Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://www.memurlar.net/haber/879795/
Yazdırılma Tarihi : 13 Haziran 2021 Pazar 02:20

2002 öncesi 3 tam yıl hizmeti olmayan 60 yaşa mı tabi olur?

5434 sayılı Kanunun geçici 205. maddesine göre, sadece 23/5/2002 tarihine kadar 3 tam yıl ve daha fazla sigortalı, esnaflık çalışmaları olanlar 60 yaş grubundan daha alt yaş gruplara tabi olabilmektedir. Eğer 23/05/2002 tarihi itibariyle 3 tam yıl hizmet yoksa erkek memur 60 yaşa tabi olur

Haber Tarihi : 24 Ocak 2020 10:05
2002 öncesi 3 tam yıl hizmeti olmayan 60 yaşa mı tabi olur?

SORU: 30 Ağustos 1973 Doğumluyum.

İlk sigortalılık : 01.10.1992 ( lise yılında stajyerlik)
01.10.1998 (ssk özel)Özel sektör toplamı: 6 ay 23 gün ( staj hariç )
Askerlik: 2000 ile 2001 arası: 8 ay.
Devlet memuru işe başlama: 14.01.2002
Şu an toplam gün sayısı : 6480 E-devlette 60 yaşa tabisiniz diyor!
Hocam ne zaman emekli olurum? 60 yaş gerçekten doğru mudur?

CEVAP: Durumunuzu değerlendirmemiz;

2008 yılı Ekim ayından önce hiçbir şekilde memurluk hizmeti olmayan, memurluk hizmetinden sayılan yedek subaylık, vekil öğretmenlik, fahri imamlık gibi hizmet süreleri olmayanlar 5510 a tabi olurlar.

Bu durumları olmamakla birlikte, sigortalı, bağ-kurlu çalışmaları olanlar ise sadece emeklilik yaş grubunun belirlenmesinde 5434 e tabi olurlar.

5434 e göre emeklilik yaş grubunun belirlenmesinde 23/05/2002 tarihi baz alınır. Bu tarihe kadar 3 tam yıl ve daha fazla sigortalı, esnaflık çalışmaları olursa 60 yaş grubundan daha alt yaş gruplara tabi olurlar, bu durumda 23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet azlığına ve fazlalığına göre değişir.

Şayet 3 tam yıldan daha az hizmet olduğunda erkek memurlar 60 yaş grubuna tabi olurlar.

Staj süresinde Sosyal Güvenlik Kurumu primleri yatırılmaz, bu nedenle de hizmet olarak esas alınmaz. Staj süresinde sadece iş kazası ve meslek hastalığı primleri yatırılır, malullük, yaşlılık, ölüm primleri yatırılmaz. Bu nedenle de emeklilik kazanımı açısından bir fayda sağlamaz.

Kısa açıklamalarımız bağlamında durumunuzu değerlendirmemiz şöyle olacaktır;

23/05/2002 tarihine kadar olan sürede sigortalı, borçlanmış olsanız dahi askerlik süreleriniz 3 tam yılın altında kalmakta olduğu görülmektedir.

Bu durumda sizin emeklilik yaş grubunuz 60 yaşınızı dolduracağınız tarih olur + bu tarih itibariyle de 25 yıl hizmetten fazla hizmetiniz olacaktır, dolayısıyla 60 yaşını doldurmadan emekli olamayacağınızı belirtebiliriz.

Ziyaretçilerimiz bazen 3 tam yıl nerede yazıyor gibi yorumlarda bulunmaktadır. 3 tam yıl değerlendirmemiz 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmünde erkek memurlar için son olarak Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; ....22 tam yıl kalan erkek iştirakçiler 58 yaşını,"

Kadın memurlar için de; "Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 16 tam yıldan fazla, 17 tam yıl kalan kadın iştirakçiler 55 yaşını," şeklindeki hükümlere dayanarak yapmaktayız. Yani geçiş yaş gruplarına dahil olunabilmesi için mutlaka 23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet toplamının en az 3 tam yıl olması gerekmektedir.