1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sayıştay, 5 rektör yardımcısı atayan üniversiteyi uyardı

Sayıştay Başkanlığı mevzuatın emrettiği sayıda fazla Rektör Yardımcısı ataması sebebiyle Ankara Üniversitesini uyardı!
17 Ekim 2019 14:02
Yazdır
Sayıştay, 5 rektör yardımcısı atayan üniversiteyi uyardı

Bilindiği üzere, 2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasında; "Rektör, çalışmalarında kendisine yardım etmek üzere, üniversitenin aylıklı profesörleri arasından en çok üç kişiyi kendi rektörlük görev süresiyle sınırlı olmak kaydıyla rektör yardımcısı olarak seçer. Ancak, merkezi açık öğretim yapmakla görevli üniversitelerde, gerekli hallerde rektör tarafından beş rektör yardımcısı seçilebilir." düzenlemesi yer almaktadır.

Bununla birlikte, "Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği"nin 4 üncü maddesinin 6 ncı fıkrasında; "Rektör, çalışmalarında kendisine yardım etmek üzere, Üniversitenin aylıklı profesörleri arasından ikiden az olmamak kaydıyla, en çok üç kişiyi rektör yardımcısı olarak seçer. Ancak merkezi açık öğretim yapmakla görevli üniversitelerde, gerekli hallerde rektör tarafından beş rektör yardımcısı seçilebilir." ifadesi bulunmaktadır.

Bu düzenlemeler çerçevesinde; ülkemizde merkezi Açıköğretim yapmakla görevli Anadolu, Atatürk ve İstanbul Üniversiteleri haricindeki diğer yükseköğretim kurumlarında en çok 3 (üç) rektör yardımcısı atanabilmektedir.

Ancak, Ankara Üniversitesi tarafından kanunun emrettiği sayıdan fazla Rektör Yardımcısı görevlendirilmesi Sayıştay Başkanlığı tarafından denetim raporunda bulgu olarak yer almıştır.

Sayıştay, araştırma üniversitesi statüsünde bulunan Ankara Üniversitesinin yönetimsel ve bilimsel çalışmalarının karşılanması açısından ilgili üniversite tarafından ileri sürülen hususları kabul etmesine rağmen, kanunda yer alan sayıdan fazla görevlendirme yapılmasının ileride kamu zararına ve telafisi güç sonuçlar doğuracağını ifade etmiştir.

Bu bağlamda, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından günümüz mevcut yükseköğretim sisteminin geldiği nokta ve özellikle büyük üniversitelerin idari yapısının daha sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi için 2547 sayılı Kanunda Rektör Yardımcısı sınırlamasında düzenleme yapması zorunluluk arz etmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:42 - Kapısı açık ilerleyen minibüsten liseli kız düştü16:39 - Cumhurbaşkanına yazılan mektuba siyanür incelemesi16:34 - İstanbul'da sabah ezanına 'mesai' ayarı16:32 - Jandarma Genel Komutanlığı davasında savunmalar alınmaya devam ediyor16:32 - YLSY tercih sonuçları açıklandı16:27 - Hawala sistemi nedir?16:19 - 81 ilde 'Duman 8' operasyonu: 109 gözaltı16:15 - FETÖ'nün yeni para trafiği çözüldü16:08 - Sivas'ta FETÖ bahanesiyle dolandırıcılığa 1 tutuklama16:02 - Kastamonu'da köyde silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
16:00 - TBMM Genel Kurulu toplandı15:53 - Şeref Malkoç: Demokrasiye katkıda bulunuyoruz15:44 - Açık unutulan kamyon kasası kapağı bir kadını öldürdü15:37 - Gri kategoride aranan terörist Diyarbakır'da yakalandı15:34 - Düzce'de FETÖ operasyonunda yakalanan 7 şüpheli serbest15:30 - İBB, 30 bin üniversiteliye eğitim yardımı yapacak15:27 - Askeri casusluk kumpas davasında 3 tahliye15:23 - O ilden 60'ı aşkın ülkeye teknoloji ihracatı yapılıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Şehir Üniversitesinin, borçlarından dolayı, Halkbank yoluyla kapatılmak istenmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam