1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Devlet memuru, apartman yöneticisi olabilir mi?

Devlet memurları, site veya apartman yöneticisi olabilir mi, huzur hakkı alabilir mi?
22 Ekim 2019 14:02
Yazdır
Devlet memuru, apartman yöneticisi olabilir mi?

SORU: 657 tabi devlet memuru öğretmen vs site ya da apartman yöneticisi olabilir mi?

CEVAP:657 sayılı Devlet Memurları Kanun'nun Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı başlıklı 28. Maddesi aşağıdaki şekildedir.

"Madde 28 -Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).

Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz.

Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla veya Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri ile özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır.

Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler,"

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 34. maddesinin 4. ve 5. bentleri aşağıdaki şekildedir.

"Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.

Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır; eski yönetici tekrar atanabilir"

DEĞERLENDİRME

Apartman ve site yöneticiliği özel kanun ile belirtilen bir görev olduğundan Devlet Memurları Kanunu'nun 28. Maddesi kapsamındaki ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağının dışındadır.

Bu nedenle devlet memurlarının apartman ya da site yöneticiliği yapmalarının ve huzur hakkı almalarının önünde bir engel bulunmamaktadır.

Diğer taraftan, şunu da belirtmek gerekmektedir. Site veya apartman yönetici olan memurun, bu göreviyle ilgili işlerini mesai saatleri dışında yürütmesi, mesai saatleri içerisinde memuriyet görevini yapması gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:20 - Şehir Hastanelerinde, yap işlet devret modelinden vazgeçiliyor22:16 - WhatsApp şarj canavarına dönüştü!22:11 - Ömer Dinçer: Ya haksızlığı giderin ya da üniversiteyi alın22:03 - Polis aracına otomobil çarptı: 2'si polis, 3 yaralı21:57 - Ali Yalçın: Mücadele alanımız yerküremizdir21:51 - MSB duyurdu: 5'inci ortak kara devriyesi tamamlandı21:45 - İTÜ: İmamoğlu'nun dayandığı rapor, kurumsal görüşümüz değil21:44 - Trump'tan flaş açıklama: Nerede olduğunu biliyoruz21:43 - Eski okul binası bilime ve tarıma hizmet edecek21:42 - Ahmet Altan, evinde gözaltına alındı
21:38 - Ankara Büyükşehir Belediye Meclis toplandı21:33 - Mısır iki Türk vatandaşını sınır dışı etti21:28 - Emniyetten trafikte güvenli sürüş için 5 ipucu21:23 - İYİ Parti'li Tatlıoğlu, konuşmasını yarıda bıraktı21:18 - Bu kez Tuzla'da ortaya çıktı! Her zarfta 1000 lira21:13 - 'Bir şeytanın eline düştüm' deyip intihar etmişti... Flaş gelişme21:08 - AK Parti Kütahya İl Başkanlığına vekaleten atama21:03 - Antalya'da FETÖ operasyonu: 6 kişi gözaltı alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
1928 tarihindeki Harf Devriminin, Türk milletinin geleneğiyle olan bağını kopardığı yönündeki görüşe;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam