktadır. Daha önce taşeron olarak çalışmaktayken 2018 nisan ayında sürekli işçi kadrosuna geçirildi. Bununla alakalı iki sorum olacak.

1)Kadroya geçmeden önce SGKya sorduğumuzda 2019 kasım ayında çalışma yılını doldurup emekliliği hak edeceği söylenmişti. Ancak kadroya geçirildikten sonra emeklilik tarihi 2024 olarak söylenmektedir. Kadroya geçmekle emeklilik yaşı ve tarihininde herhangi bir değişiklik olması mümkün mü?

2)Eğer annem çalışması gereken süreyi doldurmuş ise emeklilik dilekçesini verip tazminatını alarak yaşını bekleme imkanı var mı? Sorularımızı cevaplarsanız memnun oluruz. Teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

CEVAP: Taşeron adına çalışırken kadroya geçenlerin emeklilik şartları değişmez;

Durumunuzu ve aynı durumda olanlarla ilgili genel değerlendirmelerimiz;

Kısa bilgiler olarak;

Kamu işyerlerinde taşeron adına çalışanlar 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sürekli işçi kadrosuna geçirilmişlerdir.

Bu kararname ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye geçici maddeler eklenmiştir.

Geçici Madde 23 ve 24 hükümlerinde, sürekli işçi kadrosuna geçirilenlerin çalışma sürelerinin hiçbir şekilde emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçemeyeceği belirtilmektedir. Yani sürekli işçi kadrolarına geçenlerin sigortalılık başlangıç tarihi ve gün sayısı ile emeklilik yaş grubu itibariyle şayet yaşlılık aylığına hak kazandıkları tarih hangi tarih ise bu tarihte çalıştıkları kurumlarca zorunlu olarak çalışmalarını bitirmeleri gerekmektedir.

Sürekli işçi kadrosunda olanlar hakkında kıdem tazminatı hükümleri uygulanır. Bu hükümler 1475 sayılı Kanun Madde 14 hükmündedir.

Bu bağlamda durumunuzu değerlendirmemiz;

Soru 1) 1)Kadroya geçmeden önce SGK'ya sorduğumuzda 2019 kasım ayında çalışma yılını doldurup emekliliği hak edeceği söylenmişti. Ancak kadroya geçirildikten sonra emeklilik tarihi 2024 olarak söylenmektedir. Kadroya geçmekle emeklilik yaşı ve tarihininde herhangi bir değişiklik olması mümkün mü?

Cevap 1) Taşeron şirket adına çalışırken emekli olabileceği tarih ne ise, sürekli işçi kadrosuna geçtiğinde de aynı tarih olur, bir değişiklik olmaz. Sadece Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilen prim süresini doldurmuş ise yaşlılık aylığı hizmet süresini tamamlar, yaşlılık aylığı bağlanması için ayrıca ilk çalışmaya başladığı tarihten itibaren sigortalılık süresini ve emeklilik yaş grubunu da doldurması gerekir. Yani hem prim ödeme gün sayısı hem de sigortalılık süresini tamamlar ise yaşlılık aylığı bağlanır.

Soru 2)Eğer annem çalışması gereken süreyi doldurmuş ise emeklilik dilekçesini verip tazminatını alarak yaşını bekleme imkanı var mı?

Cevap 2) Emekli olunacak prim ödeme gün sayısı tamam olduğunda işçiler çalışmayı bırakabilir, yaşlılık aylığı için sigortalılık süresini ve emeklilik yaş grubunu bekleyebilirler. Bu şekilde ayrılmış olanların mutlaka iş kanunu hükümlerine göre kıdem tazminatını hak kazanacak şekilde ayrılmaları ve Sosyal Güvenlik Kurumundan kıdem tazminatına hak kazanmıştır şeklinde bir resmi yazı almaları gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Emeklilik tarihlerinde;

2008 yılı Ekim ayından öncekiler için 506 sayılı Kanunun Geçici 81 inci maddesi;

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 28,

hükümleri uygulanır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:18 - Trump ile yapılan görüşmeye, MHP'li isim de katıldı00:14 - Erdoğan: Mektubu sayın Başkana geri takdim ettim00:14 - Demiryolu Kazalarını ve Olaylarını Araştırma ve İnceleme Yönetmeliği00:13 - Fikri Mülkiyet Akademisi Yönetmeliği00:06 - Ombudsman'ndan lisansüstü öğrenci alımlarında sınav notlarının ilan edilmesine dair emsal tavsiye kararı!00:03 - Üniversiteler yıl sonuna kadar 800 öğretim elemanı kadrosu ilan edecek00:02 - Ara tatillerde işletmelerde mesleki eğitim öğrencileri izinli sayılacaklar mı?00:02 - 14 Kasım 2019'dan önemli gündem başlıkları23:26 - Şanlıurfa Valiliği: 14 askerimiz yaralandı23:20 - '2023 yılında ben Türkiye'de ithal et işini bitireceğim'
23:14 - Metrobüste zorlu akşam yolculuğu: Sorun çözülemiyor23:08 - Heyetler arası görüşmede MHP sürprizi!23:03 - Türk akademisyen Akın'a, BM Nüfus Fonu ödülü22:57 - Şanlıurfa'daki Tugay Komutanlığında patlama22:51 - İmamoğlu'ndan 'su zammı' açıklaması22:46 - Erdoğan: Ferhat Abdi, Öcalan'ın Manevi oğludur22:40 - Heyetler arası görüşmede dikkat çeken detay22:33 - Bir ısırıkla hayatı karardı, felç oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
1928 tarihindeki Harf Devriminin, Türk milletinin geleneğiyle olan bağını kopardığı yönündeki görüşe;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam