Evinde baygın bulunan öğretmen hayatını kaybetti
 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında %25'e varan indirim fırsatı
 
Bankada hesabı olan herkesi ilgilendiren haber!
 
Belediye başkanı, vatandaşların market borcunu kapattı
 
Erdoğan: Malum şahıs mülkiyeti Üniversitenin üstüne geçirmiş
 
Okul koridorunda silahlı öğrenci böyle yakalandı Video
 
İnanılmaz olay! Öldükten 6,5 saat sonra dirildi Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MHP'li Enginyurt hakkında 'yargılamanın durdurulması' kararı

Yargılama sürerken 24 Haziran 2018 seçimlerinde 27. Dönem Milletvekili seçilen MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt hakkındaki "nitelikli yapmaya teşebbüs" ve "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçlarından açılan davanın "yasama dokunulmazlığı" nedeniyle TBMM kararına kadar yargılamanın durdurulması ve dosyanın ayrılması kararlaştırıldı
04 Aralık 2019 14:03
Yazdır
MHP'li Enginyurt hakkında 'yargılamanın durdurulması' kararı

Suç örgütü elebaşı olduğu gerekçesiyle 66 yıl hapis cezası verilen Kürşat Yılmaz ile birlikte 28 sanığın, haklarındaki kararın Yargıtayca kısmen bozulmasının ardından yeniden yargılandığı davada hüküm açıklandı.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, başka suçtan hükümlü sanık Erdal Çetin getirildi. Yine başka suçtan hükümlü 4 sanığa ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanıldı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaaya karşı söz alan sanık avukatları, müvekkillerinin beraatini ve zaman aşımı nedeniyle düşme kararı verilmesini talep etti.

Son sözleri sorulan sanıklar da beraatlerine karar verilmesini istedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Kürşat Yılmaz'ı "suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" suçundan 4 yıl 2 ay, "suç örgütünün korkutucu gücünden yararlanarak yağmaya teşebbüs" suçundan 4 yıl 7 ay ve "yağmaya teşebbüs" suçundan 2 yıl 6 ay olmak üzere toplamda 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, yargılama sürerken 24 Haziran 2018 seçimlerinde 27. Dönem Milletvekili seçilen MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt hakkındaki "nitelikli yağmaya teşebbüs" ve "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçlarından açılan davanın "yasama dokunulmazlığı" nedeniyle TBMM kararına kadar yargılamanın durdurulmasına ve dosyanın ayrılmasına hükmetti.

Savunmaları alınmayan sanıklar Orhan Mulğan, Ümit Şimşek ve Yavuz Kaşıkçı hakkındaki "nitelikli yağma" suçundan açılan davanın ayrılmasına da hükmeden heyet, bu sanıklar hakkındaki yakalama kararlarının infazının beklenmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, kararında "örgüte yardım etmek" suçundan yargılanan sanık İbrahim Tatlıses'in Ocak 2005'te "Asena" lakaplı mağdur dansöz Onur Çakmak'ın sahneye çıkmaması için örgüte para vererek yardımda bulunduğu, Alişan olarak tanınan türkücü sanık Alişan Serkan Tektaş'ın ise 2004 yılı içerisinde korumalığını yapması için örgüte yardımda bulunduğunu belirti. Heyet, bu sanıkların örgüt adına faaliyette bulunmayan sanık sıfatında olduğu ve zaman aşımı sürelerinin hüküm tarihi itibariyle gerçekleştiğinden haklarındaki davanın düşürülmesini hükme bağladı.

Mustafa Öner, Erdal Çetin, Murat Savaş, Abdurrahman Naci Sevinç, Yüksel Gülbahçe, Mehmet Akyıldız ve Zekeriya Bacacı ise "nitelikli yağma" ve "yağmaya teşebbüs" suçlarından 4 yıl 7 aydan 12 yıl 6 aya kadar değişen oranlarda hapis cezalarına çarptırıldı.

Heyet, 8 kişi hakkında açılan davanın düşürülmesine, 8 sanığın ise tüm suçlamalardan beraatine karar verdi.

- Davanın geçmişi

Kapatılan TMK ile görevli İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde, sanıklar Kürşat Yılmaz, İbrahim Tatlıses ve Alişan ile manken Tuğba Özay gibi ünlü isimlerin yargılandığı dava, 19 Ocak 2010 tarihinde karara bağlanmıştı.

Mahkeme heyeti, Kürşat Yılmaz'ın "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek", "nitelikli yağma", "tehdit", "kasten adam yaralama", "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" suçlarından toplam 66 yıl 3 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına karar vermişti.

Yargıtay 6'ncı Ceza Dairesi, İbrahim Tatlıses ile Alişan hakkında suç örgütüne yardım etme suçundan verilen 1 yıl 10 hapis cezasını eksik değerlendirme yapıldığı gerekçesi ile bozmuştu. Suç örgütü elebaşısı olduğu öne sürülen Kürşat Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 47 sanık hakkındaki kararlar ise kısmen onanmış, kısmen de bozulmuştu.

İş adamı Korkmaz Yiğit, manken Nihal Tuğba Özay'ın da aralarında olduğu 13 sanık hakkında ''yağma'', ''yağmaya teşebbüs etmek'', ''devletin emniyet teşkilatını alenen aşağılamak'', ''örgüt üyeliği'' ile ''örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçlarından verilen berat kararları da onanmıştı.

Bazı müştekilere ilişkin olarak bazı sanıklar hakkında verilen mahkumiyet hükümleri ise zaman aşımı süresi dolduğundan düşürülmüştü.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:02 - 8 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları23:31 - Otomobilin çarptığı 12 yaşındaki çocuk öldü23:26 - Dışişleri: İftira dolu hasmane iddiaları reddediyoruz23:20 - Topraktan insana geçiyor... Kanserden koruyan lahmacun23:13 - Erdoğan: Hiçbir vesayet odağına fırsat vermedik23:07 - İstanbul'da bazı yollar yarın trafiğe kapalı23:01 - Devrilen traktörün altında kalan zabıt katibi öldü22:56 - Polis ekipleri 13 bin aracı inceleyerek hırsızları yakaladı22:50 - FETÖ'nün Avrupa'daki 'Pazarlamacıları' yakalandı22:43 - Antarktika seferleri meyvelerini veriyor
22:37 - En düşük hava sıcaklığı Ardahan'da ölçüldü22:31 - 'Dünyada domates üretiminde üçüncü sıradayız'22:26 - Türkiye'nin güvenli bölge planı, PKK/YPG'nin hedefinde22:20 - Erzincan Valiliği'nden kavga olayıyla ilgili açıklama22:13 - Bakan Selçuk'tan Türk-İş Başkanı Atalay'a tebrik22:08 - Evinde baygın bulunan öğretmen hayatını kaybetti22:03 - Süper Lig'in ilk kadın başkanına tebrik yağdı21:57 - Bakan Ersoy: İslam düşmanlığı körükleniyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam