1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

OHAL'de istifa edenin emekliliği yanar mı?

OHAL döneminde istifa eden devlet memurunun emeklilik hakları saklı kalır.
28 Haziran 2017 00:02
Yazdır
OHAL'de istifa edenin emekliliği yanar mı?

SORU: Merhaba 20 yılımı doldurdum haklarım saklı kalarak istifamı vermek istiyorum ama bazıları "OHAL'den dolayı istifa edersen emekliliğin tehlikeye girer" dedi bu olabilir mi?

CEVAP: Emeklilik Hizmet yılını dolduran memur yaş grubunu beklemek üzere OHAL döneminde istifa edebilir mi? Sosyal Güvenlik işlemleri nasıl olur? Sorunuz özelinde değerlendirmekteyiz.

Devlet memurları emeklilik haklarını hem hizmet yıllarını hem de yaş gruplarını tamamladıklarında kazanırlar.

Emeklilik hakkından kasıt, emekli maaşı, ikramiyesi ve sağlık hizmetidir.

Sosyal Güvenlik kanunlarında, Devlet memurlarının mutlaka emeklilik yaş gruplarını tamamlayacakları tarihe kadar görev yapmaları gerektiğine dair hüküm bulunmaz.

OHAL döneminde istifa etme konusu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 94 ve 96 ncı maddeleri bağlamında, memuriyete geri dönüşle ilgili olup, bu işlemlerin emeklilik için hizmet yılını tamamlayıp emeklilik yaş grubunu doldurmayı beklemek üzere ve bu amaçla tekrar memurluğa dönme düşüncesinde olmayan tamamen emeklilik statüsüne geçmeyi amaçlayan ve bu nedenle istifa ederek görevinden ayrılan kişileri kapsamadığını değerlendirmekteyiz.

OHAL döneminde istifa konusu ile ilgili Devlet Personel Başkanlığının görüşü için tıklayınız.

Görevinden ayrılıp yaşı bekleyenlere yönelik değerlendirmelerimiz için tıklayınız.

Bu bağlamda değerlendirmemiz:

1- 657 sayılı Kanununda yer alan, OHAL'de döneminde istifa edenin yerine bir memur gelmedikçe istifa edemeyeceği şeklindeki kısıtlayıcı hüküm sadece daha sonra memuriyete dönüşle ilgilidir.

2- OHAL döneminde hizmet yılını doldurup emeklilik için yaş grubunu beklemek amacıyla istifa eden memura, yaş grubunu tamamladığında SGK'ya müracaatı neticesinde, emekli aylık, emekli ikramiye ve sağlık hizmetinin verilmesini engelleyici bir hususun bulunmamaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 10
Bu haber 44,851 defa okundu. 11 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sizce, kamuda liyakat var mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam