Münir Özkul İle İlgili Bilinmeyen Gerçek!

Ölüm yıldönümünde anılan ve oynadığı filmlerle herkesin gönlüne taht kuran Özkul ile ilgili bilinmeyen gerçek yıllar sonra ortaya çıktı.

 1. Hababam sınıfı filminin Mahmut hocası olarak hafızalara kazınan merhum usta isim Münir Özkul 5 Ocak 2018 yılında aramızdan ayrıldı. Ölüm yıldönümünde anılan ve oynadığı filmlerle herkesin gönlüne taht kuran Özkul ile ilgili bilinmeyen gerçek yıllar sonra ortaya çıktı. Detaylar haberimizde:

  Hababam sınıfı filminin Mahmut hocası olarak hafızalara kazınan merhum usta isim Münir Özkul 5 Ocak 2018 yılında aramızdan ayrıldı. Ölüm yıldönümünde anılan ve oynadığı filmlerle herkesin gönlüne taht kuran Özkul ile ilgili bilinmeyen gerçek yıllar sonra ortaya çıktı. Detaylar haberimizde:

 2. Türk sinemasının efsane isimlerinden biri olan merhum Münir Özkul 5 yıl önce bugün aramızda ayrıldı. Ölüm yıl dönümünde sevenleri tarafından anılan usta isim hayatımıza Hababam sınıfı, Neşeli Günler, Bizim aile, Aile Şerefi, Gülen Gözler, Hababam sınıfı uyanıyor, Salak milyoner gibi önemli projelerle girdi.

  Türk sinemasının efsane isimlerinden biri olan merhum Münir Özkul 5 yıl önce bugün aramızda ayrıldı. Ölüm yıl dönümünde sevenleri tarafından anılan usta isim hayatımıza Hababam sınıfı, Neşeli Günler, Bizim aile, Aile Şerefi, Gülen Gözler, Hababam sınıfı uyanıyor, Salak milyoner gibi önemli projelerle girdi.

 3. Bütün hayatı sıkıntılar içinde geçen Münir Özkul o günlerde gönül verdiği oyunculuk yüzünden daima yokluk içinde yaşıyor hatta yiyecek ekmek bulamıyordu.

  Bütün hayatı sıkıntılar içinde geçen Münir Özkul o günlerde gönül verdiği oyunculuk yüzünden daima yokluk içinde yaşıyor hatta yiyecek ekmek bulamıyordu.

 4. Sabah'ta yer alan habere göre; evde yaşanan çaresizliğin boyutunu Özkul'un eski eşi Suna Selen, Alev Gürsoy'a bir defasında şöyle aktarmıştı.

  Sabah'ta yer alan habere göre; evde yaşanan çaresizliğin boyutunu Özkul'un eski eşi Suna Selen, Alev Gürsoy'a bir defasında şöyle aktarmıştı.

 5. "Kurtuluş'ta küçücük bir evde oturuyorduk. İmkanlarımız feci kısıtlıydı. Ben sokakta bir köpek bulmuştum, kendi boğazımızı zor doyururken, onu da ailemize dahil ettim. Bir gün üst kattan bir komşu, köpeğimize ciğer parçaları getirdi. O an 'Acaba ciğerleri köpeğe mi versek, yoksa biz mi yesek?' diye düşündük.

  "Kurtuluş'ta küçücük bir evde oturuyorduk. İmkanlarımız feci kısıtlıydı. Ben sokakta bir köpek bulmuştum, kendi boğazımızı zor doyururken, onu da ailemize dahil ettim. Bir gün üst kattan bir komşu, köpeğimize ciğer parçaları getirdi. O an 'Acaba ciğerleri köpeğe mi versek, yoksa biz mi yesek?' diye düşündük.

 6. Sonra vicdanımız ağır bastı. Bizim yememiz namuslu gelmedi. Köpeğe yedirdik, biz aç kaldık..."

  Sonra vicdanımız ağır bastı. Bizim yememiz namuslu gelmedi. Köpeğe yedirdik, biz aç kaldık..."

 7. Yeşilçam'ın önemli simalarından biri olan Münir Özkul didinip durmasına rağmen bir ev dahi alamadı.

  Yeşilçam'ın önemli simalarından biri olan Münir Özkul didinip durmasına rağmen bir ev dahi alamadı.

 8. Özkul çok istediği eve elden ayaktan düştüğü dönemde basına yansıdıktan sonra alabildi. Usta sanatçı hasta olduğu için sanat ve iş dünyasından dostları bir araya gelip Atatürk Kültür Merkezi'nde onun için gece düzenledi. Elde edilen parayla da Cihangir'de bir ev alındı.

  Özkul çok istediği eve elden ayaktan düştüğü dönemde basına yansıdıktan sonra alabildi. Usta sanatçı hasta olduğu için sanat ve iş dünyasından dostları bir araya gelip Atatürk Kültür Merkezi'nde onun için gece düzenledi. Elde edilen parayla da Cihangir'de bir ev alındı.

 9. Özkul, 1981 yılında Ses Dergisi'ne yaşadıklarını şöyle anlatmıştı:

  Özkul, 1981 yılında Ses Dergisi'ne yaşadıklarını şöyle anlatmıştı:

 10. "Toplumla çok güç anlaşıyorum. Benim gibi toplumla sorunu olan insanlara ilgi duyarım. Bunun en sivri ve en tipik örneklerine meyhanelerde, akıl hastanelerinde ve sanat çevrelerinde rastladım. Onun için akıl ve ruh hastanelerine karşı daima sempati duymuşumdur.

  "Toplumla çok güç anlaşıyorum. Benim gibi toplumla sorunu olan insanlara ilgi duyarım. Bunun en sivri ve en tipik örneklerine meyhanelerde, akıl hastanelerinde ve sanat çevrelerinde rastladım. Onun için akıl ve ruh hastanelerine karşı daima sempati duymuşumdur.

 11. Akıl hastaneleri en özgür olduğum, her şeyi objektif görebildiğim tek yerdir. Orada rahata ererim. Kafam art arda gelen birçok problemi çözebilecek yapıda değildir. Orada bütün problemleri bir sıraya koyar ve çözümlerim..."

  Akıl hastaneleri en özgür olduğum, her şeyi objektif görebildiğim tek yerdir. Orada rahata ererim. Kafam art arda gelen birçok problemi çözebilecek yapıda değildir. Orada bütün problemleri bir sıraya koyar ve çözümlerim..."

 12. Münir Özkul, röportajında da anlattığı gibi bazı dönemler ruhsal olarak çıkmaza giriyor ve bu dönemlerde kendini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne atıyordu.

  Münir Özkul, röportajında da anlattığı gibi bazı dönemler ruhsal olarak çıkmaza giriyor ve bu dönemlerde kendini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne atıyordu.

 13. 13 DEFA AKIL HASTANESİNDE YATTI!  Orada kafasını dinliyor, dünyadan kendini soyutluyordu. 13 kez gerçekleşen bu hastane ziyaretlerinin süreleri değişiklik gösteriyordu. Bazen birkaç gün kalıp çıkıyor, bazen bu süre üç ayı buluyordu.

  13 DEFA AKIL HASTANESİNDE YATTI! Orada kafasını dinliyor, dünyadan kendini soyutluyordu. 13 kez gerçekleşen bu hastane ziyaretlerinin süreleri değişiklik gösteriyordu. Bazen birkaç gün kalıp çıkıyor, bazen bu süre üç ayı buluyordu.

 14. Özkul, bir dönem de şizofreni (halüsinasyonlar, sanrılar görülen bir ruhsal hastalık) eğilimi gösterdi. Gittiği doktorların yardımcı olamadığını fark eden ünlü oyuncu, kendi kendini tedavi etme kararı aldı. Kulağına garip sesler geldiğini ve bu durumun kendisini çok korkuttuğunu söyleyen Özkul, 1970 yılında Abdi İpekçi'ye verdiği söyleşide ruhsal durumu ve Freud'a olan ilgisini şöyle anlatmıştı:

  Özkul, bir dönem de şizofreni (halüsinasyonlar, sanrılar görülen bir ruhsal hastalık) eğilimi gösterdi. Gittiği doktorların yardımcı olamadığını fark eden ünlü oyuncu, kendi kendini tedavi etme kararı aldı. Kulağına garip sesler geldiğini ve bu durumun kendisini çok korkuttuğunu söyleyen Özkul, 1970 yılında Abdi İpekçi'ye verdiği söyleşide ruhsal durumu ve Freud'a olan ilgisini şöyle anlatmıştı:

 15. "Kendini başkalarına beğendirme zorunluluğu hissediyor insan. Hem de farkına varmadan... Öyle ki sahnede samimiyetimi kaybettim. Bir takım ölçülere, bir takım kalıplara girmiştim. Çıkamadım işin içinden. Ve bu çocuksu mizacımın etkisiyle uyumsuzluklar yaşadım ve alkole sarıldım. Çok rahatlatıyordu beni

  "Kendini başkalarına beğendirme zorunluluğu hissediyor insan. Hem de farkına varmadan... Öyle ki sahnede samimiyetimi kaybettim. Bir takım ölçülere, bir takım kalıplara girmiştim. Çıkamadım işin içinden. Ve bu çocuksu mizacımın etkisiyle uyumsuzluklar yaşadım ve alkole sarıldım. Çok rahatlatıyordu beni

 16. Sıkılganlığımı, kendimi küçük görüşümü, yaptığım işi beğenmeyişimi unutturuyordu. Ama bir süre sonra makine gibi olmaya başladım. İçimden gelen şeyler kayboldu. Yani aktör olmaya, meşhur olmaya hazırlanmış bir bünye değildi benim ki...

  Sıkılganlığımı, kendimi küçük görüşümü, yaptığım işi beğenmeyişimi unutturuyordu. Ama bir süre sonra makine gibi olmaya başladım. İçimden gelen şeyler kayboldu. Yani aktör olmaya, meşhur olmaya hazırlanmış bir bünye değildi benim ki...

 17. Çok bocaladım, sarsıldım. Gitmediğim doktor, yatmadığım hastane kalmadı. Hastane duvarlarının içine girdiğim zaman kendimi rahat, emniyette hissediyordum. Fakat dışarı çıktığımda toplumun o baskısı var ya... Bir sanatçı olarak sevilme zorunluluğu.

  Çok bocaladım, sarsıldım. Gitmediğim doktor, yatmadığım hastane kalmadı. Hastane duvarlarının içine girdiğim zaman kendimi rahat, emniyette hissediyordum. Fakat dışarı çıktığımda toplumun o baskısı var ya... Bir sanatçı olarak sevilme zorunluluğu.

 18. "BÜNYEM PANİĞE KAPILIYOR"  Çalışmak zorunluluğunu sırtımda hisseder hissetmez o çocuksu bünyem paniğe kapılıyor ve hemen içki şişelerine sarılıyordum. Freud alkolikler için şöyle diyor; 'Küçükten beri kafasında kurduğu dünya ile gerçek dünya arasında öyle bir uçurum vardır ki, bu uçurumu ancak içki, alkol gibi bir köprü ile birleştirebilir.' Bu tabir çok hoşuma gitti. Yani, gerçek dünyaya çıkar çıkmaz bocalıyordum, alkole sarılıyordum.

  "BÜNYEM PANİĞE KAPILIYOR" Çalışmak zorunluluğunu sırtımda hisseder hissetmez o çocuksu bünyem paniğe kapılıyor ve hemen içki şişelerine sarılıyordum. Freud alkolikler için şöyle diyor; 'Küçükten beri kafasında kurduğu dünya ile gerçek dünya arasında öyle bir uçurum vardır ki, bu uçurumu ancak içki, alkol gibi bir köprü ile birleştirebilir.' Bu tabir çok hoşuma gitti. Yani, gerçek dünyaya çıkar çıkmaz bocalıyordum, alkole sarılıyordum.

 19. Bu, sanatçıların çok başına gelen bir şey. Sevilmek istiyoruz, yani toplumdan bir şeyler bekliyoruz, biraz takdir bekliyoruz. Olmuyor, gelmiyor... Sonra nasıl oldu bilmiyorum, evime çekildim. Ve her şeye merak sardım. 'Acaba şizofrenide başlangıç olan gaipten duyulan ses nedir?' gibi konuları merak ettim. Hiçbir doktordan fayda göremeyeceğimi anladım. Ben de psikanaliz tekniğini öğrendim ve kendi kendime o kontağı kurdum. Karımın da yardımıyla tabii...

  Bu, sanatçıların çok başına gelen bir şey. Sevilmek istiyoruz, yani toplumdan bir şeyler bekliyoruz, biraz takdir bekliyoruz. Olmuyor, gelmiyor... Sonra nasıl oldu bilmiyorum, evime çekildim. Ve her şeye merak sardım. 'Acaba şizofrenide başlangıç olan gaipten duyulan ses nedir?' gibi konuları merak ettim. Hiçbir doktordan fayda göremeyeceğimi anladım. Ben de psikanaliz tekniğini öğrendim ve kendi kendime o kontağı kurdum. Karımın da yardımıyla tabii...

 20. Otoanaliz yapmaya karar verdim sonra... Freud da diyor ya 'Ses duymak benliğin ikiye bölünmesidir!' Nefis muhasebesini yüksek sesle yaptım. Ve ben bu sesleri duydum... Sonra bir ara gururumu kırmak için bir kendime bir ceza düşündüm... Gururumu, şımarıklığımı yok etmek için saçlarımı kazıttım. Çok feci bir şey toplumda öyle gezmek... Ve ben öyle gezdim. Bu sayede epey nefsimi kırdım."

  Otoanaliz yapmaya karar verdim sonra... Freud da diyor ya 'Ses duymak benliğin ikiye bölünmesidir!' Nefis muhasebesini yüksek sesle yaptım. Ve ben bu sesleri duydum... Sonra bir ara gururumu kırmak için bir kendime bir ceza düşündüm... Gururumu, şımarıklığımı yok etmek için saçlarımı kazıttım. Çok feci bir şey toplumda öyle gezmek... Ve ben öyle gezdim. Bu sayede epey nefsimi kırdım."

 21. Demans ve akciğer hastalığıyla mücadele eden usta isim aynı zamanda hafıza kaybı da yaşıyordu. Özkul, efat eden birçok tanıdığının hayatta olduklarını sanıyordu. Kızı Güner Özkul, onun son zamanlarını bir röportajda şöyle anlatmıştı:

  Demans ve akciğer hastalığıyla mücadele eden usta isim aynı zamanda hafıza kaybı da yaşıyordu. Özkul, efat eden birçok tanıdığının hayatta olduklarını sanıyordu. Kızı Güner Özkul, onun son zamanlarını bir röportajda şöyle anlatmıştı:

 22. "KEMAL'İ ÇOK ÖZLEDİM"  "Babamın hastalığının daha yeni ortaya çıktığı dönem 2000 yılının sonlarıydı ve ilk olarak hafıza kaybı ile başladı. Bir gün 'Kemal'i çok özledim hiç gelmiyor arayıp sormuyor' dedi. Oysa Kemal Sunal 4 ay önce vefat etmişti.

  "KEMAL'İ ÇOK ÖZLEDİM" "Babamın hastalığının daha yeni ortaya çıktığı dönem 2000 yılının sonlarıydı ve ilk olarak hafıza kaybı ile başladı. Bir gün 'Kemal'i çok özledim hiç gelmiyor arayıp sormuyor' dedi. Oysa Kemal Sunal 4 ay önce vefat etmişti.

 23. Öldüğünü söyleyemezdim çünkü babamın Kemal Abi'nin cenazesindeki perişan hali gözümün önünden hiç gitmiyordu. Film çekimi için şehir dışında ve meşgul olduğunu söyledim. Babam o zamanlarda hep ölen arkadaşlarının hayatta olduğunu sandı.

  Öldüğünü söyleyemezdim çünkü babamın Kemal Abi'nin cenazesindeki perişan hali gözümün önünden hiç gitmiyordu. Film çekimi için şehir dışında ve meşgul olduğunu söyledim. Babam o zamanlarda hep ölen arkadaşlarının hayatta olduğunu sandı.

 24. Mutlu olmasını istediğimiz için vefat ettiklerini söylemedik. 2002 yıllarının ilk aylarına geldiğimizde babam rahatsızlığından dolayı sürekli yatıyordu. Uykularından 'Provaya geç kalıyorum!' diye kalkıyordu. Özellikle müzikallerdeki şarkıları söyleyerek uyanıyordu. Bir gün odasındaki televizyonun kanalını değiştirmemi söyledi, kumandayla birkaç kanal gezdim birden ekranda 'Limonnn!' diye bağıran o efsane aktörü gördü. Karşımıza babamın Neşeli Günler filmi çıktı. Tebessümle babama baktım ama söylediği sözler ile bir anda gözlerim doldu. Babam 'Ben bu adamı çok seviyorum. Çok güzel oynuyor. Adı ne bu adamın?' diye sordu...

  Mutlu olmasını istediğimiz için vefat ettiklerini söylemedik. 2002 yıllarının ilk aylarına geldiğimizde babam rahatsızlığından dolayı sürekli yatıyordu. Uykularından 'Provaya geç kalıyorum!' diye kalkıyordu. Özellikle müzikallerdeki şarkıları söyleyerek uyanıyordu. Bir gün odasındaki televizyonun kanalını değiştirmemi söyledi, kumandayla birkaç kanal gezdim birden ekranda 'Limonnn!' diye bağıran o efsane aktörü gördü. Karşımıza babamın Neşeli Günler filmi çıktı. Tebessümle babama baktım ama söylediği sözler ile bir anda gözlerim doldu. Babam 'Ben bu adamı çok seviyorum. Çok güzel oynuyor. Adı ne bu adamın?' diye sordu...

 25. O koca aktör, artık kendinin bile kim olduğunu hatırlamıyordu...

  O koca aktör, artık kendinin bile kim olduğunu hatırlamıyordu...

 26. 93 yıllık ömrüne 4 evlilik sığdıran usta sanatçı Münir Özkul'un hiç bilinmeyen oğlu ortaya çıktı.

  93 yıllık ömrüne 4 evlilik sığdıran usta sanatçı Münir Özkul'un hiç bilinmeyen oğlu ortaya çıktı.

 27. Münir Özkul, 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi.   İstanbul'daki evinde hayatını kaybeden Yeşilçam'ın usta isimlerinden Münir Özkul 93 yaşındaydı.

  Münir Özkul, 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. İstanbul'daki evinde hayatını kaybeden Yeşilçam'ın usta isimlerinden Münir Özkul 93 yaşındaydı.

 28. Münir Özkul uzun yıllardır KOAH ve DEMANS hastalığı ile mücadele ediyordu.

  Münir Özkul uzun yıllardır KOAH ve DEMANS hastalığı ile mücadele ediyordu.

 29. usta oyuncu Münir Özkul, 4 evlilik yaptı. Özkul'un bu evliliklerinden 2 kızı ve bir oğlu bulunuyor.

  usta oyuncu Münir Özkul, 4 evlilik yaptı. Özkul'un bu evliliklerinden 2 kızı ve bir oğlu bulunuyor.

 30. Oyuncunun çocuklarından ikisi ilk eşi Şadan Özkul'dan dünyaya geldi. Oğlu Ferdi Özkul şu anda Kanada'da yaşıyor.

  Oyuncunun çocuklarından ikisi ilk eşi Şadan Özkul'dan dünyaya geldi. Oğlu Ferdi Özkul şu anda Kanada'da yaşıyor.

 31. Kızı Hayriye Özkul ise medyadan uzak duruyor. Ferdi Özkul aşçılıkla ilgileniyor.

  Kızı Hayriye Özkul ise medyadan uzak duruyor. Ferdi Özkul aşçılıkla ilgileniyor.

 32. Ottawa'da 6 tane restoranı bulunuyor.

  Ottawa'da 6 tane restoranı bulunuyor.

 33. Ferdi Özkul

  Ferdi Özkul