1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kadrosu sağlık memuru olan ama kuruluş müdürlüğü yapan FHZ'dan yararlanabilir mi?

Kadrosu sağlık memuru olan, ancak fiilen sağlık memurluğu görevini yapmayan kişiler fiili hizmet zammından yararlanamazlar. Ancak bunların sağlık memurluğu yaptığı döneme ilişkin fiili hizmet zamları emeklilik yaşlarından düşülür.
17 Kasım 2019 10:53
Yazdır
Kadrosu sağlık memuru olan ama kuruluş müdürlüğü yapan FHZ'dan yararlanabilir mi?

SORU: Sağlık memuru kadrosundayım. Ama geçici görevlendirme ile kuruluş müdürü olarak çalıştığım için yıpranmadan yararlanamıyorum. Şu an derece kademe 2/1 deyim.

Hizmet birleştirmesi yaptım. Doğum Tarihi :01/04/1976 SSK lı işe başlama tarihim 01.07.1997. Memurluğa başlama tarihi: 13.09.2011, 23.05.2002 tarihine kadar 356 gün SSK'lı günüm bulunmaktadır. Toplamda 3664 günüm bulunmaktadır. 13.09.2011 yılında devlet memurluğuna atandım bu tarihten itibaren sağlık memuru görev yapmaktayım. Devlet memurluğundan emekli olma yaşım ve tarihim nedir.

CEVAP: Kadrosu sağlık memuru olan, ancak fiilen sağlık memurluğu görevini yapmayan kişi ne zaman emekli olabilir? Sorunuz özelinde durumunuzu değerlendirmekteyiz.

2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmeti bulunmayanlar 5510 sayılı Kanuna tabi olurlar. Ancak, bu tarihten önce sigortalı, bağ-kurlu hizmet süreleri bulunanlar sadece emeklilik yaş grubu ve emeklilik hizmet yılı olarak 5434 e tabi olurlar. Emekli aylığı bağlanması sisteminde ise 5510 uygulanır.

Emeklilik kademeli yaş grubuna girilebilmesi için kişilerin 23/05/2002 tarihine kadar olan sürede çalışmalarının toplam en az 3 yıl olması gerekir, 3 yıl hizmeti olmayanlar kademelendirilmiş yaş grubuna dahil olmazlar ve erkek memurlar 60 yaş dolumunda emeklilik durumlarını kazanırlar.

Bir başka durumda, ilk defa 2008 yılı Ekim ayından sonra memurluğa başlamış olanların yıpranma paylarının toplamı ne olursa olsun emeklilik yaş grubundan indirilmesinde istisnalar hariç en az 3 yılı geçmemek üzere yarısı indirilmektedir.

Bu bağlamda durumunuzu değerlendirmemiz;

1- Fiilen sağlık memuru kadrosunda, yani insan sağlığına ilişkin işlerde görev yapmamanız nedeniyle yıpranma payı olmayacağından emeklilik yaş grubunuzun 60 yaşınızı tamamlayacağınız tarih olacağını,

2- Şayet fiilen sağlık memuru kadrosunda görev yapmanız halinde, kazanacağınız yıpranma paylarının toplamı 5 yıl olduğunda bunun 2,5 yılı, 6 yıl olduğunda bunun 3 yılı, 7 yıl olduğunda bunun yine 3 yılı gibi emeklilik yaş grubunuzdan indirilir. Yani, 60 yaş grubundan azami 3 yıl indirilir ve emeklilik yaş grubunuz da 57 yaşınızı tamamlayacağınız tarih olur.

3- Yıpranma payını kazanmanız emeklilik yaş grubunuz açısından avantajlı bir durum olacağını, değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:05 - Girişte, bir dereceyi almayan mühendislik mezunu memur ne yapmalı?00:02 - 6 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları23:46 - Denizli'nin 4 ilçesinde AK Parti İlçe Başkanları istifa etti23:41 - Belediye Başkanı maaşını derneklere aktarıyor23:36 - Son depremlerle birlikte DASK başvuruları 6 kat arttı23:30 - Bu okulda diploma alan kendi işinin patronu oluyor23:24 - Doktorların yurt dışı seyahat sıkıntıları için kanun teklifi23:19 - Türk narenciyesi ilk kez Uruguay pazarına giriyor23:14 - 'Derin dondurucularda satış patlaması var'23:09 - Sakarya Valiliği'nden 'siyanürle intihar' açıklaması
23:04 - 'İstanbul'da günde 20 bin asılsız acil çağrı geliyor'22:58 - 'Ankara'nın marka olmasında üniversitelerin rolü fazla'22:51 - Türk kardiyologlara büyük ödül22:46 - Eşini öldüren kocaya 'iyi hal' indirimiyle müebbet hapis22:41 - İkinci bir imar barışı mı geliyor?22:36 - Orman muhafaza memuru tarlada ölü bulundu22:30 - Halfeti'nin simgesi karagül daha çok kişiye ulaşacak22:24 - Vanlı öğrenciler balık ve sebzeyi bir arada yetiştirecek
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam