Ramazan

Hurma suyu nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? 193 görüntülenme
Hurma suyu nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?
Lif bakımından zengin olan hurma doğada bulunan en faydalı doğal şekerdir. İçeriğindeki maddeler bakımından güçlü antioksidan barındıran hurma, son yılların en popüler tüketilme şekli ile yeniden gündem oldu. Hurma suyu nasıl yapılır? Hurma suyunun faydaları nelerdir?
Sindirimin dostu Kuru meyveler 306 görüntülenme
Sindirimin dostu Kuru meyveler
Bazı meyvelerin kurusunun vitamin ve mineral oranları fazladır. Özellikle elma, üzüm, erik, kayısı ve hurma ilk sıralarında yer alır. Yüksek life sahip bu besinler hem sindirim sistemini yeniler hem de zayıflamada oldukça etkilidirler. Ayrıca usun süre tok tutar. Kuru meyvelerin faydaları nelerdir? Ramazan boyu kuru meyve tüketirseniz...
Sahurda çikolatalı ekmek yerseniz ne olur? 814 görüntülenme
Sahurda çikolatalı ekmek yerseniz ne olur?
Ramazan ayında önemli olan noktalardan biri sahurda tüketilen besinlerdir. Hem tok tutan hem ertesi gün acıktırmayan besinlerin tercih edilmesini isteyen uzmanlar merak edilen sorulardan birini de cevapladı. Sahurca çikolatalı ekmek yenir mi? Sahurda çikolatalı ekmek yerseniz ne olur? Çikolatalı ekmek susatır mı?
Sahurda bunları sakın yemeyin! 768 görüntülenme
Sahurda bunları sakın yemeyin!
Sahurun mutlaka yapılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar tüketilen besinlerin oruç süresinde açlık ve susuzluğu etkileyebileceğini hatırlattı. Bu yüzden bazı besinleri kesinlikle sahur sofralarına konulmaması gerekir. Sahurda yenilmemesi gereken besinler nelerdir?
Sahurda yeşil zeytin yenir mi? Yeşil zeytinin vücuda etkileri nelerdir? 774 görüntülenme
Sahurda yeşil zeytin yenir mi? Yeşil zeytinin vücuda etkileri nelerdir?
Güçlü bir lif kaynağı olan yeşil zeytin, vücutta adeta ilaç görevi görür. Mide asidini dengeleyerek uzun süreli tokluk hissi verir. Özellikle tembelleşen bağırsakların Ramazan da daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Uzmanlar yeşil zeytinin sahurda tüketilmesini tavsiye eder. Bu sayede oruç süresinde vücudun daha sağlıklı bir zaman geçirmesini sağlar.
İftardan hemen sonra çay ve kahve içenler dikkat! 930 görüntülenme
İftardan hemen sonra çay ve kahve içenler dikkat!
Çay ve kahve tutkunları iftardan hemen sonra bu bağımlılıklarını gidermeye çalışır. Ancak uzmanlar iftardan hemen sonra tüketilen çay ve kahvenin sağlığı olumsuz etkileyebileceğine dair açıklamada bulundu. Kan şekerini düşüren bu iki kafein türü aynı zamanda vücudun yeteri miktarda su tüketiminin de önüne geçebilir.
İşte oruçluyken 1 saat uyumanın faydaları 1,088 görüntülenme
İşte oruçluyken 1 saat uyumanın faydaları
Orucun insan vücuduna olan inanılmaz etkileri bilim insanları tarafından bile kanıtlanmış bir gerçektir. Ancak gün içinde sahur sürecinde bölünen uyku ve alınamayan kafein nedeniyle uyku hali sürekli olarak bastırır. Bunun yaşanmaması için uzmanlar 12 ve 13 saatleri arasında bir saatlik uykuyu tavsiye eder.
Ramazanda yaşanan ağız kokusu nasıl önlenir? 1,377 görüntülenme
Ramazanda yaşanan ağız kokusu nasıl önlenir?
Ramazan ayında uzun süreli açlık ve susuzlukla beraber ağız içerisinde koku oluşur. Kalan besin atıkları ve azalan tükürük bezi etkisi bu koku oranını artırır. Ayrıca mide ve bağırsaklarında sorun yaşayanlarda da meydana gelen bu durumun etkisini azaltmak için doğal yollar vardır. Ramazanda yaşanan ağız kokusu nasıl önlenir?
İşte 10 kilo verdiren Ramazan diyeti 8,987 görüntülenme
İşte 10 kilo verdiren Ramazan diyeti
Ramazan ayıyla birlikte kilo vermek istemeyen birçok kişi tarafından diyete uygun beslenme merak ediliyor. Ramazan Ayın'da Ender Saraç'ın tavsiye ettiği diyet listesi ile 10 kilo vererek sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Peki, oruçluyken diyet nasıl yapılır, kaç kilo verilir?
Sahurdan sonra yatmadan 2 tane kuru incir yerseniz... 11,989 görüntülenme
Sahurdan sonra yatmadan 2 tane kuru incir yerseniz...
İnsan sağlığına faydası yüzyıllardır bilinen inciri uzmanlar hayatın her alanında tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.
İftar ve Sahur arası kaç litre su tüketilmeli? 6,412 görüntülenme
İftar ve Sahur arası kaç litre su tüketilmeli?
Ramazan ayında ise gün içindeki su eksikliğini uzmanlar iftar ve sahur arasında telafi edilmesi gerektiğinin altını çizdi. İftar ve Sahur arası kaç litre su tüketilmeli? Suyun vücuda etkileri nelerdir?
Sahurda çikolatalı ekmek yemek susatır mı? 3,647 görüntülenme
Sahurda çikolatalı ekmek yemek susatır mı?
Ramazan ayında önemli olan noktalardan biri sahurda tüketilen besinlerdir. Hem tok tutan hem ertesi gün acıktırmayan besinlerin tercih edilmesini isteyen uzmanlar merak edilen sorulardan birini de cevapladı. Sahurca çikolatalı ekmek yenir mi? Sahurda çikolatalı ekmek yerseniz ne olur? Çikolatalı ekmek susatır mı?
İşte Peygamberimiz (SAV)'in Ramazan sünnetleri! 2,786 görüntülenme
İşte Peygamberimiz (SAV)'in Ramazan sünnetleri!
Üç ayların en kıymetlilerinden olan mübarek Ramazan-ı Şerif, tüm Müslüman alemi açısından feyzi ve bereketi oldukça yüksek bir aydır. On Bir Ayın Sultanı olarak nitelendirilen bu ayın fazileti için Müslümanlar, Peygamber Efendimiz (SAV)'in de sünnetlerini uygular. Peki Peygamber Efendimizin (SAV) Ramazan sünnetleri nelerdir?
İftar sahur arası neler tüketilmeli? 1,789 görüntülenme
İftar sahur arası neler tüketilmeli?
Beslenme alışkanlığını değiştiren Ramazan boyunca uzmanlar iftar ve sahur arası bir ara öğünün olması gerektiğini belirtiyorlar.
Orucu hurma ya da zeytin ile açmanın faydaları nelerdir? 1,789 görüntülenme
Orucu hurma ya da zeytin ile açmanın faydaları nelerdir?
Peygamber Efendimiz (sav)'den hurma tavsiyesi
Sahurda bunları tüketin! Tok tutan yiyecekler... 2,825 görüntülenme
Sahurda bunları tüketin! Tok tutan yiyecekler...
Sahurda tüketilen bazı besinler oruç süresinde daha dinç kalmanızı sağlar. Ayrıca uzun süre alınmayan besinlerden ötürü azalma ihtimali olan vitamin ve mineralleri de dengeler. Uzmanlar mide ve bağırsakları yormayan besinlerle dolu bir sofra kurulmasını tavsiye eder. Sahurda mutlaka tüketilmesi gereken besinler nelerdir?
Saraçoğlu oruç tutacakları uyardı! 6,037 görüntülenme
Saraçoğlu oruç tutacakları uyardı!
Müslümanların dört gözle beklediği Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Oruç tutmayı planlayanlar sağlık sorunları nedeniyle endişe duyanlar için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu önerilerde bulundu.
Ramazan ayının ilk cumasına özel cuma mesajları 4,610 görüntülenme
Ramazan ayının ilk cumasına özel cuma mesajları
Ramazan ayının ilk cumasına özel cuma mesajları
Oruç tutarken baş ağrısı nasıl geçer? 885 görüntülenme
Oruç tutarken baş ağrısı nasıl geçer?
Uzun süre aç ve susuz kalmak bir süre sonra baş ağrılarına yol açabiliyor. Eğer çok şiddetli bir ağrınız yoksa bozmadan bu ağrıları gidermek mümkün.
Regaip kandili ibadetleri, özel namazı ve duası 3,945 görüntülenme
Regaip kandili ibadetleri, özel namazı ve duası
Regaip Kandili gecesinde okunacak dualar hangileri, Regaib kandili namazı kaç rekat, ne zaman ve nasıl niyet edilerek kılınır. Kandil duası ve kandil namazını hazırladık.