1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretim görevlisi ilanında, 'ulusal yarışmalarda ödül almış olmak' şartı aranabilir mi?

İskenderun Teknik Üniversitesi İskenderun Meslek Yüksekokulu Basın ve Yayıncılık alanında ilan edilen Öğretim Görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda ödül almış olmak şartı arandı.
17 Ekim 2019 15:39
Yazdır
Öğretim görevlisi ilanında, 'ulusal yarışmalarda ödül almış olmak' şartı aranabilir mi?

İskenderun Teknik Üniversitesi tarafından 16 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete'de ilan edilen İskenderun Meslek Yüksekokulu Gazetecilik ve Habercilik Bölümü Basın ve Yayıncılık Programı Öğretim Görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda; "GAZETECİLİK LİSANS MEZUNU OLUP, "MEDYA VE KÜLTÜREL ÇALIŞMALAR" ANABİLİM DALINDA TEZLİ YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ OLMAK. LİSANS MEZUNİYETİ SONRASI ALANINDA YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA EN AZ BEŞ YARIYIL DERS VERMİŞ OLMAK. ALANINDAKİ ULUSAL YARIŞMALARDA ÖDÜL ALMIŞ OLMAK." şartı aranmıştır.

Devlet ve vakıf üniversitelerinde öğretim görevlisi/araştırma görevlisi istihdam koşullarını düzenleyen "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in 6 ncı maddesinin 5 inci fıkrasında; "Yükseköğretim kurumları, bu Yönetmeliğe tabi öğretim elemanı kadro ilanlarında lisans veya lisansüstü mezuniyet alanları ile ilan edilen alana ait bilimsel, nesnel ve denetlenebilir koşullar dışında belirli bir adayı tanımlayan özel şartlar koyamazlar." ifadesi bulunmaktadır.

İskenderun Teknik Üniversitesi tarafından söz konusu kadroda aranan "ALANINDAKİ ULUSAL YARIŞMALARDA ÖDÜL ALMIŞ OLMAK" şartının bilimsel, nesnel ve denetlenebilirliğinin güvence altına alınması yönetmeliğin gereğidir. Örneğin, yürürlükteki Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği'nde çalışma/proje/yayın teşvik/teşekkür-başarı belgesi/plaketi ile burs/onur belgeleri ÖDÜLLERİN değerlendirilmesinin dışında tutulmuştur.

Dolayısıyla, bu kadroya başvuracak adayların almış oldukları ödül belgelerinin değerlendirilmesinde belirli bir kriterin olması son derece önemlidir. Örneğin, herhangi bir dernekten alınmış teşvik ödülü veya mansiyon ödülü kabul edilecek midir ? İlanın bu hali, üniversiteyi ilerleyen süreçte adayların yargı yoluna gitmeleri halinde savunmasını yaparken zorlayabilir.

Ayrıca, aynı ilanda başvuracak adayın en az beş yarıyıl ders verme deneyimi olması istenmiştir. Bildiğiniz gibi, üniversitelerde akademik yıl güz ve bahar olmak üzere iki dönem olarak yürütülmektedir. Dolayısıyla, ilanda en az beş yarıyıl tecrübesi olan bir adaya başvuru hakkı verilmesi, mezkür yönetmeliğin 6 ncı 6 ncı fıkrasında geçen "İlanlarda, alanında tecrübe sahibi olmak şartının, hangi öğrenim düzeyinden sonrasına ait olduğu, BELİRLİ BİR ADAYI TANIMLAMAYACAK şekilde belirtilir." hükmüne açıkça aykırıdır.

Yukarıda yaptığımız açıklamalar doğrultusunda, İskenderun Teknik Üniversitesinin diğer öğretim görevlisi kadrolarının genelinde birçok bölüme başvuru imkanı verdiği gibi bu ilanda da gerekli düzeltmeleri yaparak İletişim Fakültesi mezunları başta olmak üzere herkese müracaat hakkı tanıması yasal mevzuata uygun olacaktır.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:23 - O ilden 60'ı aşkın ülkeye teknoloji ihracatı yapılıyor15:18 - Şanlıurfa'da toplantı ve gösteriler 1 ay boyunca yasaklandı15:16 - Ünlü giyim firması çok sayıda işçiyi işten çıkardı15:10 - Bayındır Memur-Sen'den Noterler Birliği'ne tepki15:08 - Öğretmenler ara tatilde öğrencileri okula kazandırıyor15:00 - Balıkesir'de FETÖ operasyonu: 2 asker gözaltında14:54 - İstinaf, darbe davasında cezaları uygun buldu14:49 - FETÖ sanığı eski polise 6 yıl 3 ay hapis cezası14:46 - Diyanet: Sigaraya karşı tedbir almak vazifemiz14:45 - 'Bir insanın yaşam tarzı, kimliği, inancı siyasete konu olmamalı'
14:43 - FETÖ sanığı eski astsubaya hapis cezası14:37 - Dışişlerinden, ABD'nin yasa dışı Yahudi yerleşim kararına tepki14:32 - Eskişehir'de FETÖ şüphelisi 4 muvazzaf astsubay yakalandı14:27 - Maden kazasında hayatını kaybedenlerin yakınlarının atama teklifleri yapıldı14:16 - Ak Partili Ünal'dan 'evinde ölen bakıcı' ile ilgili açıklama14:14 - Kocaeli Belediye Başkanı Büyükakın'dan borç açıklaması14:11 - İmamoğlu, yerli üretim metrobüsün test sürüşüne katıldı14:09 - Balıkesir'deki FETÖ operasyonunda 9 zanlıdan 3'ü tutuklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Şehir Üniversitesinin, borçlarından dolayı, Halkbank yoluyla kapatılmak istenmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam