1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türkü eşliğinde mühür basan katip hakkında karar

Türkü eşliğinde mühür basarken çektiği videoyu sosyal medya hesabından paylaşan Ankara 46. Noterinin Başkatibi Selma Öncül'e Noterler Birliğince verilen "uyarı cezası" iptal edildi. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi, Öncül'e verilen uyarı cezasını iptal eden İdare Mahkemesi kararını hukuka uygun buldu. Türkülerin ritmine mühür basarak eşlik eden Başkatip Selma Öncül'ün, çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde ve ilgililerin bulunmadığı bir anda videoyu çektiği, etik kurallara aykırı bir eyleminin olmadığı sonucuna varıldı
23 Ekim 2019 11:11
Yazdır
Türkü eşliğinde mühür basan katip hakkında karar

Türkü eşliğinde mühür basarken çektiği video sosyal medyada büyük ilgi gören Ankara 46. Noteri Başkatibi Selma Öncül, davalık oldu.

Ankara 46. Noterinin Başkatibi Selma Öncül, 2017'nin son günü, türküler eşliğinde mühür basarken çektiği videoyu sosyal medya hesabından paylaştı.

Sosyal medyada büyük ilgi gören Öncül'ün videosu, 3 günde 1 milyon 200 bin kişi tarafından izlendi, ana haber bültenlerine konu oldu.

Videoda, türkülerin ritmine mühür basarak eşlik eden Başkatip Selma Öncül, bir vatandaş tarafından BİMER'e şikayet edildi.

Şikayette, "Başkatibin, görevini yaparken şarkı ve türkü söylediği, işini esasına göre yapmadığı ve internet sitelerinde s.lücnö ismiyle videolarının bulunduğu belirtilerek, bu işle ilgilenilmesi" istendi.

- "Defter tasdik işlemlerini müzik eşliğinde tamamladım"

Başvurunun Türkiye Noterler Birliğine ulaştırılması üzerine, soruşturma başlatıldı. Selma Öncül, savunmasında, 1988'den bu yana noter personeli olduğunu, hizmetinin gerektirdiği ciddiyete, mesleğin onur ve vakarına yakışmayan üslupla çalışmadığını belirterek, disiplin cezası gerektirecek bir işlem yapmadığını kaydetti.

"Aralık ayında yapılan defter tasdik işlemlerinin yoğun ve stresli geçmesi nedeniyle stresi atmak ve işlemlerin bir an önce bitmesi için çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde, ilgililerin bulunmadığı saatte müzik eşliğinde işleri tamamladığını" anlatan Öncül, çekilen videoyu sosyal medya hesabında paylaştığını, videonun diğer sanal ortama ve televizyon kanallarına bilgisi dışında ulaştığını aktardı.

- Uyarı cezası verildi

Türkiye Noterler Birliği ise "bugüne kadar işini ciddiyetle, severek ve başarıyla yapan, saygılı, disiplinli bir başkatip olan Öncül'e çalışmalarını video kaydına almaması konusunda gerekli uyarı yapılması"na karar verdi. Bu kapsamda Öncül'e, daha önce disiplin cezası almadığı dikkate alınarak, Noterlik Kanunu'nun 148. maddesi gereğince "uyarı cezası" verildi.

Selma Öncül, uyarı cezasına karşı yaptığı itirazın Türkiye Noterler Birliği Disiplin Kurulunca reddedilmesi üzerine, işlemin iptali istemiyle dava açtı.

- İdare Mahkemesi cezayı iptal etti

Ankara 4. İdare Mahkemesi, uyarı cezası verilmesine ilişkin işlemin iptaline karar verdi.

İdare Mahkemesi kararında, davacının Ankara 46. Noterinin beyanına göre, işini ciddiyetle, severek, başarıyla yapan saygılı, disiplinli bir başkatip olduğu vurgulandı.

Davacının, sosyal medyadaki görüntülerde disipline konu eylemini, çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde ve ilgililerin bulunmadığı bir anda yaptığının sabit olduğu belirtildi.

Kararda, Öncül'ün, etik kurallara aykırı bir eyleminin olmadığı kanaatine varıldığından dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşıldığı kaydedildi.

- Noterler Birliği istinaf yoluna başvurdu

Türkiye Noterler Birliği ise İdare Mahkemesinin bu kararının hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek, kaldırılması istemiyle istinaf başvurusunda bulundu.

Başvuru üzerine dosya, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesine geldi.

Daire, Ankara 4. İdare Mahkemesince verilen kararın usul ve hukuka uygun olup kaldırılmasını gerektiren bir neden bulunmadığından davalı idarenin istinaf başvurusunu reddetti.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
43 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:23 - O ilden 60'ı aşkın ülkeye teknoloji ihracatı yapılıyor15:18 - Şanlıurfa'da toplantı ve gösteriler 1 ay boyunca yasaklandı15:16 - Ünlü giyim firması çok sayıda işçiyi işten çıkardı15:10 - Bayındır Memur-Sen'den Noterler Birliği'ne tepki15:08 - Öğretmenler ara tatilde öğrencileri okula kazandırıyor15:00 - Balıkesir'de FETÖ operasyonu: 2 asker gözaltında14:54 - İstinaf, darbe davasında cezaları uygun buldu14:49 - FETÖ sanığı eski polise 6 yıl 3 ay hapis cezası14:46 - Diyanet: Sigaraya karşı tedbir almak vazifemiz14:45 - 'Bir insanın yaşam tarzı, kimliği, inancı siyasete konu olmamalı'
14:43 - FETÖ sanığı eski astsubaya hapis cezası14:37 - Dışişlerinden, ABD'nin yasa dışı Yahudi yerleşim kararına tepki14:32 - Eskişehir'de FETÖ şüphelisi 4 muvazzaf astsubay yakalandı14:27 - Maden kazasında hayatını kaybedenlerin yakınlarının atama teklifleri yapıldı14:16 - Ak Partili Ünal'dan 'evinde ölen bakıcı' ile ilgili açıklama14:14 - Kocaeli Belediye Başkanı Büyükakın'dan borç açıklaması14:11 - İmamoğlu, yerli üretim metrobüsün test sürüşüne katıldı14:09 - Balıkesir'deki FETÖ operasyonunda 9 zanlıdan 3'ü tutuklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Şehir Üniversitesinin, borçlarından dolayı, Halkbank yoluyla kapatılmak istenmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam