hasanekim 09 Kasım 2019 11:42
Maalesef dilimiz tehdit altında. Belki Osmanlı döneminde Arapça, Farsça ve Fransızca birçok kelime dilimize girmiştir. Ama Türkçenin gramer yapısı bu kelimeleri kendine özgü dönüştürerek dilimizi zenginleştiren birçok kelimeye dönüştürmüştür (örneğin, cumhuriyet, milliyet vs gibi). Ayrıca, Farsçadan aldığımız ki bağlaçı Türkçenin Hint-avrupa dili esnekliğini kazanmasını sağladığından özellikle tercümelerde işimizi kolaylaştırmıştır. G.Lewis dilimizi mucize bir dil olarak tanımlıyor. Mesela perfect tense'in dilimizde yok olduğu söylenir, ama, fiilleri öyle bir çekim yaparak perfect tense'de oluşturuyoruz.Misal verirsek, hiç kivi yemişliğim olmadı diyerek bu zaman formunu kullanabiliyoruz. Kısacası, birçok dilden etkilenen dilimiz gramer yapısı sayesinde kendini korumuştur. Ama İngilizce gramer yapılarını kullanarak dilimizi katletmeye başladık. Esas tehlike budur. Felsefeci Teoman hoca, toplumların kılıçla bitirilemeyeceğini neticede kılıçtan kurtulanlar da olabileceğini, ancak dildeki olumsuz gelişmelerin toplumu tamamen imha edeceğini söylemişti.Bence, Türkçe eğitimi çok ciddi yapılmalı, tüm okulların giriş sınavlarında da, Türkçe baraj olarak değerlendirilip, başarısız olanların diğer sınavlara girişi engellenirse sorun bir ölçüde çözülebilir. Ayrıca, RTÜK Türk dilinin düzgün konuşulması içim tedbirler alabilir.Burada yalnız iktidara değil muhalefete de görev düşmektedir. Zamanında bir yazarımız dildeki bu olumsuz gidişi açıklama yaparak eleştirmişti, ancak sonradan siyasi nedenlerle vazgeçmişti. Bu yazarımız Alev hanımın deyişiyle dünya'da ateist olarak gömülen tek aydındı, çünkü birçok ateist Avrupalı ölürken kendi dinine göre gömülmüştü, yani yan çizmişti.Dilimiz yazara, öğretmene, akademisyene, öğrenciye, sağcıya, solcuya, ateiste, kısaca herkese lazım, ihmal etmeyelim.
0 4 Şikayet Et
biyolog_42 09 Kasım 2019 06:50
Bir neslin edebiyat seviyesini görmek istiyorsan detaylı araştırmaya gerek yok zannımca. Ne tür müzik dinliyorlar buna bakmak yeterli olur.
3 1 Şikayet Et
hhgencay 09 Kasım 2019 01:00
sizin nesil uzayda dolaşıyor da, yeni nesil gitmiyor... hey allahım aklımıza mukayyet ol... bu adamların aynaya bakmadan hep gençliği suçlamalarına ne diyelim...
1 8 Şikayet Et
muhandis 09 Kasım 2019 00:35
Şu anda üniversiteden mezun olanlar 17 sene evvel anaokulundaydı, AKP'den başka iktidar partisi görmediler. Salt AKP'nin eseri diyebiliriz onlar için.
4 16 Şikayet Et
ismetkirinc 09 Kasım 2019 00:18
he dayı he. hep yeni nesilde oluyor. 100 yıl önce de arapça, farsça, türkçe karışımı uydurma bir dil konuşuluyordu. 50 yıl önce de türkçe fransızca karşımı uydurma bir dil konuşuluyordu. dil denilen şey zaten insan uydurmasıdır. farklı dillerden etkilenir tarih boyunca da etkilenerek değişmiştir. millet bahçelerini överek reise taklacılığı da ihmal etmiyor. :)) hacı amca sen gençlerin konuştuğu dili bırak %30'a dayanan genç işsizlik için ne yapabilirsin ondan haber ver.
5 11 Şikayet Et
Cadde-i Kebir2 08 Kasım 2019 22:30
Suç yeni neslin değil ki suç silsile halinde atadan dededen toruna geçerek gelişerek büyüyerek ilerlemesi gereken dili yeni nesle öğretemeyen kabiliyetsiz bir ara nesil var özellikle sanal çağ başladığından beri öğretmeni doktoru polisi hakimi topluma yön vermesi gereken kim varsa şurada iletilerde bile görüyoruz oldukça ahmak oldukça vurdumduymaz toplum olmaktan çıkıp tamamen bireyselleştik bırakın kapı komşusunu artık akrabaları bile tanımaz olduk bir reklam var son zamanda çıkan netim kesilince bir kardeşim olduğunu öğrendim evde diyor işte bu duruma geldik sanal ortamda da yeni nesil ancak bu kadar öğrenebiliyor dili suç tamamen bizlerin yani özellikle de o TDED başkanı var ya suç tamamen senin
5 17 Şikayet Et
ErdeM_AnkarA 08 Kasım 2019 16:32
çünkü dinledikleri şarkılar rap, onunda sözleri küfür ve uydurma
11 55 Şikayet Et