1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Savunması pes dedirtti: 45 milyon lira kasadan taşan paraymış

Savunma Sanayii Başkanlığı'ndaki "ihale casusluğu" soruşturmasına konu olan milyonlarca avronun kaynağı merak konusu oldu. Adli kontrolle serbest kalan Emre Alp Durmaz ifadesinde, evinde çıkan 5 milyon avroyu (45 milyonTL) "Babamın kasasında yer yoktu, bana teslim etti" diye savundu. Durmaz'ın babası Mehmet Durmaz, İsrail İHA'sı Heron'u Türkiye'ye satan kişi olarak biliniyor.
23 Ocak 2021 06:15
+Aa- Yazdır
Savunması pes dedirtti: 45 milyon lira kasadan taşan paraymış

Savunma Sanayi Başkanlığındaki (SSB) milli projelerle ilgili ihale bilgilerinin yabancı firmalara sızdırılmasıyla ilgili başlatılan soruşturmada adli kontrol şartıyla serbest bırakılan müşavirlik firması sahibi Emre Alp Durmaz'ın ifadesi ortaya çıktı. İsrail yapımı insansız hava aracı Heron'u Türkiye'ye satan ve M60 tanklarının modernizasyonunda Türkiye'yi zarara uğrattığı belirtilen Mehmet Durmaz'ın oğlu olan Emre Alp Durmaz'ın evinde çıkan paraları böyle savunurken söyledikleri pes dedirtti.

5 TL DAHİ VERMEDİM

"Rüşvet ve ihaleye fesat karıştırma" suçlamaları yöneltilen şüpheli Durmaz, eski proje müdürü Yusuf Hakan Özbilgin ile iş ilişkisi olmadığını ve kendisine 5 TL dahi vermediğini ileri sürdü. Durmaz, bir çalışanı vasıtasıyla Özbilgin'e verilmesini istediği ve telefon görüşmesi kayıtlarına geçen zarf ile ilgili olarak ise "Ben konuşmada geçen zarfı ve meblağı hatırlamıyorum. Özbilgin'e herhangi bir işten dolayı para vermedim" iddiasında bulundu.

MİKTAR KÜÇÜK OLUNCA HATIRLAMAMIŞ

Durmaz, hakimlikteki sorgusunda ise kendisiyle çelişti. Durmaz, hatırlamadığını söylediği zarfla ilgili olarak hakimlik sorgusunda, "Özbilgin benden bin 500 TL talep etmişti. Ben de bir zarf içerisinde gönderdim, daha sonra kendisinden geri almıştım. Çok küçük bir meblağ olduğu için savcılıkta hatırlamadığımı söylemiştim" dedi.

KASADA YER KALMAMIŞ!

Durmaz, eski proje müdürü Özbilgin'in evinde ele geçirilen yaklaşık 1.5 milyon avronun babasına ait olduğunu savundu. Bu parayı Özbilgin'in aracında unuttuğunu öne süren Durmaz'ın, kendi evinde ele geçirilen yaklaşık 5 milyon avro ile ilgili yaptığı savunma ise dikkat çekti. Durmaz, "Belirtilen paraların tamamı babam Mehmet Durmaz'a aittir. Babamın kendi odasındaki kasada yer olmadığı ve ofisimizde akşam bir şahıs kalmadığı için babam parayı geçtiğimiz aylar içerisinde parti parti bana teslim etti" dedi.

EVDE O KADAR PARA ÇOK DEĞİL

Şüphelinin avukatı da savcılık ve hakimlikteki savunmasında, Durmaz ve Özbilgin'in evinde çıkan milyon avrolara ilişkin "40 yıldır iş hayatında başarılı işler yapmış olan müvekkilin babasının ölçeğine göre çok fazla denebilecek miktarda değildir. Müvekkilinin babasının 120 parça gayrimenkulü vardır. Annesinin babadan kalan serveti de en az o kadardır. Yaptığı iş hacmi nedeniyle evinde bu miktarda para bulundurması mümkündür. Bodrumda devam eden değeri 50 milyon avroya kadar çıkan inşaatları vardır. Her an için evinde nakit para ihtiyacı olan insanlardır. Müvekkilin babasının evinde ele geçen 5 milyon avro her zaman elinin altında bulundurduğu paralardır" ifadelerini kullandı.

Osman Özgan

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
15 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:40 - MEB ücretsiz bilgisayar vaadiyle 'oltalama' yapan sitelere karşı uyardı14:35 - Mutant virüs vakalarının arttığı ilçede parklar kapatıldı14:32 - Yeni normalleşme döneminde ilk karantina haberleri geldi14:28 - 36 milyon dolarlık vurgun: Külçe bakırı kaldırım taşıyla değiştirdiler14:23 - Çok yüksek riskli ilde denetimler artırıldı, sokakta sigara içenlere ceza kesildi14:17 - Kılıçdaroğlu: Dokunulmazlıkların kalkmaması lazım
14:13 - TMSF şirketlerinden 2020'de 3,4 milyar lira kar14:11 - Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planını açıklıyor- Canlı14:08 - Bu ilde vaka sayısı 3 haftada ikiye katlandı14:03 - Trakya'da 244 bin 278 kişiye aşı uygulandı14:02 - İç denetçiler şube müdürlüğü yapabilir mi?13:57 - Kaynak yaparken ormanı yaktılar
13:52 - Ekrem İmamoğlu'na, Vali Yavuz'a hakaretten 'hapis' cezası istendi13:48 - 'Dadaşlar' kontrollü normalleşmeyle kıtlama çay keyfine kavuştu13:40 - YHT seferlerinde normalleşme başladı13:37 - Bakan Dönmez: Türkiye'nin bir sonraki enerji dönüşümü yeni teknolojilere geçiş13:29 - Türkiye otomotiv pazarı şubatta yüzde 24,2 büyüdü
13:25 - Oğlunu keserek ağır yaralayan sağlık memurunun ifadesi ortaya çıktı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam