1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Disiplin kurulu, memura teklif edilen cezayı iptal ederse amir yine de ceza verebilir mi?

Disiplin kurulu memura teklif edilen cezayı red ederse atamaya yetkili amirler başka bir disiplin cezası verebilmektedirler.
21 Ekim 2019 00:04
Yazdır
Disiplin kurulu, memura teklif edilen cezayı iptal ederse amir yine de ceza verebilir mi?
Soru; Hakkımda yapılan soruşturma sonucunda "Devlet Memurluğundan Çıkarma" cezası teklifi getirilmiş ve dosyam MEB Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmiştir. MEB Yüksek Disiplin Kurulu; "isnat olunan fiilin işlendiği konusunda mevcut bilgi ve belgelere göre yeterli kanaat oluşmadığı kararına" vararak "Devlet Memurluğundan Çıkarma" cezası ile cezalandırılmam hususundaki teklifin "Reddine" oy çokluğu ile karar verilerek dosyam İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sevk edilmiş ardından Milli Eğitim disiplin kurulunda "Kademe İlerlemesinin Durdurulması" cezası verilmiş ve ceza Vali tarafından onaylanmıştır. Bu durum mevzuata uygun mudur?

Cevap; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Disiplin cezası vermeye yetkili amir ve kurullar" başlıklı 126. maddesinde; "Uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezaları disiplin amirleri tarafından; kademe ilerlemesinin durdurulması cezası, memurun bağlı olduğu kurumdaki disiplin kurulunun kararı alındıktan sonra, atamaya yetkili amirler il disiplin kurullarının kararlarına dayanan hallerde Valiler tarafından verilir.

Devlet memurluğundan çıkarma cezası amirlerin bu yoldaki isteği üzerine, memurun bağlı bulunduğu kurumun yüksek disiplin kurulu kararı ile verilir.

Disiplin kurulu ve yüksek disiplin kurulunun ayrı bir ceza tayinine yetkisi yoktur, cezayı kabul veya reddeder. Ret halinde atamaya yetkili amirler 15 gün içinde başka bir disiplin cezası vermekte serbesttirler.

Özel kanunların disiplin cezası vermeye yetkili amir ve kurullarla ilgili hükümleri saklıdır." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlerin 3. fıkrasındaki; "Disiplin kurulu ve yüksek disiplin kurulunun ayrı bir ceza tayinine yetkisi yoktur, cezayı kabul veya reddeder. Ret halinde atamaya yetkili amirler 15 gün içinde başka bir disiplin cezası vermekte serbesttirler." hükmüne göre disiplin kurulu memura teklif edilen cezayı red ederse atamaya yetkili amirler başka bir disiplin cezası verebilmektedirler.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:46 - Galata Kulesi maviye büründü21:41 - 'Türkiye'nin Teknoloji Kaptanları' ödülleri sahiplerini buldu21:36 - Mehmet Ali'ye müjdeli haber! Bakanlık destek verecek21:31 - Öğretmenler başkentte halk oyunları gösterisi sundu21:26 - Yeni vergi düzenlemesinin ilk 29 maddesi kabul edildi21:21 - Günlük ortalama 3 saat 34 dakika televizyon izledik21:16 - İcradan yarı fiyatına satılık 'Maserati'21:11 - Grup Yorum üyelerinin tahliye kararına itiraz21:05 - AK Parti-MHP ile HDP'li vekiller arasında gerginlik21:01 - Kariyer planlamasını değiştirecek 'ismi duyulmamış' meslekler
20:57 - Omnibus hesaplarla ilgili hukuki altyapı tamamlandı20:53 - Çanakkale'de açığa alınan 2 öğretmen göreve dönecek20:49 - Trabzon'un 'heyelan duyarlılık haritası' hazırlandı20:45 - Köy okulunun hem 'Külkedisi' hem de 'Pamuk Prensesi'20:41 - Sınır hattının fedakar öğretmenleri20:37 - Ömer Çelik: Saldırı zihniyeti Türkiye için üzüntü verici20:32 - 48 milyon adet çipli kimlik kartı dağıtıldı20:28 - Gazeteci Ahmet Takan evinin önünde saldırıya uğradı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okullardaki ara tatil uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam