1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kamu İç Denetçilerinin Mesleki Kıdemlerinin Belirlenmesine İlişkin Esas ve Usuller

21 Şubat 2008 09:40
+Aa- Yazdır

Amaç, Dayanak ve Kapsam

Amaç

MADDE 1- Bu esas ve usullerin amacı 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu (Kanun) uyarınca atanan iç denetçilerin mesleki kıdemlerinin belirlenmesine ilişkin hususları düzenlemektir.

Dayanak

MADDE 2- Bu esas ve usuller, İç Denetim Koordinasyon Kurulunun Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı maddesi ile İç Denetçilerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 55 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Kapsam

Madde 3- Bu esas ve usuller, Kanunun 65 inci maddesi ile geçici 5 ve geçici 16 ncı maddelerine göre atanan iç denetçilerin mesleki kıdemlerinin belirlenmesine ilişkin hususları kapsar.

Mesleki Kıdem Esası ve Sıralama

İç denetçilikte mesleki kıdem

Madde 4- İç denetçilerin mesleki yetkinliklerinin, görev ve sorumluluklarının belirlenmesi, hak ve imkanlardan yararlandırılması, kariyerlerinin planlanması, iç denetim faaliyetlerinin yürütülmesi ve iç denetçiler arasında sıralama yapılmasına gerek görülen diğer hallerde yapılacak sıralamalarda ?mesleki kıdem? esası uygulanır.

Mesleki kıdemin belirlenme usulü

Madde 5- İç denetçilerin mesleki kıdem sırası, 6 ncı maddede belirtilen kriterler çerçevesinde yapılacak sıralamayla tespit olunur.

Mesleki Kıdem Sırası Belirleme Formu (Ek:1 ve 2) kullanılarak belirlenen kıdem sıralaması üst yönetici tarafından onaylanır. İç denetçilerin mesleki kıdem sırası, bu amaçla oluşturulan kıdem tablosunda (Ek:3) gösterilir. Bu form, sertifikaların derecelendirilmesi, atama ve görevden ayrılma hallerinde güncellenir.

Mesleki kıdemin belirlenmesine esas kriterler

Madde 6- Mesleki kıdemin belirlenmesinde esas alınacak temel kriter, iç denetçilerin sertifika derecesidir. Bu sertifika derecesi İç Denetim Koordinasyon Kurulunca (Kurul) yayımlanan Kamu İç Denetçi Sertifikasının Derecelendirilmesine İlişkin Esas ve Usuller uyarınca belirlenir.

Sertifika derecesinin aynı olduğu hallerde; mesleki kıdemin belirlenmesinde Ek:1'deki kriterler yönünden yapılacak hesaplama sonucunda bulunacak puan esas alınır. İç denetçilikte geçen süre, iç denetçiliğe fiilen başlama tarihine göre belirlenir.

Kanunun geçici 5 ve 16 ncı maddelerine göre atananların mesleki kıdemleri

Madde 7- Kanunun geçici 5 ve 16 ncı maddeleri uyarınca sertifika sınavına tabi olmaksızın iç denetçiliğe atananların mesleki kıdemlerinin belirlenmesinde de öncelikle sertifika derecesi esas alınır. Aynı sertifika derecesine sahip bulunanların mesleki kıdemi ise Ek:2'deki kriterler yönünden yapılacak hesaplama sonucunda bulunacak puana göre belirlenir.

Aynı idarede Kanunun 65 inci maddesine göre atanan iç denetçiler göreve başladığında, bunların mesleki kıdemleri ile geçici 5 ve 16 ncı maddeler uyarınca atananların mesleki kıdemleri bu esas ve usullerin 6 ncı maddesine göre birlikte belirlenir.

Kıdem sırasının eşit çıkması durumu

Madde 8- 6 ve 7 nci maddeler uyarınca yapılan değerlendirme sonucunda puanların eşit çıkması nedeniyle kıdem sırasının belirlenememesi halinde sıra, idarelerin iç denetim birim yönergesinde yer verilen kriterlere göre belirlenir.

Kıdem hesaplamalarına ilişkin kayıtlar

Madde 9- İç denetim birimleri iç denetçilerin mesleki kıdem sıralarının belirlenmesine ilişkin bilgi ve kayıtları ayrı bir dosyada muhafaza eder.

Yürütme

Madde 10- Bu esas ve usulleri, Kurul ve ilgili idare üst yöneticileri yürütür.

EK:1

İÇ DENETÇİ MESLEKİ KIDEM SIRASI BELİRLEME FORMU

(Kanunun 65 inci maddesi uyarınca atananlar için)

Sıra No Kriterler Ağırlık (%) veya Puan
1 İç denetçilikte geçen süre (ay) 55
2 Sertifika sınavında alınan puan 15
3 İç denetimle ilgili alınan birden sonraki uluslararası sertifikalar (CIA, CISA, CCSA, CGAP) 15
4 D enetim elemanlığında, uzmanlık, müdürlük ve öğretim elemanlığında geçen süre (ay) 15
Teklif Eden
(İmza)
Adı-Soyadı
İç Denetim Birimi Yöneticisi
Onaylayan
(İmza)
Adı-Soyadı
Unvanı

EK:2

İÇ DENETÇİ MESLEKİ KIDEM SIRASI BELİRLEME FORMU

(Kanunun geçici 5 ve 16 ncı maddeleri uyarınca atananlar için)

Sıra No Kriterler Ağırlık (%) veya Puan
1 Önceki denetim elemanlığında geçen süre (ay) 50
2 İç denetçilikte geçen süre (ay) 20
3 Birden sonraki uluslararası sertifikalar (CIA, CISA, CCSA, CGAP) 10
4 Yüksek lisans (%5) ve doktora (%5) 10
5 Yabancı dil düzeyi (KPDS, TOEFL, ÜDS, IELTS) 10
Teklif Eden
(İmza)
Adı-Soyadı
İç Denetim Birimi Yöneticisi
Onaylayan
(İmza)
Adı-Soyadı
Unvanı

EK:3

İÇ DENETÇİ KIDEM TABLOSU

Kıdem Sırası Adı ve Soyadı
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Teklif Eden
(İmza)
Adı-Soyadı
İç Denetim Birimi Yöneticisi
Onaylayan
(İmza)
Adı-Soyadı
Unvanı
Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
09:31 - Diyarbakır'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon: 9 gözaltı09:14 - Bakan Koca Kovid aşısı için alınan randevu sayısını açıkladı09:14 - Gram altının yerini yarım gram altın aldı09:08 - 6 yaşındaki çocuğu duvara vurarak öldürdü09:03 - İzmir'de yıkılan 5 ayrı binaya ilişkin iddianamelerin detayları ortaya çıktı08:54 - Yapılandırmada büyük fırsat: 1100 TL yerine 85 TL
08:51 - Konya'da trafik kazası: 1 ölü, 1 yaralı08:49 - Elon Musk'ın paylaşımı sonrasında Bitcoin ne durumda?08:47 - Halit Dede'yi ağlatanlar utanın08:47 - FETÖ'nün Twitter talimatı deşifre oldu08:45 - 200 bin yabancı öğrenci Türkiye'de üniversitede08:17 - Şikayet şampiyonu internet aboneliği
08:15 - İşte yasakların kalkacağı tarih... Uzmanlar açıkladı08:08 - 'Küresel liderlik'te ilk Türk bilim insanı08:02 - 'Mini infaz paketi' Genel Kurul'a geliyor08:00 - 3 Kamu Kurumu 289 personel almak için ilana çıktı07:50 - PKK/YPG Suriye'de 7.500 sivili katletti
07:47 - Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan-Biden görüşmesinde
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam