tabibülhayvanat 14 Ocak 2020 11:46
Ülke ve millet olarak en büyük sıkıntılarımızdan biri bu zaten "Abi ne iş olsa yaparım ve/veya yaparsın yapmalısın." mantığı. Bu nedenle de bir arpa boyu yol alamıyoruz. Yada şöyle ifade edelim çok yavaş ilerliyoruz ki çağı kaçırıyoruz. Zor bir şey değil arkadaş uzmanlık odaklı çalışmak sözüm ona lokal çalışmak. Bakın Avrupayı orta çağın karanlığından çıkartan bu lokal çalışma mantığı. Neyi bizden daha iyi arkadaş şuan bile eğitimleri mi ahlaki ve sosyal toplum yapıları mı inançları mı yoksa daha zeki ve akıllılar mı hayır alakası yok ama adamlar şunu çözmüş her işi yaparsan hiç bir işi yapamazsın o nedenle çizgiler kesin herkes uzmanlık alanına göre çalışıyor. Mantık bu olunca hata payı düşüyor kafa karışıklığı ortadan kalkıyor kalite de otomatik olarak geliyor. Çok zor değil yav kaloriferciyi kalorifer de aşçıyı mutfakta çalıştırmak her iş tanımına uygun insan ve her işe uygun tanım yapmak. Diyelim ki sorumlu olmayan biri kaloriferi yaktı okulun birinde bilmediği uzmanı olmadığı bir iş olduğu için kazan patladı ve onlarca bebe hayatını kaybetti sorumlu kim hizmetli mi müdür mü yada sorumluyu bulmanın o yaşananlardan sonra kime ne faydası var. Milli mantığımıza güncel sürümler gelmesi dileğiyle
0 1 Şikayet Et
baredda 18 Mart 2019 13:08
Çoğu kişi hala anlamıyor. Mevzu iş değil mevzu resmiyetlik. O zaman Kpss atamalarında diyelim ki Hizmetli 95 ile atanıyor. Kaloriferci ise belgesi olduğu için 90 gibi bir puanla atanıyor. Şimdi diyelim ki biri 93 aldı fakat belgesi yok ama Hizmetliliği de kazanamayacak. Bu adam Dpb'ye yazı yazıp işte efendim ikisi de aynı sınıfta ben kaloriferciliği yazıp atandıktan sonra belge alsam dese kabul ederler mi? Veya belgesi olup da adam kalorifer işi ile uğraşmayayım deyip puanı yüksekse Kaloriferci yerine Hizmetli yazıyor. Ama atandıktan sonra adama bu işi de veriyorlar. Böyle saçmalık olur mu?
0 1 Şikayet Et
remzy81 18 Mart 2019 12:35
Sendikalar çok gereksiz. Sendikal faaliyet adı altında boş boş oturuyorlar, lüzumsuz işlerle uğraşıyorlar, ha bi de bol bol gezip 5 yıldızlı otellerde konaklıyorlar. Ben olsam en azından kamuda sendikayı yasaklarım.
0 4 Şikayet Et
varolhasan 18 Mart 2019 12:20
zorlamı çalıştırıyorlar bıraksın gitsin
yukarıda ne yazmış "Anayasa'mızın 18. maddesinde yer alan Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır." deniliyor bitti. görevi dışında çalıştırılıyorsanız anayasa mahkemesinden bu madde ile her ceza geri döner
üyeadıııı, 2 yıl önce
1 1 Şikayet Et
varolhasan 18 Mart 2019 12:17
o dediğini yapabilecek müdür yok. ben söylerdim yakacak birini vermiyorlarsa yakmayalım üşüyen üşüsün sonra ne olursa olsun.
Okul müdürü arkadaşlar ne diye canınızı sıkıyorsunuz madem öyle yazarsınız ilçeye yazınızı kaloriferci istersiniz vermezler ise yakılmaz bu kadar basit. Sonrasını milli eğitim düşünsün artık mevzuat mı değişir istihdam mı sağlanır onların işi.
yücel42, 2 yıl önce
0 0 Şikayet Et
astragalus 18 Mart 2019 12:07
devlet personel başkanlığı'nın 13.07.1999 tarhli ve örev tanımları kategorisinde 17 sayılı bültenin 68. sayfasında aşağıdaki tanım yapılmıştır. bu tanımın son cümlesine dikkat ediniz. "benzeri görevleri yapmak" diyor. bunların içinde kalorifer yakmak ta mevcuttur. ancak; kurumda kaloriferci ünvanlı personel varsa öncelikle o personele yaktırmak gerekir. birde, mutlaka ateşçi belgesinin olması gerekir. unvanı: hizmetli görevleri -büro, bina ve çevresinin periyodik temizlik işlerini yapmak. -evrak ve dosyaları ilgili yerlere götürmek, getirmek evrakın gizliliğini ve emniyetini sağlamak. -hizmetin etkin ve verimli yürütülmesini sağlamak bakımından diğer personele yardımcı olmak. -amirlerince verilecek benzer görevleri yapmak.
1 0 Şikayet Et
erkancan_1976@hotmai 18 Mart 2019 11:25
Kanun ne diyor ona bakın siz kendini bilmez kişiler yorum yapmasın.
3 1 Şikayet Et
memur1335 18 Mart 2019 11:14
25 yıllık Müdürlük yapmışsın amma. YHS nin görev tanımındaki hemen hemen her bir görev için kendi dalında kadro olduğunu anlayamamışsın. Örneğin Berber Kadrosu, Bekçi Kadrosu, Kaloriferci kadrosu, Hizmetli, Aşçı, Aşçı Yardımcısı vs vs. Herşey idareci sınavını kazanmakla bitmiyor kazandıktan sonra her sözelcinin ve umursamazların olduğu gibi belli ki unutmuşsun yönetmelik ve yasaları.........
25 yıl müdürlük nasıl yaptın enteresan, daha kanunu bile doğru dürüst bilmeyen kişileri amir yaparsanız sayın iğdecikli gibi işi ile alakası olmayan işleri de hizmetli memura yıkar. Allah bilir kendi işini de Müdür yardımcısına yıkmıştır. 657 Sayılı kanunun YHS ile alakalı maddeyi almış buraya yapıştırmış, O kanun kurumların kendi çalışanları için (kaloriferci, hizmetli, dağıtıcı, danışma, muhafaza hizmeti vs.) uygulanması gereken maddedir. Hizmetli yoksa kaloriferciye mi sınıf süpürttüreceksiniz. Güvenlik görevlisi yok diye danışma da görevli veya dağıtıcıya mı koruma görevi vereceksiniz. Tabii ya siz o kafayla bu işleri de Hizmetliye yaptırrsınız. Mantığa bak hizaya gel.. 657 DMK'nın ilgili maddesi; YH sınıfına dahil kadroların tüm işini Hizmetliye yaptırın diye yazılmadı, Bu Madde her kurum Kendi Kadroları için bu maddeden yararlanarak kadroların iş tanımlarını oluştursun diye yazılmıştır. Kurumlar kendi yönetmeliklerinde çalışanlarının iş tanımlarını, 657 DMK'da yazılı maddeye göre şekillendirsin diye 657'de genel anlamda bu tanım yapılmıştır. Yıllardır bunu bu yazılı maddeyi bu kafası çalışmayan amirlere anlatamadık. Aslında anladılar da işlerine öyle geldi. Nasılsa ben bu işleri Hizmetliye yaptırırım ben amirim bana karşı gelemez. MEB, bunları amir yapmaktan bıkmadı.. Her işin bir kadrosu var iken MEB'de bir Hizmetli var. Ellerinden gelse Hizmetliye memurun yapacağı işleri de yaptıracaklar. Bırakın artık Hizmetlinin yakasını. Bırakın artık bu iğdecikli gibi düşünenleri amir memur yapmayı..
kaoba, 2 yıl önce
12 0 Şikayet Et
remzy81 18 Mart 2019 10:32
Ya arkadaş amma abarttınız, alt tarafı düğmeyi açıp kapatıcak kalorifer yakarken, taş atıp da kolu mu yorulacak. bi düğme açıp kapatmak için ayrı personel mi istihdam edelim. yazık günah. Hem temizliği de taşeron temizlik şirketi işçileri yapıyor çoğu kurumda. Hizmetliye yapacak iş kalmıyor zaten. napsınlar boş boş oturup maaş mı alsınlar. Yok dosya dağıtmasınlar, yok kalorifer yakmasınlar. iyi o zaman işe de gelmesinler biz maaşlarını yatırırız her ay hesaplarına.
14 33 Şikayet Et
bir-ademdeniz 18 Mart 2019 10:27
Belirli işlerin işinde uzman kişilere verilmesi tabiki önemli. Mesela elektrik işlerini elektrikçiye, sıva işi sıvacıya, boya işi boyacıya, ısıtma sistemi kaloriferciye. Ama gel gör ki hayaller böyle iken, gerçekler ise böyle değil. Her bir işlem için ayrı bir işçilik maliyeti var. Mevzuat gereği tabiki yakmaz, yakmaması gerekir. Ayrıca eğitimini de alsa yazıda geçen "Kalorifer yakma işi ise sadece kaloriferci kadrosunda çalışan personellerin görevidir." ifadeye göre bu da uygun değil. O zaman okullarda/kurumlarda biraz abartarak söyleyelim kaloriferci, elektrikçi, sıvacı, boyacı, temizlik hizmetlisi, güvenlik görevlisi kadrosunda çalışan eleman istihdamı gerekecek. Bunlar öğretmenin, müdür yardımcısının, müdürün görevi mi? Hayır. O zaman bu kadrolara eleman atanasıya kadar kalorifer yanmayacak demektir. Haydi kalın ıscakla.
2 4 Şikayet Et
123456