Çanakkale'nin Türk Komutanları
İşte o komutanlar
-
Çanakkale Boğazı'nı denizden geçemeyeceğini anlayan müttefik devletler rotalarını karaya çevirmişti..
-
25 nisan 1915'te başlayan ve kanın oluk oluk aktığı Çanakkale Kara Savaşları'nı kahraman askerlerimiz, büyük fedekarlıklarıyla kazandı ve tarhine altın harflerle isimlerini yazdırdı..
-
Onların birçoğunun ismi sadece ismi kalırken, arşivlerden Türk birliklerinin komutanlarının fotoğrafları da günümüze kadar ulaştı..
-
İşte cephede savaşan Türk komutanlar;
-
Kurmay Albay Mustafa Kemal Atatürk
Anafartalar ve 19.Tümen Komutanı -
Tümgeneral Mehmet Vehip Kaçi
Güney Grubu ve 2. Ordu Komutanı -
Tümgeneral Mahmut Esat Bülkat
Kuzey Grubu ve 3.Kor. Komutanı -
Tuğgeneral Mustafa Hilmi
6.Kor.Komutanı -
Tümgeneral Cevat Çobanlı
Çanakkale Boğazı Müstahkem Mevki ve 14.Kolordu Komutanı -
Tümgeneral Mustafa Fevzi Çakmak
5.Kor Komutanı -
Tümgeneral Mehmet Ali
1. Kor ve 15.Kolordu Komutanı -
Kurmay Albay Ahmet Feyzullah
Soros Grubu ve 16.Kolordu Komutanı -
Albay Ali Rıza Sedes
15.Kolordu ve 8 Tüm K. -
Tümgenereal Çolak Ahmet Faik
2. Kor Komutanı -
Albay Hasan Askeri Yücekök
2. Tüm. Komutanı -
Albay Mehmet Nazif Kayacık
6.Tüm. Komutanı -
Yüzbaşı CEmil CONK
4.Tüm. Komutanı -
Kurmay Albay Mehmet Şükrü
15. Tüm. Komutanı -
Yüzbaşı Süleyman Şakir Orbay
6.Tüm. Komutanı -
Alb. Halil Sami
9.Tüm Komutanı -
Yüzbaşı Mehmet Esat SAGAY
26.Tüm. Komutanı -
Albay Mehmet Rüştü SAKARYA
16. Tüm. Komutanı -
Yüzbaşı Abdülrezzak AKBARLAS
11. Tüm. ve 25. A.Komutanı -
Kurmay Albay Celalettin Mengil
4.Tüm. Komutanı -
Yüzbaşı Halil ASUROĞLU
7.Tüm. Komutanı -
Kurmay Yarbay Hasan Bari SOMEL
5. ve 15.Tüm Komutanı -
Kurmay Albay Remzi ALÇITEPE
7.ve 24 Tüm. Komutanı -
Kurmay Albay Yakup Şevki SÜBAŞI
Sağ Kanat Bölge ve 19.Tüm. Komutanı -
Yüzbaşı Mehmet Şefik AKER
19. Tüm. Komutanı -
Kurmay Albay Refet
11.Tüm Komutanı -
Yüzbaşı Selahattin Köseoğlu
Güney Grup Kurmay Başkanı ve 10.Tüm. Komutanı -
Yüzbaşı Mehmet Selahattin ADİL
12. ve 13 Tüm. Komutanı -
Yüzbaşı Cafer Tayyar EĞİLMEZ
1. Tüm Komutanı -
Yüzbaşı Musa Kazım KARABEKİR
14. Tüm. Komutanı -
Yüzbaşı Mehmet Nuri CONKER
8.Tüm. Komutanı -
Yüzbaşı Yasin Hilmi
20. Tüm. Komutanı -
Süvari Yüzbaşı Hamdi
Bağımsız Süvari Tuğ. Komutanı -
Albay Mustafa Talat
2.Ağır Top.Tug Komutanı -
Yarbay Kazım İnanç
5.Ordu Kurmay Başkanı -
Albay Nihat Anılmış
Güney Grubu Kurmay Başkanı -
Binbaşı İzzettin Çalışlar
Anafartalar Grubu Kurmay Başkanı -
Kurmay Yarbay Mehmet Selahattin
2.Kor. Kurmay Başkanı -
Yarbay Fahrettin ALTAY
3. Kolordu Kurmay Başkanı -
Kurmay Yarbay Süleyman İlhami
6.Kolordu Kurmay Başkanı -
Binbaşı Hüseyin Hüsnü Emir ERKİLET
14.Kolordu Kurmay Başkanı -
Yarbay Şefik TÜRSAN
14.Kor. Kurmay Başkanı -
Binbaşı Mehmet Hayri TARHAN
2.Kor. ve 15.Kor. Kurmay Başkanı -
Binbaşı Mustafa Edip Servet
15.Kor. Kurmay Başkanı -
Yarbay Kazım SEVÜKTEKİN
1. ve 4. P.A.K -
Binbaşı İsmail Hakkı ÖKTÜRK
14. P.A.K -
Binbaşı Mehmet Emin YAZGAN
16. P.A.K -
Yarbay Ahmet Hakkı
16. P.A.K -
Binbaşı Hüseyin Hilmi 17. P.A.K
-
Yarbay Hüseyin Nurettin
17. ve 39. P.A.K -
Yarbay Mehmet Halit
20. P.A.K -
Yarbay Yusuf Ziya
21. P.A.K -
Binbaşı Ahmet Zeki SOYDEMİR
21. P.A.K -
Yarbay Muhittin KURTİŞ
22. P.A.K -
Binbaşı İbrahim Hakkı EMİROĞLU
22. P.A.K -
Yarbay Hüseyin Recai
23. P.A.K -
Kurmay Yarbay Şükrü Naili GÖKBERK
26. P.A.K -
Yarbay Ahmet Şevki
33. P.A.K -
Yarbay Ali Abbas
35. P.A.K -
Yarbay Mustafa Münip UZSOY
36. P.A.K -
Yarbay Fuat Komutan
41. A.K -
Yarbay İsmail Hakkı
45. A.K -
Yarbay Mehmet Refik
45. A.K -
Bnb. Celalettin SIĞINDERE
46. P.A.K -
Bnb. Ahmet Tevfik
47. P.A.K -
Yarbay Mahmut Nedim
56. P.A.K -
Binbaşı Hüseyin Avni ARIBURNU 57. P.A.K
-
Yarbay Ali Muzaffer ERGÜN
59. ve 124. P.A.K -
Binbaşı Ahmet Muhtar
63. P.A.K -
Binbaşı Mustafa İzzet YAVUZER
74. P.A.K -
Binbaşı Ömer Lütfü ARGEŞO
78. P.A.K -
Yarbay Ahmet Şükrü
124. P.A.K -
Yarbay Hasan Lütfü AKDENİZ
127. P.A.K -
Sv. Yb. Ali Sami Sabit KARAMAN
13. Sv. A.K -
Yarbay Mustafa Asım BERKMAN
14. Kor. Top.A.K. ve 2. Kor. 5.Sahra Top. A.K -
Binbaşı Ahmet Kemal
4.Ağır Top. A.K -
Yarbay Salih Ulvi SEZER
7. Sahra Top. A.K -
Yarbay Mehmet Zekeriya AKGÜN
8. Ağır Top. K. -
Binbaşı Emin Zihni
11. Sahra Top. A.K -
Yarbay İzzet Komutan
16. Top. A.K -
Yarbay Ali Haydar
26. Top A.K -
Binbaşı Mehmet Necip İBAR
1. Bölge Top. K. -
Binbaşı Halip Galip TEKAK
39. Top. A.K -
Binbaşı Neşet Komutan
Bolayır Ağır Top. K.