Oturum açOturum aç / Parola hatırlat Üye olÜye ol

  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Emeklilik yaş ve hizmet süresi hesabında dikkat edilmesi gereken tarihler

Sitemize sık sık emeklilik yaş ve hizmet süresi hesaplamasına dair sorular gelmektedir. Sosyal güvenlikle ilgili konulara bakan editörlerimizin verdiği cevaplar, sorucevap.memurlar.net adresinde yayımlanmaktadır. Bugün önemli, bir konuya değinmek istiyoruz. Bu dosyada önemli bazı tarihlere dikkat çekeceğiz. Bu tarihler bilinirse ve dikkat edilirse, herkes çok daha rahat bir şekilde yaş ve hizmet hesaplaması yapabilecektir. Dosyayı okumak için başlığa tıklayınız.
22 Ağustos 2011 14:52
Yazdır

ÖRNEK SORU

1966 doğumlu bir bayan, 8.1.1988 tarihinde memuriyete başlamış,
16.12.1991 tarihinde istifa etmiş,
25.11.1998 tarihinde yeniden memuriyete başlamış,
16.10.2000 tarihinde ücretsiz izine ayrılmış ve süresi 2 yıl 9 ay,
22.8.2003 tarihinde ücretsiz izin bitimi görevine başlamış ve halen görevini sürdürmektedir.

Ücretsiz izinli geçen süresinin ödemesini yapabilir mi? 20 yılını doldurunca emekli olabilir mi? Kaç yaşında emekli olabilir? Emekli ikramiyesini ve emekli aylığını ne zaman alabilir?

CEVAP

1-) 2008 YILI EKİM AYI BAŞINDAN ÖNCE MEMUR OLANLAR

Emeklilik hizmet ve yaş hesabı, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlüğe girdiği 2008 yılı Ekim ayı başından önce devlet memurluğu pozisyonunda olanlar için 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre yapılmaktadır.

1a) 8.9.1999'DAN SONRA MEMURİYETE GİRENLER

5434 sayılı Kanun hükümlerine göre, 8.9.1999 tarihinden sonra ilk defa çalışma hayatına başlayan ve devlet memuru olanlar açısından yaş grubu kadınlar için 58, erkekler için 60 olmakta, kadın ve erkek her ikisi için de 25 hizmet yıllarını tamamlamaları gerekmektedir.

1b) 8.9.1999'DAN ÖNCE MEMURİYETE BAŞLAYANLAR

8.9.1999 tarihinden önce çalışma hayatına başlayan ve devlet memuru olanlar açısından ise, 5434 sayılı Kanunun Geçici Madde 205'de yer alan yaş gruplarını doldurmaları, kadınlar için 20, erkekler için ise 25 hizmet yıllarını tamamlamaları gerekmektedir.

Geçici Madde 205'e göre yaş hesaplanmasında esas alınan tarih, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih olan, 14.6.2002 (takib eden aybaşı) tarihi olmaktadır.

BORÇLANMADA TARİHİN ÖNEMİ

Bu tarihten önce geçen borçlanmaya esas süreler, bu tarihten sonra bugün dahi olsa, bu tarihteki toplam hizmet sürelerine dahil edilerek yaş hesabı yapılmakta, ancak borçlanmaya esas süreler bu tarihten sonra geçmiş ise, borçlanılsa dahi yaş hesabına olumlu etki yapmamakta, ancak hizmet süresine ilave edilmektedir.

Ücretsiz izinde geçen süreler, emeklilik istem tarihinden en az altı ay önce yapılması gerekmektedir. Bu sürenin talep tarihinden sonra başlayacağını, ancak bu sürede borç tutarının bir defada ödenmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Hizmet hesapları, 5434 sayılı Kanun gereği aybaşı ve aysonu itibariyle yapılmaktadır.

Kısa değerlendirmemizden sonra durumunuz aşağıdaki şekilde değerlendirilmektedir.

SORU ÖZELİNDE HESAPLAMA

Ücretsiz izinde geçen sürenizi emekli olacağınız tarihten en az 6 ay önce borçlanmanız gerekmektedir. Bu husustaki yasal düzenleme 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun ek 72 nci maddesinde açıklanmaktadır. Geçmiş tarihteki sürenizi borçlanacağınız için Sosyal Güvenlik Kurumunca hesaplanacak olan tutarın tamamını bir defada topluca ödemeniz gerekecektir. Bu şekilde yapılan işlem sonrasında ücretsiz izinde geçirmiş olduğunuz 2 yıl 9 ay süreniz hizmet sürelerinize eklenecektir.

Ücretsiz izinde geçirmiş olduğunuz süre 8.9,1999 tarihinden sonraki süreyi kapsadığından, bu sürenin borçlanılması durumunda emeklilik yaşınıza olumlu bir etki yapmayacaktır.

15.9.2011 tarihine kadar toplam hizmet süreniz, 13 yıl 11 ay olmaktadır. 25 hizmet yılı süresi için kalan süre, 11 yıl 1 aydır. (Ücretsiz izin sürenizi borçlanmanız halinde toplam hizmet süreniz 16 yıl 8 ay olacaktır. Ancak yaş hesaplamasında 13 yıl 11 ay dikkate alınacaktır.)

Emeklilik yaş grubunuz, 5424 sayılı Kanunun geçici 205. maddesinin (l)bendine göre 50 yaş olmaktadır.

" l) (Ek: 23/5/2002-4759/5 md.) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya;
11 tam yıldan fazla, 12 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 50,

15 yıl 6 aydan fazla, 17 tam yıl veya daha az kalan erkek iştirakçiler 54 yaşını,?

1966 doğumlu olduğunuzdan, 50 yaşı bu tarihe eklediğimizde, 2016 yılında doğum ay ve gününüz itibariyle, emekli yaş koşulunu tamamlamış olmaktasınız.

Sonuç değerlendirmemiz;

Yaş koşulunu 2016 yılında tamamlamaktasınız. 2016 yılı Ağustos ayı itibariyle ücretsiz izinde geçen süreniz dikkate alınmadan toplamda olacak hizmet süreniz 18 yıl 11 ay; bu durumda yaş koşulunu tamamlıyor olacaksınız ancak 20 hizmet yılınızı tamamlamak için l yıl l aylık sürenizin de olması gerekiyor.

Size tavsiyemiz, 2016 yılının hangi ay ve gününde 50 yaşınızı dolduruyorsanız, bu tarihten en az 6 ay önce 20 hizmet yılınızı tamamlayacak şekilde borçlanma yapmanız ve 6 aylık sürenin bitimi tarihinde de 50 yaş doldurma koşulunu yerine getirmiş olduğunuzdan istediğiniz zaman emekli olma talebinde bulunmanız olacaktır.

Memurlar.Net
Bu haber 135,853 defa okundu. 13 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
MEB, 8 yıllık öğretmeni rotasyona tabi tutacak, okulunu değiştirecek..
ARŞİV