Belediye Meclisi'nde 'Artist' sözü ortalığı karıştırdı
 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında %25'e varan indirim fırsatı
 
Kart sahipleri dikkat! Milyonlarca lira silinecek!
 
Erdoğan'dan Libya'ya asker gönderme açıklaması
 
İstanbul'da 33 eski köy suyu zamlı ödeyecek
 
Fenomen dadaş Necati, Emre Yücelen ile düet yaptı Video
 
ŞOK, A101 ve BİM fırsat ürünleri (10-14) Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Diyanet, tutuklu ve hükümlülere din eğitimi verecek

Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında, ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülere din eğitimi, manevi danışmanlık ve rehberlik faaliyetleri sunularak yeniden suç işlenmesinin önüne geçmek amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.
04 Aralık 2019 14:19
Yazdır
Diyanet, tutuklu ve hükümlülere din eğitimi verecek

Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan KUŞ ile Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye MARTI, Ankara Hakimevi'nde düzenlenen törenle söz konuşu iş birliği protokolünü imzaladı. Törene; Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İŞLİYEN, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz ÇİFTCİ, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin ALBAYRAK, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcıları Namık Kemal VAROL, Hasan AKCEVİZ, Abdullah ÇITLAK ve Mehmet YILMAZ'ın yanı sıra daire başkanları ve tetkik hakimleri katıldı.

Törende konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan KUŞ, ceza infaz kurumlarında yürütülen din ve ahlak eğitimi uygulamasının iki temel gerekçesinin bulunduğunu belirterek, "İlki, anayasa gereği bireylere sağlanan eğitim, din ve vicdan hürriyeti gibi haklardan hükümlü ve tutukluların mahrum edilemeyeceği düşüncesi. İkincisi ise tutuklu ve hükümlülerin topluma kazandırılması ve yeniden suç işlemeyi önlemeye yönelik rehabilitasyon çalışması kapsamında dini ve ahlaki prensiplerden yararlanma fikridir" diye konuştu.
Ceza infaz kurumlarındaki din eğitiminden il ve ilçe müftülükleri tarafından görevlendirilen cezaevi vaizlerinin sorumlu olduğunu ifade eden Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan KUŞ, din ve ahlak eğitimi dersleri, Kur'an kursu hizmetleri, koğuş hizmetleri, haftalık ve aylık konferanslar gibi faaliyetlerin ceza infaz kurumlarında görevli 585 vaiz tarafından yürütüldüğünü söyledi. Söz konusu iş birliği protokolü ile bu sayının bin 500'e kadar çıkarılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan KUŞ, "Bu protokol ile ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlüler ile denetimli serbestlik müdürlüklerindeki yükümlülerin, dini eğitim ve ahlaki gelişimlerine katkı vermeye yönelik olarak; din eğitiminin alan uzmanları tarafından rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilerek rehabilitasyon sürecine katkıda bulunmak, milli, manevi ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunarak yeniden suç işlemelerini önlemek ve din eğitimi çalışmalarının geliştirilmesi hususlarında ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Bakanlığımızın bu kapsamda bireylere sağlamış olduğu köklü, kurumsallaşmış desteğin hükümlü ve tutukluların bireysel gelişimi ile toplum yararına olan katkıları tartışılmazdır" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye MARTI ise; insan hayatında her anın, her dönemin mutlak suretle manevi anlamda desteklenmeye ihtiyacının olduğunu ifade ederek, "Bu, özellikle cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlülerin, ya da denetimli serbestlik kapsamında kendilerine hayatta yer bulmaya çalışan yükümlülerin hayatı olduğunda çok daha anlam kazanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığımız, toplumun bütün kesimlerine hem din hizmeti hem din eğitimi hem de manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmakla mükelleftir. Bu kapsamda yaklaşık 70 yıldır cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülere Başkanlığımız tarafından hizmet götürülmektedir" şeklinde konuştu.

Tören, protokolün imzalanması ve hediye takdiminin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:01 - 10 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları23:51 - İhmal can aldı! 4 yaşındaki Hasan'dan kahreden haber23:46 - Bu kez Eurobank dolandırıcıları ortaya çıktı23:40 - Belediye Meclisi'nde 'Artist' sözü ortalığı karıştırdı23:34 - Selahattin Demirtaş yeniden hastaneye kaldırıldı23:29 - ASKİ'nin 350 milyon lira borçlanma teklifi reddedildi23:23 - Profesör Şengör: En cahil Türkler, Müslüman Türklerdir23:18 - WhatsApp'ın arama özelliğine yeni özellikler geliyor23:13 - 15 sene önce eline geçen tespih hayatını değiştirdi23:08 - Şehit Uzman Çavuş Sayar'ın naaşı Samsun'a getirildi
23:03 - Horma Kanyonu Kastamonu turizmini parlatacak22:58 - İki kız kardeş yılda 3 ton mantar yetiştirecek tesis kurdu22:53 - Yol çizgi boyalarının ömrü grafen teknolojisiyle artacak22:48 - Öğrencileri için sebzeleri 'enstrüman' yaptı22:43 - İBB Meclisi'nde Kanal İstanbul tartışması22:38 - Hasta eşinin ve 'kimsesiz' köyünün bekçisi oldu22:33 - 'Timsahlar'ın derin sularda nefes kesen eğitimi22:28 - Afetlerde hayatımızı 'yerli uygulamalar' kurtaracak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam