Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://www.memurlar.net/haber/857506/
Yazdırılma Tarihi : 15 Mayıs 2021 Cumartesi 22:47

Adli para cezası alan okul müdürü olabilir mi?

Adli para cezası alan kişi okullarda yönetici olarak görev yapabilir mi?

Haber Tarihi : 06 Ekim 2019 10:19
Adli para cezası alan okul müdürü olabilir mi?

SORU: Adli para cezası alan kişi idareci olabilir mi? Adli para cezası alan kişi müdür/müdür yardımcısı olabilir mi? sabıka kaydında "adli sicil kaydı yoktur. Arşiv kaydı vardır." yazıyor.

CEVAP: 21.06.2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin "Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar" başlıklı 5. maddesinin (ç) bendi aşağıdaki şekildedir.

"Madde 5 -...ç) Yazılı sınav başvurusunun son günü itibarıyla, son dört yıl içinde adli veya idari soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak."

DEĞERLENDİRME

Söz konusu madde dışında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Adli para cezası alan ve sabıka kaydında "arşiv kaydı vardır" ibaresi bulunan kişinin müdür ve müdür yardımcısı kadrosuna atanmasında hukuki bir engel yoktur.