1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hizmete özel yazılar için önemli düzenleme

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından hizmete özel türden yazılar elektronik belge yönetim sistemleri aracılığıyla yazılabilecek.
18 Ekim 2019 10:06
Yazdır
Hizmete özel yazılar için önemli düzenleme

Bilindiği üzere, e-Yazışma Projesi konulu 2017/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi 14 Ekim 2017 tarihli ve 30922 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak, e-Yazışma Şifreleme Sertifikaları, Elektronik Mühür Sertifikaları, Belgelerin İletimi, Uygulamaların Denetimi ve Gizlilik Dereceli Yazılarla ilgili kapsamlı açıklamalar yer almıştı.

Söz konusu genelgenin 4 üncü paragrafında; "Bu çerçevede, tüm kamu kurum ve kuruluşları (gizlilik dereceli yazılar dışındaki) resmi yazışmalarını elektronik ortamda yapacak...." ifadesi bulunmaktadır. Ayrıca, aynı genelgenin 28 inci paragrafında "Hizmete Özel" yazılar; "Çok gizli, gizli ve özel gizlilik dereceleriyle korunması gerekmeyen fakat bilmesi gerekenlerden başkasının bilmesi lüzum görülmeyen mesaj ve dokümanlar" şeklinde adlandırılmıştır.

Genelgenin 4 üncü paragrafında gizlilik dereceli yazıların elektronik ortamdan bütünüyle istisna tutularak fiziki ortamda yürütülmesinin istenmesi dolayısıyla, çok gizli, gizli ve özel gizlilik dereceleriyle korunması gerekmeyen hizmete özel türden basit düzeydeki yazışmalar elektronik ortamda yürütülemiyordu. Bu durum zaman zaman sadece gerçek ya da tüzel kişilerin dışında bilmesi lüzum görülmeyen ancak üst düzeyde gizlilik içermeyen yazışmaların elektronik ortamda çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yürütülmesini engelliyordu.

Bu bağlamda, Cumhurbaşkanlığı tarafından bugün yayımlanan 2019/23 sayılı Genelge ile özel ve üstü gizlilik dereceli belgeler hariç tüm belgelerin elektronik ortamda yapılabilmesine imkan verildi.

Yavuz Selim KAPLAN

ESKİ GENELGE

YENİ GENELGE

PARAGRAF 4

Bu çerçevede, tüm kamu kurum ve kuruluşları (gizlilik dereceli yazılar dışındaki) resmi yazışmalarını elektronik ortamda yapacak, kullandıkları EBYS yazılımlarını ve ilgili bileşenlerini en kısa sürede e-Yazışma Teknik Rehberiyle uyumlu hale getirecek ve bu konudaki çalışmalarında aşağıdaki hususlara riayet edecektir.

PARAGRAF 4

Bu çerçevede, tüm kamu kurum ve kuruluşları (özel ve üstü gizlilik dereceleri belgeler hariç) resmi yazışmalarını elektronik ortamda yapacak, kullandıkları EBYS yazılımlarını ve ilgili bileşenlerini en kısa sürede e-Yazışma Teknik Rehberiyle uyumlu hale getirecek ve bu konudaki çalışmalarında aşağıdaki hususlara riayet edecektir.

PARAGRAF 24

Çok gizli, gizli, özel ve hizmete özel yazılar elektronik ortamda gönderilmeyecektir.

Söz konusu yazılar 13/5/1964 tarihli ve 6/3048 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Gizlilik Dereceli Evrak ve Gerecin Güvenliği Hakkında Esaslara Göre işlem görecektir.

PARAGRAF 24

Çok gizli, gizli ve özel olarak nitelendirilen belgeler elektronik ortamda gönderilmeyecektir.

Söz konusu yazılar 13/5/1964 tarihli ve 6/3048 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Gizlilik Dereceli Evrak ve Gerecin Güvenliği Hakkında Esaslara Göre işlem görecektir.

İŞTE CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİ

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
15:30 - İBB, 30 bin üniversiteliye eğitim yardımı yapmaya başlıyor15:27 - Askeri casusluk kumpas davasında 3 tahliye15:23 - O ilden 60'ı aşkın ülkeye teknoloji ihracatı yapılıyor15:18 - Şanlıurfa'da toplantı ve gösteriler 1 ay boyunca yasaklandı15:16 - Ünlü giyim firması çok sayıda işçiyi işten çıkardı15:10 - Bayındır Memur-Sen'den Noterler Birliği'ne tepki15:08 - Öğretmenler ara tatilde öğrencileri okula kazandırıyor15:00 - Balıkesir'de FETÖ operasyonu: 2 asker gözaltında14:54 - İstinaf, darbe davasında cezaları uygun buldu14:49 - FETÖ sanığı eski polise 6 yıl 3 ay hapis cezası
14:46 - Diyanet: Sigaraya karşı tedbir almak vazifemiz14:45 - 'Bir insanın yaşam tarzı, kimliği, inancı siyasete konu olmamalı'14:43 - FETÖ sanığı eski astsubaya hapis cezası14:37 - Dışişlerinden, ABD'nin yasa dışı Yahudi yerleşim kararına tepki14:32 - Eskişehir'de FETÖ şüphelisi 4 muvazzaf astsubay yakalandı14:27 - Maden kazasında hayatını kaybedenlerin yakınlarının atama teklifleri yapıldı14:16 - Ak Partili Ünal'dan 'evinde ölen bakıcı' ile ilgili açıklama14:14 - Kocaeli Belediye Başkanı Büyükakın'dan borç açıklaması
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Şehir Üniversitesinin, borçlarından dolayı, Halkbank yoluyla kapatılmak istenmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam