1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

17 memurun hülleyle şube müdürü olması Sayıştay raporlarına girdi

Sayıştay, Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Şube Müdürlüğü kadrosuna yapılan sınavsız atamaların kariyer ve liyakat ilkelerine aykırı olduğu konusunda uyarıda bulundu.
18 Ekim 2019 14:05
Yazdır
17 memurun hülleyle şube müdürü olması Sayıştay raporlarına girdi

Bilindiği üzere, üniversitelerde kariyer ve liyakat ilkelerini hiçe sayarak Şube Müdürlüğü kadrolarına yapılan HÜLLE atamaları yaklaşık üç yılı aşan süre önce buradan gündeme getirmiştik. Aradan geçen süre zarfında yapılan bu keyfi atamaları kimse umursamadığı için konu Sayıştay Başkanlığının denetim raporlarına girmeye dahi başladı.

Bunun ilk örneği geçtiğimiz yıl Uludağ Üniversitesinin 2017 yılına ait Denetim raporunda yer almıştı. Bu yıl ki denetimlerde ise Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Şube Müdürlüğü kadrosuna yapılan sınavsız atamalar Sayıştay raporunda yer aldı.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi hülle atama yöntemi ile 16'sı Yüksekokul Sekreterliği 1'i Fakülte Sekreterliği olmak üzere toplam 17 personelini sınavsız sadece talep dilekçesi vererek Şube Müdürlüğü kadrolarına atamıştır. Sayıştay, üniversitedeki bu atamaların artık üniversitede rutine bağlandığını vurgulamıştır.

Ayrıca, "Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği"ne göre sınava tabi olan Şube Müdürü kadrolarına bu yöntemle yapılan sınavsız atamaların 657 sayılı Kanunun kariyer ilkesine aykırı olduğu vurgulanmıştır.

Ancak, Sayıştay Başkanlığının yaptığı uyarı sadece Aydın Adnan Menderes Üniversitesinedir. Ona da ilgili üniversite ne kadar dikkat ediyordur bilemiyoruz. Esas sorun bu uygulamanın neredeyse tüm devlet üniversitelerinde rutin bir uygulamaya dönüşmüş olmasıdır. Burada sorunun kökten çözümü için mevzuat değişikliği yapılmalıdır.

"Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği"nin 20 inci maddesinin (d) fıkrasında yer alan; "Şube müdüründen daha üst görevlere, en az dört yıllık yükseköğrenim mezunu olmak kaydıyla, genel hükümlere göre sınavsız atama yapılır." düzenlemesi sınavsız atamaların temel dayanağıdır.

Yönetmelikte bu düzenlemenin temel amacı Rektörün idari hizmetlerini yerine getirirken yakın çalışma ekibini (Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Daire Başkanları, Fakülte Sekreteri, Enstitü Sekreteri ve Yüksekokul Sekreteri) kendisinin doğrudan seçmesine imkan vermektir. Ancak bu kadrolara atanacakların seçimlerinde kişilerin liyakati yerine farklı etmenler ön plana gelmektedir. Ayrıca, Şube Müdürlüğü sınavı açmak, yönetmek ve sonuçlandırmak üst yönetim dahil herkesi zorlayan işlemlerdir. Dolayısıyla, üniversiteler biraz da kolaya kaçarak Şube Müdürlüğü sınavını açmamakta, sınavsız şekilde Şube Müdürlüğü kadrolarını doldurmaktadır.

Dolayısıyla, her geçen gün büyüyen sorunun çözülebilmesi için sınavsız kadrolara yapılan atamalarla ilgili Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yönetmelik değişikliğine gidilmek suretiyle Şube Müdürlüğü kadrolarına sınavsız yapılan atamaların geciktirilmeksizin önlenmesi gerekmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
30 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:53 - Şeref Malkoç: Demokrasiye katkıda bulunuyoruz15:44 - Açık unutulan kamyon kasası kapağı bir kadını öldürdü15:37 - Gri kategoride aranan terörist Diyarbakır'da yakalandı15:34 - Düzce'de FETÖ operasyonunda yakalanan 7 şüpheli serbest15:30 - İBB, 30 bin üniversiteliye eğitim yardımı yapacak15:27 - Askeri casusluk kumpas davasında 3 tahliye15:23 - O ilden 60'ı aşkın ülkeye teknoloji ihracatı yapılıyor15:18 - Şanlıurfa'da toplantı ve gösteriler 1 ay boyunca yasaklandı15:16 - Ünlü giyim firması çok sayıda işçiyi işten çıkardı15:10 - Bayındır Memur-Sen'den Noterler Birliği'ne tepki
15:08 - Öğretmenler ara tatilde öğrencileri okula kazandırıyor15:00 - Balıkesir'de FETÖ operasyonu: 2 asker gözaltında14:54 - İstinaf, darbe davasında cezaları uygun buldu14:49 - FETÖ sanığı eski polise 6 yıl 3 ay hapis cezası14:46 - Diyanet: Sigaraya karşı tedbir almak vazifemiz14:45 - 'Bir insanın yaşam tarzı, kimliği, inancı siyasete konu olmamalı'14:43 - FETÖ sanığı eski astsubaya hapis cezası14:37 - Dışişlerinden, ABD'nin yasa dışı Yahudi yerleşim kararına tepki
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Şehir Üniversitesinin, borçlarından dolayı, Halkbank yoluyla kapatılmak istenmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam