1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ben Şimdi Bir Memur Olayım Da...

Pazar günü yayımlamış olduğumuz dosya üzerine önemli bir soruya cevap vermediğimizi fark ettik. Ziyaretçilerimiz, lise düzeyinden sınava girip memur olduktan sonra, yükseköğrenimden mezun olununca, unvan değişikliğinin nasıl olduğunu sormakta ve bu mezuniyetin nakil işlemlerinde bir kolaylık sağlayıp sağlamadığını sormaktadır. Üniversitelerde okumasına rağmen sınava lise düzeyinden girmek isteyen adaylara yönelik bu önemli konu için başlığa tıklayınız.
11 Şubat 2008 20:50
+Aa- Yazdır

Kamuda, 1999 yılına kadar, bir genel müdür, memurunu eğer mühendislikten mezun olmuş ise ve kurumun mühendise ihtiyacı var ise mühendis kadrosuna atayabilmekteydi. Ancak bu yıldan sonra sistem değişmiştir. Artık mezuniyet ile kazanılan bir unvana, kurum genel müdürünün/ başkanının/ rektörününün/ müsteşarının/ bakanının isteği olsa dahi atama yapılamamaktadır.

Eğer kurum, çalışanları arasından boş mühendis kadrosuna atama yapmak istiyorsa bunun için unvan değişikliği sınavı açmaktadır. Bu sınavı MEB, ÖSYM ve rektörlükler yapmaktadır. Sözlü sınav yine yoktur. İlan edilen kadrolara 100 üzerinden 70 puan almak şartı ile en yüksek puandan başlamak suretiyle yapılacaktır.

Detaylı açıklama için tıklayınız.

Bu bağlamda,

1- Üniversitelerin 2 veya 3. sınıfında olduğu için sınava lise düzeyinden girmek isteyen adayların daha sonra kolay bir şekilde unvan değiştirebileceği yönündeki algısı yanlıştır. Zira kamu kurumları çok nadir olarak nvan değişikliği sınavı açmaktadır.

2- Ancak, bu durumdaki adaylar daha sonraki KPSS'lere girerek yeni mezuniyetine uygun KPSS puanı ile yerleştirmelere katılabilirler. Örneğin bir lisans programının 3. sınıfında okuyan adayın, 2008 KPSS lise düzeyinden girdiğini ve 2009 yılında memur olarak yerleştiğini farz edelim. Bu aday bir kez yerleştiği için 2008 puanını bir kez daha kullanmayacaktır. Ancak aday 2010 yılındaki sınava bu kez lisans mezunu olarak girebilir ve tercih işlemlerine lisans KPSS puanı ile katılabilir. Eğer yerleşirse muvafakat ile geçiş yapabilir.

3- Memur olarak yerleşen adaya ait yukarıda yer verilen sıkıntı sadece kendi kurumunda değil geçiş yapacağı diğer kurumlarda da uygulanmaktadır. Örneğin memur unvanlı bir kadroya atanan kişi kendi kurumundaki mühendis kadrosuna atanamadığı gibi başka bir kamu kurumundaki mühendis kadrosuna da atanamaz.

4- Yukarıda sadece "mühendis" örneği verilmiştir. Ancak açıklamalar; teknisyenden, teknikere, sağlık memurundan, hemşireye, biyologdan, psikoloğa, iktisatçıdan, avukat kadar mezuniyet ile kazanılan tüm unvanlar için geçerlidir.

Yukarıda yer verilen 3 hususa dikkat edilerek lise düzeyinden girip girmemeye karar verilmelidir.

"3. Sınıfta Olanlar KPSS'ye Hangi Düzeyden Girecek?" başlıklı dosya için tıklayınız.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
26 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:43 - Bazı tutuklu ve hükümlüler, e-Görüş ile aileleriyle bayramlaşacak01:56 - THY, günlük ortalama 448 uçuşla Avrupa'da liderliğini devam ettirdi01:27 - Kısıtlamaya uymayan şahıslar kendilerini uyaran polise saldırdı: 3 gözaltı01:13 - CDC, BioNTech-Pfizer aşısının 12-15 yaş grubunda kullanımını tavsiye etti00:04 - YÖK kararı sonrası üniversitelerde araştırma görevlisi istihdamı azaldı!00:01 - 13 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları
23:55 - Erdoğan, Üs Bölgesi'ndeki askerlerin bayramını kutladı23:52 - Yüksekova'da menderesler hayran bırakıyor23:43 - 'İsrail'in her türlü değere aykırı eylemleri derhal durdurulmalı'23:39 - Nemrut'un Krater Gölü, görsel şölen sunuyor23:37 - Egzoz emisyonu muayenesi 17 Mayıs sonrası yaptırılabilecek23:36 - Deniz salyası içme suyu tesisinin filtrelerini tıkadı
23:34 - Doktor Zeynep Erdoğan'a veda23:17 - ABD havayolu şirketleri Tel Aviv uçuşlarını iptal etti22:59 - Çin'den Türkiye'ye gelen aşı sayısı belli oldu22:57 - ABD Xiaomi'yi kara listeden çıkarıyor22:55 - Kılıçdaroğlu: Belediye Kanunu'nun değişmesi lazım
22:29 - MEB: 17 Mayıs'ta uzaktan eğitim yapılacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam