1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mahalli idarelerde görev yapan tam zamanlı sözleşmeli personelin ücreti düşürülebilir mi?

5393 sayılı Kanunun 49. maddesine göre istihdam edilen belediye personelinin ücretleri için tavan belirlemesi yapılmasına rağmen taban belirlememesi yapılmamıştır. Bu konuda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu ve Hazine ve Maliye Bakanlığı karar alabilme haklarına sahip olmasına rağmen her iki kurum da bir karar almamıştır.
14 Ocak 2020 10:05
Yazdır
Mahalli idarelerde görev yapan tam zamanlı sözleşmeli personelin ücreti düşürülebilir mi?

5393 Sayılı Belediye Kanununun 49. maddesine göre belediyelerde tam zamanlı sözleşmeli personel istihdam edilebilmektedir. Bu personele ödenecek ücretler belediye meclisi tarafından belirlenmektedir. Kanun ücretler için üst sınır getirmiş, alt sınır belirlememiştir. Ücretin üst sınırı aynı unvandaki kadrolu personele ödenecek tutarın yüzde yirmibeş fazlası olup, tavan rakamlar Hazine ve Maliye Bakanlığınca her yılın ocak ve temmuz ayında belirlenmektedir. Bu personel ayrıca 375 sayılı KHK nin ek 9. maddesinde düzenlenen ek ödemeden yararlanmakta, sosyal denge sözleşmesi imzalanmış olan belediyelerde bu ödemeyi de almaktadır.

Belediye meclisleri önceki yılda görev yapan sözleşmeli personelin yeni dönemde sözleşme ücretlerini azaltabilir mi?

Belediyelerde çalışma ilişkilerinde yeterli düzeyde kurumsallaşma sağlanamadığından, keyfi davranışlarla karşılaşılmakta, partizanca uygulamalar görülebilmektedir. Özellikle mahalli idare seçimleri sonrasında belediyelerin farklı siyasi partilere geçmesi durumunda siyasi hesaplaşmalardan personel zarar görmekte, en büyük mağdur da belediyelerdeki istihdamın en zayıf halkasını oluşturan sözleşmeli personel olmaktadır.

Diğer taraftan, personel aylık ve ücret ödemelerinde en fazla sorun belediyelerde yaşanmaktadır. Bırakın işçi ve sözleşmeliyi kadrolu memurların bile aylıklarını alamadığı örnekler bulunmaktadır.

Bu açıklamalardan sonra sorunun cevabına gelecek olursak, mevzuat olarak belediye meclisleri sözleşmeli personel ücretlerini kanunla belirlenen üst sınırı aşmamak koşuluyla belirlemekte serbesttir. Ocak ayında belediye meclisleri yeni bir belirleme yaparak ücretleri yeniden ve daha düşük belirleyebilir. Çünki kanun ücreti belirleme yetkisini belediye meclisine vermiş, ücret tavanı belirlemiş, alt sınır öngörmemiştir.

Toplu sözleşme hükümlerinde de personeli koruyucu hüküm yer almamakta... Kamudaki tüm sözleşmeli personelin ücret artışı için genel bir artış oranı belirlenmiş olmasına rağmen biraz da kamu işvereninin kurnazlığı olarak yorumlanabilecek bir şekilde belediye sözleşmeli personeli kapsama alınmamıştır. Bilindiği üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı ocak ve temmuzda iki ayrı zam genelgesi yayımlamaktadır. Bu Genelgelerde gösterge ve katsayılar ile sözleşmeli personel ücret tavanı ve artış oranı enflasyon farkları da dikkate alınarak belirlenmektedir. Ancak belediye sözleşmeli personeli için ayrı bir Genelge yürürlüğe konularak unvan bazında tavan ücretler belirlenmektedir. Yürürlükteki Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararında ise tarih ve sayı belirtilerek genel artışları belirleyen Genelgeye atıf yapılmakta, bu şekilde belediye sözleşmeli personeli ücretleri ayrı bir genelgeyle düzenlendiği için bu personel genel artıştan yararlanamamaktadır. Hakem Kurulu Kararının 4. maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde, "Mevzuatı uyarınca istihdam edilen sözleşmeli personelin hizmet sözleşmesi esaslarında yer alan ve 4/7/2019 tarihli ve 205248 sayılı Hazine ve Maliye Bakanlığı Genelgesiyle yükseltilmiş bulunan taban ve tavan ücretleri yüzde 4 oranında artırılmıştır." hükmü yer almaktadır. Bu hüküm 5393'e göre belediye sözleşmeli personelini kapsamamaktadır. Çünkü belediye sözleşmelileri için 8/7/2019 tarihli ve 210975 sayılı ayrı bir genelge yürürlüğe konulmuştur.

Sorunun kalıcı çözümü için 5349 sayılı Kanunun 49. maddesinde düzenleme yapılarak bir taban ücret belirlenmeli veya toplu sözleşme sürecinde bu türden uygulamaları engelleyecek hükümlere yer verilmelidir.

Ücreti düşürülen sözleşmeli personel bu durumda yargı yoluna başvurabilir. Belediye meclisi kararları da yargı denetimine tabidir. Mahkemeler uygulamanın hukuka uygunluğunu değerlendirecek, kamu yararı bulunup bulunmadığına göre bir karar verecektir. Yargının bu türden keyfi uygulamalara geçit vermeyeceğini düşünüyoruz. Ancak sizden alınan imzalı istifa dilekçelerinin işleme konulması ve sözleşmenin yenilenmemesi gibi risklerin de göz önünde bulundurulması gerekecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:08 - Kar küreme aracı kaza yaptı, yol bir süre trafiğe kapandı00:05 - 20 Ocak 2020'den önemli gündem başlıkları00:01 - Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli personel için yer değişikliği kura ilanı yayımladı23:48 - İstanbul Valiliğinden Pir Sultan Cemevindeki olayla ilgili açıklama22:47 - Kocasına 'kıro' diyen kadına tazminat yok22:40 - Ders saati ve akademisyenleri öğrenciler belirliyor22:33 - Yerköprü Şelalesi güzelliğiyle görenleri hayran bırakıyor22:27 - Merkel: Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık22:21 - Ali Tilkici: Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz22:16 - Asırlık Ankara Kalesi Başkent'e ışık saçacak
22:11 - 60 yıllık tamirci çırak bulamıyor22:06 - TESK Başkanı'ndan taklit ve tağşiş ürünler uyarısı22:00 - İBB'den Halk Ekmek iddialarına yanıt!21:53 - Tarihi zirve sona erdi! İşte alınan kararlar21:47 - Sivasspor, yenilmezlik serisini 10 maça çıkarttı21:41 - Terör propagandası iddiasıyla 5 kişi gözaltına alındı21:36 - SpaceX 'acil durum kaçış sistemi'ni başarıyla test etti21:30 - Libya konulu Berlin Konferansı sona erdi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam